ԱՄՆ-ը պատրաստ է Հյուսիսային Կորեայի դեմ միջուկային զենք կիրառել
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը և ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն հեռախոսով քննարկել են Հյուսիսային Կորեայի իրականացրած վերջին միջուկային փորձարկումը, հայտնում է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
«Նախագահ Թրամփը հաստատել է ԱՄՆ-ի հանձնառությունը պաշտպանելու իր տարածքը և դաշնակիցներին դիվանագիտական բոլոր միջոցներով, սովորական և միջուկային հնարավորություններով», - ասվում է Սպիտակ տան հաղորդագրությունում:
Կիրակի՝ սեպտեմբերի 3-ին, Հյուսիսային Կորեան հայտարարել է ջրածնային մարկտոցի հաջող փորձարկման մասին, ինչը նախատեսված է միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի լիցքավորման համար:

США готовы применить ядерное оружие против КНДР
Президент США Дональд Трамп и премьер-министр Японии Синдзо Абэ по телефону обсудили последнее ядерное испытание КНДР, сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу Белого дома.
"Президент Трамп подтвердил обязательство США защищать свою территорию и союзников с использованием всего спектра дипломатических (мер), обычных и ядерных возможностей", - говорится в сообщении.
В воскресенье КНДР заявила об успешном испытании водородного боезаряда, который предназначен для оснащения межконтинентальных баллистических ракет.