Կայացել է Հայաստանի և Չինաստանի պաշտպանության նախարարների հանդիպումը
ՉԺՀ պաշտոնական այցի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը սեպտեմբերի 4-ին հանդիպել է Չինաստանի պաշտպանության նախարար Չան Վանցյուանին։ Դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո մեկնարկել են հայ-չինական բանակցությունները։
Ողջույնի խոսքում Վիգեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Չինաստան այցելելու հրավերի և ջերմ ընդունելության համար։ Չինաստանի պաշտպանության նախարարն իր հերթին նշել է, որ երկու հինավուրց և մեծ ժողովուրդների պատմական և արժեհամակարգային ընդհանրությունները հրաշալի նախադրյալ են երկկող հարաբերությունները զարգացնելու համար, այդ թվում նաև՝ պաշտպանական ոլորտում։ Որպես արդյունավետ փոխգործակցության ուղղություններ նշվել են փոխադարձաբար՝ երկու երկրների համար զինվորական մասնագետների պատրաստումը և համագործակցությունը հումանիտար ոլորտում։ Վիգեն Սարգսյանի համոզմամբ՝ չինական ռազմակրթական հաստատություններում բարձրագույն կրթություն ստացած հայ զինվորականները հրաշալի սպաներ ու հրամանատարներ են դառնում։ Հայաստանն, իր կողմից, պատրաստակամ է ընդլայնել չինացի զինվորական մասնագետների պատրաստման ծրագիրը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային անվտանգության հիմնախնդիրներին։ Չինաստանը, վերջին տարիներին, առավել մեծ ներգրավում է ունենում ժամանակակից գլոբալ մարտահրավերներին դիմակայելու հարցում։ Հայաստանը մեծապես կարևորում է այդ ջանքերն ու պատրաստակամություն հայտնում աջակցել դրանց։ Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ թեև Հայաստանը մեծ երկիր չէ, այդուհանդերձ, պատկառելի մասնակցություն է բերում խաղաղարար առաքելություններում։
Երկու պետությունների պաշտպանության նախարարները փոխադարձ շնորհակալություն են հայտնել Հայաստանի և Չինաստանի համար զգայուն հարցերում հետևողական և կառուցողական դիրքորոշումների համար, որոնք դրսևորվում են այնպիսի կարևոր միջազգային հարթակներում, ինչպիսին է, օրինակ՝ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը։ Հայաստանի համար այդ հիմնախնդիրը նախևառաջ ղարաբաղյան հակամարտությունն է։ Չինաստանի պաշտպանության նախարարն ընդգծել է, որ իր երկիրը խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման կողմնակից է։ Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրել է հակամարտության հետ կապված ներկա իրավիճակը, նշելով, որ թեև Հայաստանը հաստատակամ է իր դիրքորոշման մեջ՝ ղարաբաղյան հիմնախնդիրը կարգավորել բանակցային ճանապարհով, այդուհանդերձ, երկրի զինված ուժերը մշտապես պատրաստ են իրադրության ցանկացած զարգացման։
Կողմերը համակարծիք են եղել, որ անհրաժեշտ է մեծացնել ջանքերը՝ պաշտպանական ոլորտում հայ-չինական փոխգործակցությունը խորացնելու ուղղությամբ, առավել ևս, որ դրա համար անհրաժեշտ ներուժն առկա է։ Համաձայնություն է ձեռք բերվել ինտենսիվացնել փոխադարձ շփումները։
Վիգեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել չինական կողմին՝ տարիներ շարունակ Հայաստանի պաշտպանական ոլորտին անհատույց օգնություն տրամադրելու համար։ Հայաստանի պաշտպանության նախարարի գնահատմամբ՝ դա հայ-չինական բարեկամական հարաբերությունների վկայություններից մեկն է։ Հանդիպման ավարտին ստորագրվել է հերթական` 10 միլիոն յուանի օգնության տրամադրման համաձայնագիրը։

Встреча министров обороны Армении и Китая
В ходе официального визита в КНР министр обороны Республики Армения Виген Саргсян 4 сентября встретился со своим китайским коллегой Чаном Ванцьюаном. После официальной церемонии встречи начались армяно-китайские переговоры, передает пресс-служба минобороны Армении.
В своем приветственном слове Виген Саргсян поблагодарил министра обороны КНР за приглашение посетить Китай и теплый прием.
В свою очередь министр обороны Китая отметил, что исторические сходства и общая ценностная шкала двух древних и великих народов являются отличной предпосылкой для развития двусторонних отношений, в том числе в сфере обороны.
В качестве направлений продуктивного взаимодействия были отмечены обоюдная подготовка военных специалистов и гуманитарное сотрудничество. По убеждению Вигена Саргсяна, армянские военнослужащие, получившие высшее образование в китайских военно-учебных заведениях, становятся отличными офицерами и командирами, и Армения, со своей стороны, готова расширить программу подготовки китайских военных специалистов.
В ходе встречи были также затронуты вопросы международной безопасности. В последние годы вовлеченность Китая в ограничение глобальных вызовов значительно возросла. Армения придает важность этим усилиям и выражает готовность поддержать их. Виген Саргсян отметил, что хотя Армения небольшая страна, она имеет солидное участие в миротворческих миссиях.
Министры обороны двух стран поблагодарили друг друга за конструктивную позицию по вопросам, чувствительным для Армении и Китая в рамках важных международных платформ, таких как ООН.
Для Армении такой проблемой является нагорно-карабахский конфликт. Министр обороны Китая подчеркнул, что его страна выступает за исключительно мирное урегулирование этого конфликта.
Виген Саргсян представил текущую ситуацию, связанную с конфликтом, отметив, что, хотя Армения последовательна в своей позиции, которая заключается в урегулировании конфликта путем переговоров, при этом вооруженные силы страны всегда готовы к любому развитию ситуации.
Стороны согласились в том, что необходимо активизировать усилия, направленные на углубление армяно-китайского партнерства в оборонной сфере, особенно с учетом того, что необходимый для этого потенциал наличествует. Достигнута договоренность об активизации взаимных контактов.
Виген Саргсян поблагодарил китайскую сторону за безвоздмездную помощь Армении в течение ряда лет. По оценке министра обороны Армении, это одно из свидетельств армяно-китайских дружественных отношений.
В конце встречи был подписано очередное соглашение по оказанию Армении помощи в размере 10 млн юаней.