Ո՞րն է աշխարհի ամենագեղեցիկ երկիրը
1982 թվականից թողարկվող Rough Guide ուղեցույցի հեղինակները նշում են, որ աշխարհի ամենագեղեցիկ երկիր ճանաչվել է Շոտլանդիան։ Այս մասին հայտնում է Lenta.ru-ն:
Փորձագետները նման եզրակացության են հանգել՝ հարցում անցկացնելով Rough Guide ուղեցույցի ընթերցողների շրջանում։ Հարցմանը մասնակցածներն առանձնահատուկ կերպով ընդգծել են Շոտլանդիայի վայրի լողափերի, լճերի և ամրոցների գեղեցկությունը։
Վարկանիշային աղյուսակում երկրորդ տեղն զբաղեցնում է Կանադան։ Եռյակը փակում է Նոր Զելանդիան։ Չորրորդ հորիզոնականում Իտալիան է, հինգերորդում՝ Հարավ-ԱՖրիկյան Հանրապետությունը։ Լավագույն տասնյակում ընգրկվել են նաև Ինդոնեզիան, Անգլիան, Իսլանդիան, ԱՄՆ-ն ու Ուելսը։

Самая красивая в мире страна
Шотландия была признана самой красивой в мире страной по версии создателей путеводителя Rough Guide. Об этом пишет Lenta.ru.
Эксперты пришли к такому выводу, проведя опрос читателей Rough Guide. Участники исследования особо отметили дикие пляжи, озера и замки в этом регионе.
Второе место в рейтинге досталось Канаде. Новая Зеландия замыкает тройку. На четвертой позиции - Италия, на пятой - Южно-Африканская Республика. В топ-10 в порядке убывания также вошли Индонезия, Англия, Исландия, США и Уэльс.
Путеводители Rough Guide выпускаются с 1982 года. В настоящее время они охватывают более 200 направлений и распространяются по всему миру.