Ադրբեջանից բռնագաղթած 4130 փախստական հայ ընտանիք Արցախում ստացել է ավելի քան 280 մլն դրամի օգնություն
Ադրբեջանից բռնագաղթած և Արցախում հաշվառված 4130 փախստական հայ ընտանիք 2008-2016-ին պետությունից ստացել է ավելի քան 280 մլն դրամի ֆինանսական օժանդակություն: Այս մասին սեպտեմբերի 4-ին «Հակառակորդի ռազմաքաղաքական մարտավարությունն ու մեր անելիքները» թեմայով համաժողովին ասել է Արցախի հանրապետության աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Սամվել Ավանեսյանը, հաղորդում է «Արմենպրես»-ը:
Նրա խոսքով՝ 2008-2016թթ. իրականացվել են Ադրբեջանի հայահալած քաղաքականության հետևանքով փախստականների կարգավիճակում հայտնված մեր հայրենակիցների սոցիալ-կենցաղային և տնտեսական բնույթի համակարգման աշխատանքներ: Որպես փախստական հաշվառված 4130 ընտանիքներ պետությունից արդեն իսկ ստացել են ավելի քան 280 մլն դրամի ֆինանսական օժանդակություն, որը սակայն չի կարող բավարարել իրենց պահանջները: Փախստականների շուրջ 27 տոկոսն ունի բնակպայմանների բարելավման խնդիր: Արցախի սոցիալական ծրագրերի հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ ԼՂՀ կառավարության համապատասխան որոշմամբ բնակելի տան ձեռքբերման և վերանորոգման արտոնյալ վարկավորումից օգտվել է 50 փախստական ընտանիք:
Հիմնական խնդիրը փախստականների ավագ սերնդի լեզվական խնդիրն է, որի լուծման հարցն անվճար հոգում է Արցախի հանրապետության Կրթության և գիտության և սպորտի նախարարությունը՝ լեզվի տեսչության դասընթացների միջոցով:
2008-2016 թթ. 12 բնակավայրերում ընդունվել է 985 ընտանիք կամ 3507 անձ, որից 1540-ը՝ անչափահաս: Տրամադրվել են բնակելի տներ և 310 մլն դրամի ֆինանսական աջակցություն:

4130 Armenian Refugees, Who Were Forcefully Displaced from Azerbaijan, Received 280 Million Drams Financial Aid
4130 registered Armenian refugee families in Artsakh who were forcefully displaced from Azerbaijan received 280 million drams in governmental financial assistance from 2008 to 2016, Artsakh’s Minister of Labor and Social Affairs Samvel Avanesyan said during the "Military- political strategy of the adversary and our tasks" conference held on September 4 in Yerevan, Armenpress reports.
"With the creation on the department of migration, refugees and immigrants, the NKR laws on "Legal and social-economic guarantees of forcefully displaced people of Azerbaijan in 1988-1992 who were granted NKR citizenship" and "On Refugees" was adopted in 2004. Since 2005, the registration of refugees and provision of financial compensation began, which cannot be considered as compensation for material properties which was left behind Azerbaijan’’, Avanesyan said.
The 4130 families who were registered as refugees have already received more than 280 million drams in financial aid, which however isn’t sufficient.
According to him, the government displays impartial attitude by creating equal conditions for using social protection rights for the locals and the refugees, but they are not receiving financial aid from various international humanitarian organizations.