Ադրբեջանը դատի է տվել ֆրանսիական հանրային հեռուստատեսության երկու լրագրողի
Ֆրանսիայի դատարանը սկսել է քննել Ադրբեջանի կառավարության հայցը, որը զրպարտության մեջ է մեղադրել France 2 հանրային հեռուստաալիքին և երկու ֆրանսիացի լրագրողների՝ Էլիզ Լյուսեին և Լորան Ռիշարին, ովքեր ադրբեջանական իշխանություններին անվանել են բռնապետական։
Լրագրողները 2015 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանում տիրող իրական դրության մասին տեսանյութ էին պատրաստել, որը հեռարձակվել էր France 2-ի եթերում: Ադրբեջանական կողմի պնդմամբ, սակայն տեսանյութը չի արտացոլում իրականությունը:
Դատական գործի արդյունքում Ադրբեջանը պահանջում է սիմվոլիկ փոխհատուցում 1 եվրոյի չափով: Երկու լրագրողներին սպառնում է 12.000 եվրոյի չափով տուգանք: Նրանց պաշտպան Ժան Կաստելյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի հայցն անօրինական է, քանի որ Ադրբեջանը պետություն է, ոչ թե քաղաքացիական անձ: Հետեւաբար՝ զրպարտության մեղադրանքով հայցը պետք է կարճվի:

Азербайджан - против France 2
Азербайджан в судебном порядке начал разбирательство против французского общественного телеканала France 2 и журналистки Элизы Люси, которая, выполняя журналистский долг, назвала режим Азербайджана "диктатурой". Об этом сообщает издание Standard Republic.
В сентябре 2015 года журналисты France 2 (помимо Элизы Люси, упоминается еще и Лоран Ришар) подготовили репортаж, показывающий положение дел в соседнем Азербайджане. Адвокат азербайджанской стороны Оливье Пардо осудил вышедший в эфир репортаж, который, по его словам, "не отражает реальное положение дел в Азербайджане".
Азербайджан, по сообщению азербайджанских СМИ, запросил символическую компенсацию в размере одного евро. Обоим журналистам в случае успеха Азербайджана грозит штраф в размере 12000 евро.
В свою очередь представитель защиты канала France 2 Жан Кастеллян заявил, что поднимает процессуальный вопрос о недопустимости иска, так как Азербайджан – государство и не может считаться гражданским лицом. Следовательно, дело о диффамации должно быть отклонено.