Տոքսիկ նյութերով հավկիթներ են հայտնաբերվել աշխարհի 45 երկրներում
Հավկիթներում ֆիպրոնիլի հետքեր են հայտնաբերվել աշխարհի 45 երկրներում, այդ թվում՝ ԵՄ երկրների մեծ մասում։ Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է Deutsche Welle-ն, ասվում է Եվրահանձնաժողովի հայտարարությունում:
Նշվում է, որ թունաքիմիկատով վարակված հավկիթները հայտնաբերվել են Կանադայում և Ասիայի, Աֆրիկայի և Մերձավոր Արևելքի 18 պետություններում։ Եվրոպայի երկրներից միայն Խորվաթիային ու Լիտվային է հաջողվել խուսափել «հավկիթների սկանդալից»։
Սեպտեմբերի 5-ին Տալինում ԵՄ անդամ-երկրների գյուղատնտեսության նախարարները քննարկել էին սկանդալի հետևանքներն ու աղտոտված մթերքի տարածման կանխումը։ Նշվում է, որ ԵՄ-ում արդեն հարյուրավոր ֆերմաներ են փակվել, մի քանի տոննա հավկիթ և դրանց պարունակությամբ արտադրանքներ ոչնչացվել են, ուժեղացվել են նաև արտադրանքի որակի ստուգումներն։

Яйца с токсинами обнаружили в 45 странах мира
Следы фипронила в куриных яйцах обнаружены в 45 странах по всему миру, в том числе - в большинстве стран Европейского союза. Об этом, как передает DW, говорится в сообщении Еврокомиссии.
"Яичный скандал" пока не затронул лишь два государства ЕС - Хорватию и Литву. Зараженные пестицидом яйца были найдены также в Канаде и еще 18 государствах в Азии, Африке и на Ближнем Востоке.
Министры сельского хозяйства стран-членов ЕС на встрече в Таллине 5 сентября обсудили последствия скандала и меры, предотвращающие распространение загрязненной продукции. После того, как в куриных яйцах в странах Евросоюза был обнаружен фипронил, сотни ферм были закрыты, произведен массовый забой птицы, тонны яиц и содержащих их продуктов, изъяты из продажи и уничтожены.