«Ադրբեջանական լվացքատան» բացահայտումը պետք է իր տրամաբանական շարունակությունն ունենա
Վերջին օրերին Ադրբեջանը հայտնվել է միջազգային մամուլի ուշադրության կենտրոնում: Այն, որ Ադրբեջանի իշխանությունները նավթադոլարների միջոցով կարողանում են լռեցնել շատերին ու ծառայեցնել իրենց շահերին, որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ: Միևնույն ժամանակ զարմանալի չէ, որ այս մասին թե′ միջազգային հարթակներում, թե′ միջազգային մամուլում անհամեմատ քիչ է խոսվել: Այնուամենայնիվ, կարծես թե այս միտումը փոխվում է:
Բավականին հետաքրքիր էր «The Guardian» պարբերականի կողմից հրապարակված սկանդալային բացահայտումը Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից եվրոպացի գործընկերներին կաշառելու վերաբերյալ: Հատկանշական է, որ պարբերականում ոչ թե մակերեսայնորեն խոսվում է Ադրբեջանի խավիարային դիվանագիտության մասին, այլև ներկայացվում են 2012-2014 թվականներին ավելի քան 16 000 գաղտնի բանկային վճարումների մասին տվյալներ. գումարներ, որոնք տրվել են եվրոպացի քաղաքական գործիչների և լրագրողների՝ լռեցնելու Ադրբեջանի վերաբերյալ քննադատություններն ու երկրի մասին դրական պատկեր ստեղծելու համար:
Իսկ փողերի լվացման ու կոռուպցիոն գործարքների իրականացման սխեման խոսում է այդ գործում Ադրբեջանի պրոֆեսիոնալիզմի ու փորձի մասին:  «Ադրբեջանական լվացքատուն» անվանումը ստացած սխեման գործել է հետևյալ կերպ. կանխիկ գումարը փոխանցվել է բրիտանական 4 օֆշորային ընկերությունների (Hilux Services, Polux Management, Metastar Invest , LCM Alliance) միջոցով, այնուհետև գումարը ծախսվել է տարբեր երկրներում՝ լրագրողներին ու պաշտոնյաներին կաշառելու համար: Իսկ որևէ կասկած չհարուցելու համար էլ վճարումները կատարել է Դանիայի Danske խոշորագույն բանկը Էստոնիայում գտնվող իր փոքր մասնաճյուղի միջոցով:
Թեև անանուն աղբյուրի կողմից ներկայացված փաստերը վերաբերում են միայն 2012-2014թթ-ին, առավել քան պարզ է, որ նմանատիպ գործարքները չեն սկսվել ու ավարտվել այս ժամանակահատվածում, այլ կրել ու կրում են շարունակական բնույթ: Այս բացահայտման տրամաբանական շարունակությունը պետք է լինի հարցի լուրջ և խորը հետաքննությունը և այդ սխեմայի մեջ ներգրավված բոլոր անձանց նկատմամբ համապատասխան քայլերի ձեռնարկումը: Չէ՞ որ այս միջադեպը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց, թե ինչպես է աշխատում Ադրբեջանի իշխանությունը և թե ինչերի կարող է հանգեցնել միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի հանդեպ որդեգրած ամենաթողությունը:

Раскрытие "Азербайджанской прачечной" должно иметь свое логическое продолжение
Об икорной дипломатии Азербайджана говорится уже много лет, и ни для кого не секрет, что власти этой страны через нефтедоллары заставляют многих людей замолчать и служить своим интересам. Однако этот факт должным образом не озвучивался ни на международных платформах, ни в международных СМИ, что в принципе неудивительно.
В этом контексте весьма интересным было скандальное раскрытие газетой "The Guardian" факта взяток со стороны азербайджанских властей европейским партнерам. Примечательно, что в издании не говорится об икорной дипломатии Азербайджана бегло – в публикации есть данные о более чем 16 000 тайных банковских платежах в 2012-2014 годах. Суммы денег, предоставленные европейским политикам и журналистам, были предназначены для нейтрализации звучащей в адрес Азербайджана критики и создания позитивного имиджа страны.
А схема отмывания денег и взяточничества говорит о профессионализме и опыте Азербайджана в этом деле. Схема, названная как "Азербайджанская прачечная", была следующей: денежные средства были переданы четырем британским оффшорным компаниям (Hilux Services, Polux Management, Metastar Invest, LCM Alliance), деньги были потрачены на подкуп журналистов и официальных лиц в разных странах. Чтобы избежать каких-либо сомнений, платежи были осуществлены посредством небольшого филиала банка Danske в Эстонии.
Хотя факты, представленные анонимным источником, относятся только к 2012-2014 годам, ясно, что такие транзакции не начались и не закончились в течение этого периода, а имеют постоянный характер. Следует отметить, что логическое продолжение этого раскрытия должно быть серьезным и проблема должна быть глубоко исследована, также должны быть сделаны соответствующих шаги. В конце концов, этот инцидент еще раз продемонстрировал, как работают азербайджанские власти и к чему может привести вседозволенность международного сообщества в отношении Азербайджана.