Արցախի Սոս գյուղում նորակառույց դպրոց է բացվել
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 9-ին Մարտունու շրջանի Սոս գյուղում մասնակցել է նորակառույց դպրոցի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել ամերիկահայ բարերար Ջերարդ Թրփանջյանին և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին ծրագրի իրականացման համար:
Երկրի ղեկավարը կարեւորել է շրջաններում և գյուղական բնակավայրերում դպրոցական ցանցի ընդլայնումն ու արդիականացումը՝ այն համարելով կրթության և մտավոր ներուժի զարգացման առանցքային բաղադրամասերից մեկը:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, վարչապետի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանը, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, ներկայացուցիչներ Հայաստանից և սփյուռքից:

В арцахском селе Сос открылась новая школа
9 сентября в селе Сос Мартунинского района президент Республики Арцах Бако Саакян принял участие в торжественной церемонии открытия новой школы.
Бако Саакян выразил признательность американскому благотворителю армянского происхождения Джерарду Трпанджяну и Всеармянскому фонду "Айастан" за реализацию программы.
Глава государства отметил важность расширения и модернизации школьной сети в районах и сельских местностях, назвав это одной их ключевых составляющих развития образования и интеллектуального потенциала.
На мероприятии присутствовали предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян, исполняющий обязанности премьер-министра Араик Арутюнян, исполнительный директор Всеармянского фонда "Айастан" Ара Варданян, другие должностные лица, представители Армении и Диаспоры, сообщает пресс-служба президента Республики Арцах.