ՀԱՊԿ երկրներում նվազել է թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունը
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) պետությունների համատեղ գործողությունները թույլ են տալիս նվազեցնել թմրամիջոցների շրջանառությունը ՀԱՊԿ երկրներում` չնայած Աֆղանստանում թմրանյութերի արտադրության աճին: Այդ մասին լրագրողներին հայտարարել է Ռուսաստանի ներքին գործերի փոխնախարար Իգոր Զուբովը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ընդհանուր առմամբ մենք հասել ենք դրական արդյունքների թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարում, քանի որ բոլոր երկրներում նվազել է թմրանյութերի հանցագործությունների թիվը, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունը», - նշել է նա:
Ըստ նրա, չնայած Աֆղանստանում թմրամիջոցների արտադրությունը անցյալ տարվա համեմատ աճել է 50%-ով, ՀԱՊԿ երկրներում թմրամիջոցների շրջանառությունը վազել է:

ОДКБ позволила снизить наркотрафик на территории организации
Совместные операции государств Организации договора о коллективной безопасности позволили снизить наркотрафик на территории стран ОДКБ, несмотря на рост производства наркотиков в Афганистане, заявил журналистам замглавы МВД России Игорь Зубов в ходе учений в Московской области, пишет РИА Новости.
՛՛В целом мы достигли позитивных результатов в борьбе с незаконным оборотом наркотиков. Во всех государствах снизилось количество наркопреступлений, снижается интенсивность наркотрафика" — сказал он.
По его словам, несмотря на то, что производство наркотиков в Афганистане выросло на 50% по сравнению с прошлым годом, наркотрафик по территории стран ОДКБ снизился.