Բրազիլիայի նախագահի դեմ նոր մեղադրանքներ են առաջադրվել
Բրազիլիայի նախագահ Միշել Թեմերի դեմ նոր մեղադրանքներ են առաջադրվել՝ արդարադատությանը խոչընդոտելու և շորթման վերաբերյալ, հայտնում է Reuters-ը։
Սա նախագահի դեմ առաջադրված քրեական մեղադրանքների երկրորդ փաթեթն է` հիմնված մսի՝ աշխարհի խշորագույն վերամշակող JBS SA կոնցեռնի սեփականատերերի հայտարարության հիման վրա։ Նրանք մեղադրել են Թեմերին քաղաքական օգնության դիմաց կաշառակերության և վկաների լռությունը գնելու նպատակով դավադության մեջ։ Նախագահն անձամբ հերքում է իր դեմ առաջադրված բոլոր մեղադրանքները։
Օգոստոսին Կոնգրեսի ստորին պալատում Թեմերի դեմ կոռուպցիայի մեղադրանքն արգելափակվել էր նրա կողմնակիցների կողմից։ Սակայն մեղադրանքներն ուժի մեջ են մնում, և դրանց կարող են հետագա ընթացք տալ, երբ Թեմերը լքի իր պաշտոնը։ Նրա նախագահական լիազորություններն ավարտվում են 2019 թվականի հունվարի 1-ին։

Против президента Бразилии выдвинули новые обвинения
В отношении президента Бразилии Мишела Темера выдвинуты новые обвинения - в препятствовании правосудию и рэкете, сообщает lenta.ru.
Это второй набор уголовных обвинений, предъявленных президенту на основании заявления о признании вины владельцами крупнейшего в мире мясоперерабатывающего концерна JBS SA. Они обвинили Темера во взяточничестве в обмен на политическую помощь и в сговоре с целью купить молчание свидетеля. Сам президент решительно отверг все утверждения о причастности к правонарушениям.
В августе обвинение Темера в коррупции было заблокировано его сторонниками в нижней палате Конгресса, которая имеет право решать, должен ли президент предстать перед Верховным судом. Однако обвинения остаются в силе и им может быть дан дальнейший ход, как только Темер покинет свой пост. Его срок на посту главы государства заканчивается 1 января 2019 года.