ԵԽ-ն Ադրբեջանին կառույցից հեռացնելու մտադրություն ունի
Սեպտեմբերի 13-ին Ստրասբուրգում ԵԽ անդամ երկրների դեսպանների մասնակցությամբ նիստի ժամանակ գլխավոր քարտուղարը Թորբյորն Յագլանդը կոչ է արել սկսել իրավական գործընթաց ընդդեմ Ադրբեջանի՝ ՄԻԵԴ որոշումը չկատարելու համար, գրում է panorama.am-ը: Սա աննախադեպ քայլ է Եվրոպայի խորհրդի 68-ամյա պատմության մեջ։
Յագլանդի միջամտությունը կապված է ընդդիմադիր առաջնորդ Իլգար Մամմադովի հետ, ով դատապարտվել է 2013թ. ցույցերին մասնակցելու պատճառով:
«Մենք չենք կարող Եվրոպայում ունենալ քաղաքական բանտարկյալներ և չենք կարող ունենալ այնպիսի իրավիճակ, երբ Ադրբեջանը շարունակում է Մամմադովին զրկել իր ազատությունից՝ չնայած ՄԻԵԴ որոշմանը։ Ադրբեջանի համար եկել է ժամանակը լավ ու խիստ մտածելու ԵԽ անդամակցության իր պարտականությունների վերաբերյալ, և հասկանալ արդյոք նա ցանկանում է դրանք իրականացնել, թե ոչ»,-  ասել է Յագլանդը։
Գլխավոր քարտուղարը ցանկանում է կիրառել ԵԽ կոնվենցիայի 46,4 հոդվածը, որը կարող է հանգեցնել մարդու իրավունքների այս կառույցից Ադրբեջանը հեռացմանը։ Այս «միջուկային» տարբերակը նախկինում երբեք չի կիրառվել:

Генсек Совета Европы предложил удалить Азербайджан из этой европейской структуры
На состоявшемся 13 сентября в Страсбурге заседании с участием послов стран Совета Европы генсек этой структуры призвал начать процесс против Азербайджана - за невыполнение решения Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ). Это - не имеющий аналогов случай в 68-летней истории Совета Европы.
Ягланд обратился к аресту гражданского активиста Ильгара Мамедова, которого арестовали за участие в акциях протеста в Азербайджане в 2013 году и за критику азербайджанских властей, сообщает агентство azadliq.info.
Европейский суд выяснил, что активиста арестовали по политическим мотивам, однако правительство Азербайджана отказалось освободить его. Ягланд потребовал, чтобы за неисполнение решений ЕСПЧ и за отказ освободить политического заключенного против Азербайджана СЕ предпринял четкие законодательные действия.
"В Европе не должно быть политических заключенных. Верховный суд принял решение о том, что арест Ильгара Мамедова был незаконным, и мы не должны терпеть далее его содержание под стражей", – сказал Ягланд, пишет 1-in.am.
Он отметил, что необходимо серьезно подумать над тем, хочет ли Азербайджан выполнять взятые на себя перед Советом Европы обязательства или нет. Ягланд призвал использовать против Азербайджана пункт 46.4 Конвенции Совета Европы, который предусматривает удаление Азербайджана из этой организации.