Թուրքիայի ԱԳՆ-ը կանչել է Գերմանիայի դեսպանին
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը Անկարայում Գերմանիայի դեսպան Մարտին Էրդմանին կանչել է ԱԳՆ Քյոլնում Քրդստան աշխատավորական կուսակցութայն առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանի կողմնակիցների ակցիայի պատճառով, հայտնում է Корреспондент-ը:
Թուրքական իշխանությունների համոզմամբ այդ միջոցառմանն, որի մասնակցել է մի քանի հազար քուրդ, իրականացվել է ահաբեկչության քարոզչություն:
Թուրքիան Գերմանիային մեղադրում է երկակի ստանդարտների քաղաքականության մեջ. չնայած Գերմանիայում Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության խորհրդանիշներ արգելված են, սակայն քրդական ակցիան՝ կուսակցության խորհրդանիշներով և Օջալանի նկարներով, ոստիկանությունը չի արգելել:
Նշենք, որ Քյոլնում պարբերաբար տեղի են ունենում, ինչպես քրդերի և ալավիների, այնպես էլ նախագահ Էրդողանի կողմնակիցների ակցիաներ, որոնց ոստիկանությունը սովորաբար չի միջամտում՝ հնարավոր բախումները կանխելու համար:

МИД Турции вызвал немецкого посла "на ковер"
Министерство иностранных дел Турции вызвало посла Германии в Анкаре Мартина Эрдмана в связи с проведенным в Кельне мероприятием в поддержку лидера Рабочей партии Курдистана (РПК) Абдуллаха Оджалана, отбывающего заключение в турецкой тюрьме, передает Корреспондент.
По мнению турецких властей, на мероприятии, в котором приняли участие несколько тысяч курдов, проводилась "террористическая пропаганда".
Турция обвиняет Германию в политике двойных стандартов: несмотря на то, что символика РПК в стране запрещена, кельнские полицейские никак не препятствовали демонстрации плакатов с фотографией Оджалана и партийной символики.
Демонстрации как курдов и алавитов, так и сторонников президента Турции Эрдогана проводятся в Кельне регулярно и набирают до нескольких десятков тысяч участников. Полиция, с целью минимизировать возможные конфликты, обычно не вмешивается в происходящее, даже если протестующие демонстрируют запрещенную символику.