Սենթ Լուիսում բողոքի ակցիաների ընթացքում ավելի քան 80 մարդ է ձերբակալվել
ԱՄՆ-ի Միսսուրիի նահանգի Սենթ Լուիս քաղաքի ոստիկանությունը բողոքի ակցիաների կապակցությամբ ավելի քան 80 մարդ է ձերբակալել, հայտնում է St. Louis Today-ը:
«Այսօր մենք բերման ենք ենթարկել ավելի քան 80 մարդու, առգրավել ենք առնվազն 5 միավոր զենք, դրանցից ոչ մեկը չի օգտագործվել», - հայտնել է քաղաքի ոստիկանապետ Լոուրենս Օ՛ Տուլը: Նա նշել է, որ բախումների հետևանքով տուժել են ոստիկանության մի քանի սպաներ, ինչպես նաեւ վնաս է հասցվել քաղաքի շենքերի:
Սենթ Լուիսում բողոքի ակցիաները սկսվել են սեպտեմբերի 15-ին, երբ դատավորն արդարացնող վճիռ կայացրեց ոստիկանության նախկին սպա Ջեյսոն Սթոքլիի նկատմամբ, ով մեղադրվում էր 2011 թվականին 24-ամյա աֆրոամերիկացի Էնթոնի Լամար Սմիթի սպանության մեջ:

США: в ходе протестов в Сент-Луисе задержаны более 80 человек
Правоохранительные органы американского города Сент-Луис, штат Миссури, задержали более 80 человек во время протестов, сообщает gazeta.ru со ссылкой на St. Louis Today.
"Сегодня мы произвели более 80 задержаний. Мы изъяли по меньшей мере пять единиц оружия, ни одно из них не использовалось", - сказал глава полиции города Лоуренс О'Тул.
Он рассказал, что в ходе столкновений пострадали несколько офицеров полиции. Кроме того, О'Тул сообщил о нанесенных повреждениях зданиям города.
Протесты в Сент-Луисе начались в пятницу, 15 сентября, после того, как городской судья оправдал бывшего офицера полиции Джейсона Стокли, который обвинялся в убийстве в 2011 году 24-летнего афроамериканца Энтони Ламара Смита.