Հայատյացությունն ադրբեջանցիների մոտ ցեղասպանության մոտիվացիա է ստեղծում. ԼՂՀ ՄԻՊ
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան (ՄԻՊ) Ռուբեն Մելիքյանը, ելույթ ունենալով Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովի շրջանակում «Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման գործընթաց» հարթակում, հայտարարեց, որ շուտով Արցախի ՄԻՊ-ի գրասենյակը հերթական զեկույցը կհրապարակի, որը վերաբերում է Ադրբեջանում հայատյացությանը, գրում է NEWS.am-ը:
Ռուբեն Մելիքյանը հայտնեց, որ ԼՂՀ ՄԻՊ գրասենյակը շարունակում է ադրբեջանական սոցցանցերում մոնիթորինգը և նոր փաստեր է ներկայացնում: «Փետրվարին համացանցում հայտնված նյութերից ակնհայտ է, որ դիրքերից մեկում ադրբեջանցիները խոսում են ցեղասպանության մասին: Նրանք 2 անգամ հայտարարում են, որ հայերին ցեղասպանություն ցույց կտան: Հայատյացությունն այս մարդկանց մոտ ցեղասպանության մոտիվացիա է ստեղծել»,- ընդգծեց Մելիքյանը:
«Ադրբեջանը շահարկեց մի քանի ամիս առաջ երեխայի և տատիկի սպանությունը: Ցանկանում եմ նշել, որ Ադրբեջանը ոչ մի հայտարարություն չի կատարել մեր զոհված Վաղարշակի կապակցությամբ (աշակերտը զոհվել էր ապրիլի 2-ին սանձազերծված ադրբեջանական ագրեսիայի ժամանակ): Մենք մեր տրամադրության տակ եղած լուսանկարները չենք հրապարակել՝ հաշի առնելով, որ Վաղարշակն ազգականներ ունի, իսկ Ադրբեջանը տարածել է դատաբժշկական փորձաքննության լուսանկարները»,- հավելեց օմբուդսմենը:
Նա նաև ընդգծեց, որ «սև ցուցակների» և քրեական հետապնդումների միջոցով Բաքուն փորձում է սահմանափակել Լեռնային Ղարաբաղ այցելությունները:

NKR Ombudsman: Armenophobia in Azerbaijan Is a Motive for Committing a Genocide
As an ideology, a phenomenon, human rights have been at the cornerstone of the Artsakh liberation movement, and it is no coincidence that it received the international human rights community backing at its initial phase, Artsakh Ombudsman Ruben Melikyan stated on Monday during a speech at the 6th Pan-Armenian Armenia-Diaspora conference in Yerevan, Panorama.am reports.
"First, the rights of Artsakh citizens cannot be restricted directly or indirectly due to their citizenship or place or residence. The second, the freedom of speech about Artsakh and the right for free movement to Artsakh should be ensured, and the third – assaults against Artsakh Defense Army servicemen and civilian population should receive proper reaction in terms of human rights protection," Melikyan stressed.
He also said that the office will soon come up with a fresh report on anti-Armenian hatred in Azerbaijan, covering also instances of war crime and human rights violations, adding that Armenophobia is neither an academic phenomenon, nor should be interpreted as freedom of speech, but merely a motive for committing a genocide.