Իսպանիան Կատալոնիայի դեմ պարտիզանական պայքար է սկսել
Իսպանիայի կառավարությունը ամեն կերպ փորձում է խափանել Կատալոնիայում հոկտեմբերի 1-ին նախատեսված անխակության հանրաքվեի անցկացումը: Ընդ որում, իրավական հիմնական միջոցները կիրառելուց հետո Մադրիդը սկսել է պարտիզանական պայքարը Կատալոնիայի իշխանությունների դեմ:
Այսպես, Սահմանադրական դատարանի կողմից այս կապացությամբ կատալոնական իշխանությունների ընդունած բոլոր փաստաթղթերը կասեցնելուց հետո Իսպանիայի կենտրոնական իշխանությունները փորձում են Բարսելոնայի վրա այս հարցում ճնշում գործադրելու ավելի արդյունավետ միջոցներ գտնել: Մասնավորապես, Իսպանիայի ազգային գվարդիան խուզարկություններ է իրականացում տպագրություններում՝ քվեաթերթիկները, քարոզարշավի նյութերը, պաստառները հայտնաբերելու և ոչնչացնելու ուղղությամբ: Մադրիդը փակել է Կատալոնիայի հանրաքվեի քարոզչության համար ստեղծված հատուկ կայքը: Ճնշում է գործադրվում պետական ծառայողների վրա՝ հանրաքվեին չմասնակցելու համար: Իսպանիայի կառավարությունն իր վրա է վերցրել ինքնավարության ծախսերը վերահսկելու գործառույթը, որը նախկինում գտնվում էր Կատալոնիայի իշխանությունների ձեռքում, որպեսզի թույլ չտա, որ թեկուզ մեկ եվրո ծախսվի հանրաքվեի ֆինանսավորման համար: El Mundo թերթն, իր հերթին, հայտնել էր, որ կենտրոկան կառավարությունը կարող է դիմել դատական իշխանություններին՝ քվեարկության տեղամասերում էլեկտրաէներգիան անջատելու համար, եթե հանրաքվեն կանխելու Մադրիդի փորձերը տապալվեն:
Այս կապակցությամբ հետաքրքիր է, որ Իսպանիայի սահմանադրութան համաձայն նման պարագայում Մադրիդն իրավունք ունի ուժ կիրառել կամ ուղիղ կառավարում սահմանել Կատալոնիայում, սակայն նման կտրուկ միջոցներ չեն նախատեսում:
Սոցհարցումների համաձայն, կատալոնացիների հիմնական մասը դեմ է Իսպանիայից միակողմանիորեն անկախանալուն, ընդ որում ինքնավարության բնակչության 75 տոկոսն աջակցում է անկախության հանրաքվեի անցկացմանը:
Մադրիդում մտավախություն ունեն, որ կոշտ միջոցառումներ ձեռնարկելու դեպքում հանրաքվեն կլինի անխուսափելի, իսկ դրա արդյունքներն՝ աղետալի Մադրիդի համար:

Мадрид начал партизанскую борьбу против каталонских властей
Правительство Испании стремится сорвать планы Каталонии по проведению референдума о независимости, и после применения юридических инструментов Мадрид начал партизанскую борьбу против каталонских властей. Таким образом, после того, как Конституционный суд Испании приостановил все решения католических властей по этому поводу, центральные власти Испании пытаются найти более эффективные средства принуждения Барселоны отказаться от референдума. В частности, гражданская гвардия Испании ищет типографии, где могут печататься бюллетени для голосования, брошюры, связанные с проведением референдума и т.д., чтобы уничтожить их. Ранее Мадрид закрыл специальный сайт, созданный для кампаний каталонского референдума. Также оказывается давление на государственных служащих, чтобы они не участвовали в референдуме.
Правительство Испании заявило, что берет на себя основные выплаты, финансы на которые ранее находились в руках каталонского правительства. Таким образом, Мадрид пытается добиться, чтобы "ни один евро не пошел на  финансирование референдума о независимости", который власти Каталонии собираются провести 1 октября.
Газета El Mundo сообщила, что центральное правительство может обратиться к судебным властям за разрешением об отключении электричества на участках для голосования в случае, если все попытки предотвратить плебисцит потерпят неудачу.
По этому поводу интересно, что, как отмечает BBC, Мадрид по Конституции королевства в такой ситуации имеет возможность использования военной силы и введения прямого управления над автономной областью. По данным соцопросов, подавляющее большинство каталонцев - против одностороннего выхода из состава Испании, при этом 75% жителей региона поддерживают проведение референдума о независимости. Мадрид обеспокоен тем, что в случае жестких мер референдум будет неизбежен, а его результаты станут катастрофическими для Мадрида.