Վարչապետն ԱՄՆ կոնգրեսականների հետ քննարկել է հայ-ամերիկյան տնտեսական համագործակցության հեռանկարները և Արցախյան հիմնախնդիրը
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի պատվիրակությանը, որի կազմում են Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահներ Ֆրենկ Փալոնը, Դեյվիդ Վալըդեյոն և Ջեքի Սփայերը, կոնգրեսականներ Աննա Էշուն, Թալսի Գաբարդը և Ջեյմս Սենսենբրեները:
Վարչապետը բարձր է գնահատել ԱՄՆ կոնգրեսականների գործունեությունը տարբեր ոլորտներում հայ-ամերիկյան բարեկամական հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման գործում և շնորհակալություն հայտնել ԱՄՆ Կոնգրեսին, հատկապես Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբին` Հայաստանին ու Արցախին արտաքին հատկացումների տրամադրման համար:
Կառավարության ղեկավարն ԱՄՆ կոնգրեսականների հետ քննարկել է երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Ներդրումների խրախուսման տեսանկյունից վարչապետը կարևորել է Առևտրի և ներդրումների շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումը, ինչպես նաև ԱՄՆ Կոնգրեսի և կառավարության կողմից Հայաստանի ընդգրկումը «GSP» համակարգի արտոնությունների օգտագործման երկրների շարքում: Կարեն Կարապետյանն արդյունավետ է գնահատել նաև Հայաստանի և Ամերիկայի միջև շարունակական համագործակցությունը տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, որտեղ արդեն մի շարք հաջողված ծրագրեր կան:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել առևտրատնտեսական ոլորտը կարգավորող իրավապայմանագրային դաշտի կատարելագործման շուրջ՝ մասնավորապես քննարկելով կրկնակի հարկումը բացառելու համաձայնագրի ստորագրմանն առնչվող հարցեր: Երկկողմ տնտեսական կապերի հետագա խթանման համատեքստում վարչապետ Կարապետյանը կարևորել է նաև Հայ-ամերիկյան միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ աշխատանքը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցին: Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը խնդրի լուծումը տեսնում է բացառապես խաղաղ կարգավորման մեջ և կարևորել է ԱՄՆ-ի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի շարունակական ջանքերն այդ գործընթացում: «Մենք մեր ռազմավարությունը կառուցում ենք այնպես, որ պարտավոր ենք լինել ուժեղ, որպեսզի մեր անվտանգությունն ապահովենք: Կարծում եմ, որ մեր տարածաշրջանում կատարվող իրադարձությունները շատ պարզ ու թափանցիկ են, և մեզ օգտակար կլինի, եթե միջազգային հանրությունը, տեսնելով այդ ամենը, իր հստակ վերաբերմունքն արտահայտի», - նշել է կառավարության ղեկավարը:

Премьер РА с конгрессменами США обсудил перспективы армяно-американского экономического сотрудничества
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял делегацию Палаты представителей Конгресса Соединенных Штатов Америки, в состав которой входят сопредседатели комиссии по армянским вопросам Конгресса Фрэнк Паллоне, Дэйвид Валадао и Джеки Спайер, конгрессмены Анна Эшу, Талси Габард и Джеймс Сенсенбренер, сообщает пресс-служба правительства РА.
Премьер-министр высоко оценил деятельность конгрессменов США в деле развития и укрепления армяно-американских дружественных отношений и поблагодарил Конгресс США, особенно комиссию Конгресса по армянским вопросам, за предоставление внешних ассигнований Армении и Арцаху.
Глава правительства обсудил с конгрессменами США вопросы экономического сотрудничества между двумя странами. С точки зрения поощрения инвестиций Премьер-министр отметил важность подписания Рамочного соглашения о торговле и инвестициях, а также включения Армении Конгрессом и правительством США в число стран, использующих систему льгот "GSP". Карен Карапетян счел эффективным также продолжающееся сотрудничество между Арменией и США в сфере информационных и высоких технологий, в которой уже есть ряд успешных программ.
Стороны обменялись мнениями вокруг совершенствования регулирующего торгово-экономическую сферу договорно-правового поля, в частности, обсудив вопросы, касающиеся подписания соглашения об исключении двойного налогообложения. В контексте дальнейшего стимулирования двусторонних экономических связей премьер-министр Карапетян отметил важность активной работы Армяно-американской межправительственной комиссии.
На встрече был также затронут вопрос урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Карен Карапетян подчеркнул, что Армения видит решение вопроса в исключительно мирном урегулировании и отметил важность в этом процессе постоянных усилий США как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ. "Мы строим нашу стратегию так, что обязаны быть сильными, чтобы обеспечить нашу безопасность. Думаю, что происходящие в нашем регионе события очень понятны и прозрачны, и нам будет полезно, если международное сообщество, видя все это, выразит свое четкое отношение", - отметил Глава правительства.