Գերմանիայում դատում են մարդկանց, ովքեր օգնություն չեն ցուցաբերել թոշակառուին
Գերմանիայում դատական գործընթաց է սկսվել երեք քաղաքացիների նկատմամբ, օգնություն չեն ցուցաբերել բանկի բաժանմունքում վատ զգացած թոշակառուին:
Նշվում է, որ թոշակառուին օգնություն ցույց չի տվել ևս մեկ քաղաքացի, սակայն ինչպես գետագայում պարզվել է, նա ևս իրեն վատ զգալիս է եղել: Միայն տարեց մարդուն նկատած 5-րդ անձն է շտապօգնություն զանգահարել: Արդյունքում 83-ամյա թոշակառուին, ով միջադեպից մեկ շաբաթ հետո մահացել է, բժշկական օգնություն է ցուցաբերվել միայն 20 րոպե անց:
Թոշակառուին արհամարհած բոլոր անձանց ճանաչել են տեսահսկողության կադրերի շնորհիվ, դրանցում երևում է, թե ինչպես են բանկի հաճախորդներն անցնում հատակին ընկած տղամարդու վրայով:
Գերմանական օրենսդրությունը տուգանք և անգամ մինչև 1 տարվա ազատազրկում է նախատեսում առաջին բուժօգնություն չցուցաբերելու համար: Եթե համապատասխան կարողություններ քաղաքացին չունի, պետք է կանչի շտապօգնություն:

В Германии судят людей, не оказавших помощь пенсионеру
В Германии проходит суд над тремя гражданами, не оказавшими помощь пенсионеру, когда ему стало плохо в отделении банка, где расположены банкоматы, сообщает BBC.
83-летний мужчина упал и сильно ударился головой о кафельный пол, через неделю он скончался.
Упавшего мужчину проигнорировал и еще один посетитель банка, но он сам сказался больным. Лишь пятый человек, заметивший, что старику плохо, вызвал скорую помощь. В итоге первая помощь была оказана ему лишь через 20 минут после падения.
Всех людей, проигнорировавших больного, опознали по кадрам камер видеонаблюдения. На этих снимках видно, как посетители просто перешагивают через лежащего на полу пенсионера.
Немецкое законодательство предусматривает штраф и даже тюремное заключение сроком до года за неоказание экстренной медицинской помощи. Если люди сами не владеют навыками оказания первой помощи, закон требует от них хотя бы сообщить о случившемся в скорую помощь.