Բոլիվիայի նախագահն առաջարկել է ունիվերսալ քաղաքացիություն սահմանել
Բոլիվիայի նախագահ Էվո Մորալեսը կարծում է, որ ապօրինի արտագաղթի հարցը պետք է լուծվի՝ Երկրի բոլոր բնակիչների համար «ունիվերսալ» քաղաքացիություն ներդնելու միջոցով: Նմանատիպ հայտարարությամբ վերջինս հանդես է եկել ՄԱԿ ԳԱ –ում, հաղորդում է «ՏԱՍՍ»-ը:
«Բոլիվիան քննադատում է պատերի կառուցումն ու այնպիսի օրինագծերի մշակումը, որոնք միգրացիան հանցագործություն են համարում»: Դրա համար մենք առաջարկում ենք ունիվերսալ քաղաքացիություն ստեղծել: Այսօրվա սոցիալական և միգրացիոն ճգնաժամի աղբյուրները, որոնք բխում են եկամտային և սպառողական մրցավազքից, նպաստում են անհավասարության աճին և կործանում են մայր երկիրը: Չի կարելի միգրանտին վերագրել տնտեսական ճգնաժամի կամ անկայունության պատճառները»,- նշել է Մորալեսը:
Նրա խոսքերով, չի կարելի թույլ տալ, որպեսզի միգրանտներին հանցագործների նման վերաբերվեն: «Ոչ մի միգրանտ չի համարվում անլեգալ: Որոշ կառավարություններ չեն ուզում ձերբազատվել այդ երևույթի կառուցվածքային պատճառներից՝ պատերազմներից, կլիմայական փոփոխությունների հետևանքներից, կամ տարբեր երկրների միջև տնտեսական անհամաչափությունից: Փոխարենը հայտարարում են իրենց միգրացիոն քաղաքականության նոր սահամանափակումների, մասսայական արտաքսումների և պատերի կառուցման մասին»,- հավելել է Բոլիվիայի նախագահը:

Президент Боливии предложил ввести универсальное гражданство для всех жителей Земли
Президент Боливии Эво Моралес считает, что проблема нелегальной иммиграции должна быть решена с помощью введения единого или "универсального" гражданства для всех жители Земли. Соответствующее заявление он сделал во вторник, выступая в рамках общеполитической дискуссии на Генеральной Ассамблее ООН, передает ТАСС.
"Боливия осуждает строительство стен и разработку законов, которые направлены на то, чтобы сделать миграцию преступлением. Для этого мы предлагаем создание универсального гражданства. Истоки нынешнего социального и миграционного кризиса - в миропорядке, который ради погони за выгодой и потреблением провоцирует насилие, способствует возникновению неравенства и разрушает мать-землю. Нельзя возлагать на мигранта ответственность за экономический кризис или нестабильность", - сказал Моралес.
По его словам, нельзя допускать, чтобы к мигрантам относились как к преступникам. "Ни один мигрант не является нелегальным. Некоторые правительства не пытаются избавиться от структурных причины этого феномена - войн, последствий климатических изменений или экономической асимметрии между государствами. А лишь объявляют о новых ограничениях в своей миграционной политике, массовых депортациях и строительстве стен", - добавил президент Боливии.