Մոլդովական խորհրդարանում բարձրացվում է նախագահի հեռացման հարցը
Մոլդովայի խորհրդարանի Լիբերալ կուսակցության խմբակցության ղեկավար Միխայ Գիմպուն առաջարկել է հինգշաբթի օրը խորհրդարանում քննարկել երկրի նախագահ Իգոր Դոդոնի պաշտոնանկության հարցը։
Հինգշաբթի օրը խորհրդարանում քննարկվելու են այն օրինագծերը, որոնք Դոդոնը մերժել է և ուղարկել կրկնակի քննարկման։
«Նախագահը ոչ միայն հրաժարվում է հաստատել օրենքները, այլև վերջին շրջանում «սխալներ է գործում»․․․ Առաջարկում ենք որոշման նախագիծ նրա պաշտոնանկության և հանրաքվեի անցկացման վերաբերյալ։ Խնդրում ենք բոլոր խմբակցություններից մեր գործընկերներին աջակցել այս նախաձեռնությանը»,- ասել է Գիմպուն, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին։
Դեռևս նախաձեռնությանը միացել են միայն Լիբերալ կուսակցության խմբակցության անդամները, որոնք 11—ն են 101 տեղանոց խորհրդարանում։

Молдавские либералы подняли вопрос отставки президента
Глава фракции Либеральной партии Молдовы Михай Гимпу предложил в четверг на заседании парламента обсудить проект по отстранению Игоря Додона от должности президента, передает РИА Новости.
В четверг в парламенте обсуждаются законы, которые Додон отклонил и отправил на повторное рассмотрение.
"Президент не только отказывается утверждать законы, но и в последнее время "совершает ошибки"… Предлагаем проект решения по его отстранению с должности и организации референдума. Просим коллег из всех фракций поддержать инициативу", - сказал Гимпу.
Пока эту инициативу подписали только члены фракции Либеральной партии, которых в 101-местном парламенте насчитывается всего 11 человек.