Ադրբեջանի 900 քաղաքացի ահաբեկչական կազմակերպությունների անդամ է դարձել
Մերձավոր Արևելքում ռազմական գործողությունների սկսվելուց ի վեր Ադրբեջանի մոտ 900 քաղաքացի է միացել Սիրիայի և Իրաքի ապօրինի զինված կազմավորումներին և ահաբեկչական կազմակերպություններին: Այս մասին «Ինտերֆաքս-Ադրբեջանին» հայտնել են Ազգային անվտանգությունից, փոխանցում է Eadaily.com-ը:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ նրանցից շատերը սպանվել են հակաահաբեկչական գործողությունների ժամանակ:
Ավելի վաղ Ազգային անվտանգության ծառայության ղեկավարի տեղակալ գեներալ-մայոր Իլքար Մուսաևը «Ինտերֆաքս-Ադրբեջան»-ին հայտնել էր, որ ահաբեկչական կազմակերպություններին միացած 82 անձ Ադրբեջան վերադառնալուց հետո պատասխանատվության է ենթարկվել։ Եվս 151 մարդ ահաբեկչական կազմակերպությունների կազմում ռազմական գործողություներին մասնակցելու համար զրկվել են Ադրբեջանի քաղաքացիությունից։

Около 900 граждан Азербайджана примкнули к террористическим группировкам
С начала боевых действий на Ближнем Востоке к различным террористическим группировкам и экстремистским организациям примкнули порядка 900 граждан Азербайджана.
Большинство из них было убито в ходе контртеррористических операций, сообщили агентству ''Интерфакс-Азербайджан'' источники в Службе госбезопасности республики, передает Eadaily.com.
Кроме того, заместитель начальника СГБ Ильгар Мусаев заявил изданию, что 82 человека, вступивших в ряды экстремистов, были привлечены к ответственности после возвращения в Азербайджан. Еще 151 человек за участие в боевых действиях были лишены азербайджанского гражданства согласно закону ''О гражданстве''.
Отмечается также, что азербайджанские дипломаты ведут в Багдаде интенсивную работу для возвращения на родину граждан Азербайджана, задержанных в Ираке в ходе контртеррористической операции против организации ''Исламское государство''.