Թուրքիայի ԱԽ-ն Իրաքյան Քրդստանի անկախացման հանրաքվեն ապօրինի է անվանել
Թուրքիայի ազգային անվտանգության խորհուրդն ապօրինի ու անընդունելի է անվանել Իրաքյան Քրդստանում անկախացման մասին հանրաքվեն: Անկարան պաշտպանելու է միջազգային իրավունքը, ասվում է ԱԱԽ նիստի արդյունքներով ընդունված հայտարարության մեջ, փոխանցում է ՐԻԱ Նովոստին։
«Հանրաքվեն ապօրինի է ու անընդունելի։ Սա լրջագույն սխալ է, որը սպառնում է տարածաշրջանային խաղաղությանը։ Եթե հանրաքվեն կայանա, ապա Թուրքիան կպաշտպանի միջազգային իրավունքը։ Իրաքի բոլոր ժողովուրդները՝ արաբները, քրդերը, թուրքմենները, կարող են խաղաղ գոյակցել միայն մեկ երկրի շրջանակում։ Հանրաքվեն կհանգեցնի սարսափելի հետևանքների»,- ասվում է փաստաթղթում։
Նշում են, որ Անկարան պատրաստ է ջանքեր գործադրել Իրաքյան Քրդստանի ու Իրաքի կենտրոնական կառավարության միջև բոլոր վիճելի հարցերը սահմանադրական հիմքերով կարգավորելու համար։

Совбез Турции назвал референдум в Иракском Курдистане нелегальным
Совет национальной безопасности (СНБ) Турции назвал референдум о независимости в Иракском Курдистане незаконным и неприемлемым, Анкара будет защищать международное право, говорится в заявлении, распространенном по итогам заседания СНБ, которое прошло под председательством президента страны Тайипа Эрдогана, передает РИА Новости
"Референдум незаконен и неприемлем. Это серьезнейшая ошибка, угрожающая миру в регионе. Если референдум состоится, то Турция будет защищать международное право. Все народы Ирака -арабы, курды, туркмены - могут мирно жить только в рамках единой страны. Референдум приведет к ужасным последствиям", - говорится в документе.
Отмечается, что Анкара готова приложить усилия для урегулирования на конституционной основе всех спорных вопросов между Иракским Курдистаном и центральным правительством Ирака.