Իրանը հաջողությամբ բալիստիկ հրթիռ է փորձարկել
Իրանի իշխանությունները փորձարկել են Խորեմշեր նոր բալիստիկ հրթիռը՝ 2 հազար կմ հեռավորությամբ և մի քանի մարտագլխիկներ կրելու կարողությամբ, հաղորդում է ՐԻԱ Նովոստին:
Հրթիռի արձակման տեսանյութը հրապարակվել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության «Ձայն» հեռուստառադիոընկերության կողմից: Փորձարկման վայրի և ժամանակի մասին չի հաղորդվում:
Ավելի վաղ՝ ուրբաթ օրը, հրթիռը ներկայացրել էին հանրությանը Թեհրանում զինվորական շքերթի ժամանակ, որին ներկա են եղել Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին և բանակի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ:

Иран провел испытания баллистической ракеты
Иран провел успешные испытания новой баллистической ракеты "Хорремшахр" с дальностью полета 2 тысячи километров, способной нести нескольких боеголовок, передает
РИА Новости.
Видео запуска ракеты опубликовано государственной телерадиокомпанией Голос Исламской республики Иран. О месте и времени проведения испытаний не сообщается.
Ранее в пятницу ракету представили публике во время военного парада в Тегеране, на котором присутствовал президент Ирана Хасан Роухани и высокопоставленные представители армии.
Бригадный генерал Амир Али Хаджизаде заявил, что ракета стала меньше в размерах и вскоре поступит на вооружение, отмечает телеканал.