Սկսվել է Իրաքյան Քուրդիստանի անկախության հանրաքվեի առցանց քվեարկությունը
Իրաքյան Քուրդիստանի անկախության հանրաքվեի առցանց քվեարկությունը սկսվել է: Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ հղում կատարելով Քուրդիստանի Բարձրագույն անկախ ընտրական հանձնաժողովին:
Քվեարկությունը կազմակերպվել է արտասահմանում բնակվող Իրաքի քաղաքացիների համար, որոնք Իրաքյան Քուրդիստանի կամ «Քուրդիստանի սահմաններից դուրս գտնվող քրդական շրջանների» ռեզիդենտի կարգավիճակ ունեն:
Էլեկտրոնային քվեարկությունը սկսվել է հանձնաժողովի հատուկ ստեղծած e-voting.krd կայքում: Քվեարկել կարելի է միայն կայքում գրանցվելուց հետո, որի ընթացքում պետք է հաստատել իրաքյան քաղաքացիությունը և մնացյալ չափանիշները:

Началось онлайн-голосование на референдуме по независимости Иракского Курдистана
Онлайн-голосование началось на референдуме по независимости Иракского Курдистана, сообщили РИА Новости в Высшей независимой избирательной комиссии Курдистана.
Голосование организовано для проживающих за границей граждан Ирака, имеющих статус резидента Иракского Курдистана или "курдских районов, расположенных за пределами Курдистана" (имеются ввиду спорные с Багдадом территории). Первым проголосовавшим стал бизнесмен курдского происхождения, живущий в Китае.
Электронное голосование началось на специально организованном комиссией сайте e-voting.krd. Проголосовать можно только после регистрации на сайте, в ходе которой нужно подтвердить свое иракское гражданство и остальные параметры.