Ո՞վ է Իրաքի Քրդստանի առաջնորդը և ինչպե՞ս է նրա նախահայրը Ցեղասպանության ժամանակ օգնել փրկել հայերին
Աշխարհի ճնշման տակ գտնվող քրդերը համառորեն շարժվում են իրենց նպատակի ուղղությամբ, այն է` անկախ պետության ստեղծումը։ Իսկ նրանց գլխավորում է 71-ամյա Մասուդ Բարզանին։ Այս մասին գրում է ՌԻԱ Նովոստիի վերլուծաբան Վլադիմիր Արդաևը:
Նա կրում է իր հայտնի նախահոր անունը, որը քրդական առաջնորդ Բարզանիների ցեղի հիմնադիրներից է եղել։ Նրա հետնորդը եղել է Մուստաֆա Բարզանին, որը զենք է վերցրել 16 տարեկանում, որպեսզի փառքի արժանանա անգլիացիների թուրքերի, իրանցիների ու իրաքցիների դեմ մարտերում ու արշավներում։ 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության ժամանակ նա օգնել է փրկել հայ ընտանիքներին։
Մասուդ Բարզանին հորն առաջին անգամ տեսնել է 12 տարեկանում, բայց ամբողջ կյանքի ընթացքում ձգտել է արժանի մնալ նրա փառքին։ 16 տարեկանում հոր նման թողել է ուսումն ու «Փեշմերգա» քրդական աշխարհազորի ջոկատ մտել։ Այստեղից սկսել է ռազմական ու քաղաքական գործչի կարիերան։
1979 թվականին` հոր մահվանից հետո, զբաղեցրել է հոր տեղը և դարձել Քրդստանի դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ։ 2005 թվականի ամռանը Իրաքի Քրդստանի նախագահ է ընտրվել։
Մասուդ Բարզանին հոր պես ճարտասան չէ. նա ավելի քչախոս է։ Նա զգույշ է գնահատականներ տալիս, միշտ քաղաքավարի է իր քաղաքական ընդդիմախոսների հետ ու զգուշորեն խուսափում է կտրուկ արտահայտություններից։ Նա չի ընդունում մաքսիմալիզմն ու ծայրահեղականությունը, իրատես է ու խոսքի տերը։ Ութ երեխայի հայր է, խոսում է չորս լեզվով։

В 1915-ом предок Барзани участвовал в спасении армянских семей от Геноцида
Под мощнейшим натиском всего мира курды упорно идут к своей заветной цели - созданию собственного независимого государства. И возглавляет их 71-летний Масуд Барзани, пишет обозреватель РИА Новости Владимир Ардаев.
Он носит такое же имя, как его знаменитый предок, один из основателей рода курдских лидеров Барзани, который, по легенде, происходил из средневековых эмиров княжества Бахдихан. Его потомком - через несколько поколений шейхов - стал Мустафа Барзани. В 16 лет он взял в руки оружие, чтобы прославиться затем в боях и походах - против англичан, турок, иранцев и иракцев. В 1915-ом участвовал в спасении армянских семей от Геноцида.
Заслужив славу легендарного полководца, он превратился в общенационального лидера курдов. Незаурядный интеллект и высокие моральные качества сделали Мустафу Барзани объектом всеобщего поклонения в Курдистане.
Масуд Барзани смог впервые увидеть отца лишь в 12 лет. Но всю жизнь стремился быть достойным его славы. В 16 он бросил учебу и, как и отец, отправился воевать - вступил в отряд пешмерга, курдского вооруженного ополчения, и с этого началась его карьера военного и политического деятеля.
После смерти отца в 1979 году он занял его место лидера Демократической партии Курдистана. Летом 2005 года стал президентом Иракского Курдистана.
Масуд Барзани не столь красноречив, как его отец, - напротив, отличается немногословием. Он осторожен в оценках, всегда корректен даже по отношению к своим политическим оппонентам и старательно избегает резких выражений. Он не приемлет максимализм и экстремизм, реалистичен и не нарушает данное им слово. Воспитывает восемь детей и говорит на четырех языках.