Սաուդյան Արաբիայում կանանց թույլատրել են ավտոմեքենա վարել
Սաուդյան Արաբիայի թագավորը հրաման է արձակել, որը թույլատրում է երկրի կանանց վերջապես վարորդական իրավունք ստանալ, հայտնում է BBC-ն:
Սալման թագավորը մասնավորապես կարգադրել է ձևավորել հատուկ նախարարական մարմին, որը մեկ ամսվա ընթացքում պետք է դիտարկի այս հարցն ու իրականացնի համապատասխան հրամանը մինչ հաջորդ տարվա ամառվա սկիզբը։
Նշվում է, որ թագավորական հրամանը կարգավորում է ճանապարհային երթևեկության կանոնները՝ այդ թվում նաև կանանց և տղամարդկանց հավասար հիմունքներով վարորդական իրավունք տրամադրելու հարցը:
Սաուդյան Արաբիան մինչ օրս մնում է այն միակ պետությունը, որտեղ կանանց պաշտոնապես արգելվում է ավտոմեքենա վարել: Ավտոմեքենա վարելու իրավունքի համար պայքարող կանայք հաճակ ձերբակալվում էին:

Женщинам в Саудовской Аравии разрешат садиться за руль
Король Саудовской Аравии издал указ, предписывающий начать выдавать женщинам водительские права к июню 2018 года, сообщает BBC.
До сегодняшнего дня Саудовская Аравия остается единственной страной, где женщинам запрещено водить автомобиль. Женщин, добавившихся этого права, часто арестовывали.
Кампания за право саудовских женщин садиться за руль автомобиля длится уже много лет, но против этого "новшества" выступали традиционно консервативные богословы.
Саудовское государственное информационное агентство сообщает, что "королевский указ регулирует правила дорожного движения, в том числе и выдачу водительских прав мужчинам и женщинам, на равной основе".