Հանրապետության Նախագահ, Ազգային անվտանգության խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ, որի օրակարգի շրջանակներում քննարկվել են Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում ինստիտուցիոնալ համակարգի բարեփոխումների և հանրային ծառայության համակարգի արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված գործունեության վերաբերյալ, ինչպես նաև Տեղեկատվական անվտանգության ապահովման և տեղեկատվական քաղաքականության հայեցակարգի մասին հարցերը:
Առաջին հարցը ԱԱԽ անդամներին զեկուցել են փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը և արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը: Նիստի մասնակիցներին ներկայացվել են հակակոռուպցիոն ոլորտում մինչ այժմ իրականացված միջոցառումները, այդ թվում՝ «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում ինստիտուցիոնալ համակարգի բարեփոխումների ապահովման աշխատանքային խումբ ստեղծելու մասին» Հանրապետության Նախագահի 2016 թվականի դեկտեմբերի 20-ի կարգադրության համաձայն ստեղծված աշխատանքային խմբի գործունեության արդյունքում մշակված օրենքների նախագծերի փաթեթը, կոռուպցիայի դեմ պայքարում միջազգային համագործակցության շրջանակներում իրականացված աշխատանքները, ինչպես նաև հակակոռուպցիոն նոր ռազմավարության ուղղությունները: Խորհուրդն ի գիտություն է ընդունել ներկայացված զեկույցները:
Օրակարգի երկրորդ հարցը զեկուցել են Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Գեորգի Կուտոյանը և տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը: Զեկուցողների կողմից ընդգծվել է, որ ՀՀ տեղեկատվական անվտանգության ապահովման և տեղեկատվական քաղաքականության հայեցակարգը, համաձայն ներկայացված նախագծի, պետական քաղաքականության կարևոր բաղկացուցիչ է: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներկայիս ծանրակշիռ ազդեցությունը կառավարման բոլոր ոլորտների բնականոն ու արդյունավետ գործառնության վրա ավելի է մեծացնում տեղեկատվական անվտանգության ապահովման հայեցակարգային և նորմատիվաիրավական փաստաթղթերի մշակման ու արդիականացման անհրաժեշտությունը: ԱԱԾ տնօրենը նշել է, որ նախագիծը միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի կողմից պատրաստվել է աշխարհում առկա արդի մարտահրավերներին, զարգացումներին համահունչ տեղեկատվական անվտանգության ապահովման նոր չափանիշների, ռազմավարական ուղղությունների մշակման և կիրառման անհրաժեշտությունից ելնելով: Հայեցակարգի նախագծում ներկայացված են Հայաստանի Հանրապետության տեղեկատվության անվտանգության ապահովման ոլորտում առկա վիճակը, հիմնարար արժեքները, սկզբունքները, շահերը, սպառնալիքները և մարտահրավերները, քաղաքականության նպատակները, խնդիրները, ներպետական և միջազգային համագործակցության հարցերը և այլն: Նշված հարցերի համատեքստում ամփոփված են նաև տեղեկատվական միասնական քաղաքականության հիմնական ուղղություններն ու առաջնահերթությունները:
Ազգային անվտանգության խորհուրդը, հաշվի առնելով քննարկման արդյունքում հնչած առաջարկությունները, հավանության է արժանացրել հայեցակարգի նախագիծը:

Президент Армении созвал заседание Совета национальной безопасности
Президент Армении, председатель Совета национальной безопасности Серж Саргсян сегодня созвал заседание Совета национальной безопасности, в рамках повестки которого обсуждались реформы институциональной системы в сфере борьбы с коррупцией и направленная на повышение эффективности системы общественной службы деятельность, а также вопросы, касающиеся Концепции обеспечения информационной безопасности и информационной политики, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Первый вопрос членам СНБ доложили вице-премьер, министр международной экономической интеграции и реформ Ваче Габриелян и министр юстиции Давид Арутюнян. Участникам заседания представлены реализованные до нынешнего времени в антикоррупционной сфере мероприятия, в том числе, пакет законопроектов, разработанный в результате деятельности рабочей группы, созданной согласно распоряжению президента Республики от 20 декабря 2016 года "О создании рабочей группы по обеспечению реформ институциональной системы в сфере борьбы с коррупцией"; работы реализованные в рамках международного сотрудничества в борьбе с коррупцией, а также направления новой антикоррупционной стратегии. Совет принял к сведению представленные доклады.
Второй вопрос повестки доложили директор Службы национальной безопасности Георгий Кутоян и министр транспорта, связи и информационных технологий Ваган Мартиросян. Докладчики подчеркнули, что концепция обеспечения информационной безопасности и информационной политики, согласно представленному проекту, является важным компонентом государственной политики.
Нынешнее весомое влияние информационных технологий на естественное и эффективное функционирование всех сфер управления ещё больше увеличивает необходимость концептуального обеспечения информационной безопасности, а также разработки и модернизации нормативно-правовых документов. Директор СНБ отметил, что проект подготовлен межведомственной рабочей группой, исходя из необходимости разработки и применения созвучных существующим в мире современным вызовам и процессам новых критериев обеспечения информационной безопасности, стратегических направлений.
В проекте Концепции представлены существующая в сфере обеспечения информационной безопасности Республики Армения ситуация, основополагающие ценности, принципы, интересы, угрозы и вызовы, цели политики, задачи, вопросы внутригосударственного и международного сотрудничества и др. В контексте отмеченных вопросов затронуты также основные направления и приоритеты единой информационной политики.
Совет национальной безопасности, учитывая прозвучавшие в результате обсуждения предложения, одобрил проект Концепции.