Ասանժ. Կատալոնիայում աշխարհի առաջին համացանցային պատերազմն է սկսվել
WikiLeaks կայքի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժը Կատալոնիայի անկախացման մասին հանրաքվեի շուրջ ստեղծված իրադրությունն անվանել է աշխարհի առաջին համացանցային պատերազմը։ Այս մասին նա գրել է  Թվիեթերյան իր միկրոբլոգում, փոխանցում է Ռիա Նովոստին։
Ասանժը նշել է, որ Կատալոնիայի քաղաքացիներն ու կառավարությունը համացանցն օգտագործում են անկախացման հանրաքվեի կազմակերպման համար, իսկ իսպանական հետախուզությունը տեղեկատվական հարձակումներ է իրականացնում՝ սառեցնում է հեռահաղորդակցության ցանցերը, գրավում կապի շենքերը ինչպես նաև գրաքննության ենթարկում հարյուրավոր կայքեր։
WikiLeaks-ի հիմնադրի խոսքերով՝ Բեռլինի պատի անկումից հետո՝ Կատալոնիայում տեղի ունեցող իրադարձությունները մարդկանց ու պետության միջև ամենազանգվածային հակամարտությունն է Արեւմուտքում։
«Ես մեր բոլոր համախոհներին կոչ եմ անում օգնել հայտնաբերել ու շրջանցել Քաղաքացիական գվարդիայի ու Ազգային հետախուզական կենտրոնի կողմից կիրառվող ապօրինի գրաքննության գործողությունները՝ ընդդեմ Կատալոնիայի մամուլի, ընտրողների ու կառավարության», - եզրափակել  է Ասանժը։
Հիշեցնենք, որ Կատալոնիայի իշխանությունները մտադիր են հոկտեմբերի 1-ին անկախացման մասին հանրաքվե անցկացնել, որը Մադրիդը ապօրինի է համարում։

Ассанж: в Каталонии началась первая в мире интернет-война
Основатель сайта WikiLeaks Джулиан Ассанж назвал ситуацию вокруг референдума о независимости Каталонии первой в мире Интернет-войной. Об этом он написал в своем микроблоге Twitter, сообщает Риа Новости.
Ассанж отметил, что граждане и правительство провинции используют интернет для организации референдума о независимости, а испанская разведка проводит информационные атаки, замораживая телекоммуникационные сети, оккупируя здания связи и подвергая цензуре сотни сайтов и интернет-протоколов.
По словам основателя WikiLeaks, происходящее в Каталонии является самым масштабным конфликтом на Западе между людьми и государством с момента падения Берлинской стены.
"Я призываю всех наших сторонников повсюду, в том числе среди специалистов, помочь разоблачить и обойти практики со стороны Гражданской гвардии и Национального разведывательного центра, которые используются для незаконного цензурирования прессы, избирателей и правительства Каталонии", - заключил Ассанж.
Власти Каталонии намерены провести 1 октября референдум о независимости, который не признает Мадрид.