Անկախացման հանրաքվե. կարծիքներ Կատալոնիայից (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Այսօր աշխարհում համար մեկ ամենաքննարկվող թեմաներից է Կատալոնիայի անկախացման հանրաքվեն: Չնայած պաշտոնական Մադրիդի նախազգուշացումներին, որ հանրաքվեն չի կարող տեղի ունենալ և չնայած այդ հանրաքվեի իրականացումը կասեցնելու բոլորի քայլերին՝ անկախացման աջակիցները չեն հանձնվում: Ինչևէ, այս գործընթացում հատկանշական է նաև այն հանգամանքը, որ կատալոնցիների մոտ էլ միանշանակ կարծիք չկա այն հարցի վերաբերյալ, թե արդյոք իրենք ուզում են անկախանալ Իսպանիայից:
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է մի քանի կատալոնցիների հետ՝ հասկանալու այդ շրջանում տիրող տրամադրություններն ու թե նրանք ինչ կարծիք ունեն հոկտեմբերի 1-ին կայանալիք հանրաքվեի վերաբերյալ:
«Կատալոնիայի անկախացմանը կողմ եմ քվեարկելու մի քանի պատճառով: Նախ, մենք բոլորս էլ ցանկանում ենք պաշտպանել մեր մշակույթն ու լեզուն: Երկրորդ, մենք Իսպանիայից առանձնանալու տնտեսական պատճառներ ունենք: Մենք Իսպանիայում ամենաբարձր հարկերն ենք վճարում և 38% պակաս ենք հետ ստանում: Մենք ցանկանում ենք ինքներս մեզ կառավարել», - «Արմեդիա» ՏՎԳ հետ զրույցում ասել է Կատալոնիայում նվերների խանութի համասեփականատեր  Սիլվիա Կանետը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք նա աջակցում է Կատալոնիայի անկախացմանը:
Մարզիչ Էսթեր Վիլախոանան էլ մեզ հետ զրույցում նշեց, որ ցանկանում է Կատալոնիան տեսնել անկախ, իսկ որպես նման ցանկության պատճառ նա նշեց այն, թե ինչպես է Իսպանիայի կառավարությունը վերաբերում կատալոնցիներին և Կատալոնիային:
«Տարիներ շարունակ մենք պայքարում ենք իսպանական կառավարության հետ`ավելի լավ ֆինանսավորման համար: Մենք առանձին ազգ ենք և ուզում ենք ճանաչվել և հարգված լինել», - ասել է մարքեթինգի մասնագետ Էլիզենդա Կոմա դը Պագեսը` ավելացնելով, որ ցանկանում են ունենալ ազատ երկիր, որտեղ մարդիկ կարող են ասել, թե ինչպես են ցանկանում ապրել:
Ի տարբերություն այս կարծիքներին՝ Կատալոնիայում արտահանման մենեջեր Սերխիո Հերերան էլ նշեց, որ դեմ է հանրաքվեին: «Ես դեմ եմ ապօրինի հանրաքվեին, որովհետև Կատալոնիայի կառավարությունը խաբում են կատալոնցիներին»:
«Արմեդիա» ՏՎԳ զրուցակիցները համոզված են, որ չնայած Մադրիդի գործողություններին, կատալոնցիները կգնան քվեարկության:
«Իսպանիայի կառավարությունը հազարավոր ոստիկաններով սպառնում է մարդկանց և արգելում է ազատ արտահայտվելու իրավունքի իրացումը: Բայց մենք այլևս չենք վախենում և վճռական ենք խաղաղ ճանապարհով տեր կանգնել մեր իրավունքներին: Ես վստահ եմ, որ մենք կքվեարկենք», - ասաց Սիլվիա Կանետը:
Ինչ վերաբերում է հանրաքվեի արդյունքներին, եթե այն ի վերջո տեղի ունենա, մեր զրուցակիցներն, անգամ Սերխիոն, ով դեմ է հանրաքվեին, նշեցին, որ ամենայն հավանականությամբ «Այո»-ն կհաղթի:
«Իմ զգացողությամբ կատալոնցիների մեծամասնությունն այսօր կողմ է անկախացմանը: Այսպիսով, անկախացման համար քվերակողները կհաղթեն», - նշեց Էսթերը:

Референдум о независимости Каталонии: как настроены каталонцы (эксклюзивы из Барселоны)
Сегодня тема номер один в мире - референдум о независимости Каталонии и события вокруг него. Несмотря на предупреждение официального Мадрида о том, что референдум не может состояться, а также предпринятые Испанией действия с целью помешать проведению референдума в Каталонии, сторонники независимости не сдаются. При этом следует отметить, что даже среди каталонцев мнения о том, должны ли они быть независимыми от Испании или нет, разделяются.
ИАА "Армедиа" побеседовала каталонцами о том, как они настроены и что думают о референдуме 1 октября.
"Я буду голосовать за независимость Каталонии - по многим причинам. Прежде всего, мы хотим защитить нашу культуру и язык, которые были запрещены во время Гражданской войны. У нас также есть экономические причины для того, чтобы желать жить отдельно от Испании. Мы платим самые высокие налоги в стране и получаем на 38% меньше взамен. Мы хотим самоуправления", - говорит совладелец сувенирной лавки в Каталонии Сильвия Канет в беседе с ИАА "Армедиа".
В свою очередь, Эстер Вилахоана сказала в интервью с ИАА "Армедиа", что хотела бы жить в независимой Каталонии, и главная причина для этого - то, как испанское правительство относится к каталонцам и Каталонии.
"Мы много лет боремся с испанским правительством, чтобы получать лучшее финансирование. Мы - нация, и мы хотим, чтобы нас признали и уважали", - говорит Элисенда Кома Де Пагес, специалист по маркетингу, добавляя, что они хотят жить в свободной стране, где люди могут говорить все, что хотят.
В отличие от этих мнений, Серхио Эррера - менеджер по экспорту в Каталонии - сказал, что он против проведения референдума по независимости. "Я - против незаконного референдума, потому что каталонское правительство лжет гражданам Каталонии".
Собеседники ИАА "Армедиа" уверены, что, несмотря на противодействия Мадрида, каталонцы тем не менее будут голосовать.
"Правительство Испании угрожает людям тысячами полицейских, которые издеваются над гражданами и запрещают реализовать универсальные права, такие, например, как свобода выражения. Но мы больше не боимся, и мы полны решимости мирно бороться за реализацию наших прав. Поэтому я уверена, что мы будем голосовать", - сказала Сильвия Канет.
Что касается возможных результатов референдума, то наши респонденты, в том числе и те, кто высказался против проведения референдума, говорят, что, скорее всего, результат будет положительным.
"Я чувствую, что сейчас большинство каталонцев - за независимость. Потому думаю, что на референдуме победит голосование за независимость", - сказала Эстер Вилахоана.