Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովին ընդառաջ Յոհաննես Հաանն այցելում է Հայաստան
Յոհաննես Հաանը՝ Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով հանձնակատարը, կայցելի Հայաստան հոկտեմբերի 2-ին՝ Բրյուսելում նոյեմբերի 24-ին կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովին ընդառաջ։ Այս մասին նշվում է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Հանձնակատար Հաանը կհանդիպի Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանին, Վարչապետ Կարեն Կարապետյանին, Արտաքին գործերի նախարար Էդուարդ Նալբանդյանին՝ քննարկելու Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի առաջնահերթությունները և ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների խորացման հարցերը։ Դրանք արտացոլված են ԵՄ – Հայաստան նոր Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրում և Գործընկերության առաջնահերթություններում, որոնք էլ կսահմանեն առաջիկա տարիներին համատեղ քաղաքականության առաջնահերությունները։
ՀՀ կրթության նախարարի հետ ուղեկցությամբ նա նաև կհանդիպի երիտասարդ հայ ուսանողների և կքննարկի ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև համագործակցության հետագա ոլորտները, որոնք հիմնականում ուղղված կլինեն, ի թիվս այլոց, նորարարությանը և հմտությունների զարգացմանը։
Առաքելությանն ընդառաջ՝ Հանձնակատար Հաանն ասաց. «Սա շատ կարևոր տարի է ԵՄ – Հայաստան հարաբերությունների համար, քանի որ մենք ընդլայնում և խորացնում ենք մեր համագործակցությունը փոխադարձ շահերի հիման վրա։ ԵՄ-ն պատրաստ է ստորագրել նոր Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը Հայաստանի հետ։ Համաձայնեցված Գործընկերության առաջնահերթությունների հետ միասին սա կձևավորի մեր համագործակցությունը, որի շրջանակներում մենք պլանավորում ենք ներդրում կատարել, ի թիվս այլ ոլորտների, կրթության և նորարարության ոլորտներում, քանի որ հմտությունների զարգացումը առանցքային է Հայաստանի ապագայի համար։ Իմ այցելությունը, որի ընթացքում կքննարկվեն նաև «2020թ.-ի 20 արդյունքների» ուղղությամբ մեր համատեղ առաջընթացը, նաև նախապատրաստական գործողություն է Արևելյան գործընկերության հաջորդ գագաթաժողովի համար։ Այդ արդյունքները նպատակ ունեն ՀՀ քաղաքացիների առօրյա կյանքում շոշափելի օգուտներ բերել»։
Այցելության շրջանակներում հանձնակատար Յոհաննես Հաանը և Արտաքին գործերի նախարար Էդուարդ Նալբանդյանը հանդես կգան մամուլի հայտարարություններով:

Johannes Hahn, Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations will visit Armenia on October 2 in order to prepare for the Eastern Partnership Summit taking place on 24 November in Brussels, the press release of the Delegation of the European Union to Armenia says.
Commissioner Hahn will meet with the President of Armenia Serzh Sargsyan, Prime Minister Karen Karapetyan, Minister for Foreign Affairs Edward Nalbandian, to discuss the priorities of the Eastern Partnership Summit and the deepening of EU-Armenia relations. This is reflected in the new EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement and Partnership Priorities which will set the joint policy priorities for the coming years.
Accompanied by the Armenian Minister of Education, he will also meet young Armenian students and discuss future areas of cooperation between the EU and Armenia which will focus, among others, on innovation and skills development.
Ahead of the mission, Commissioner Hahn said: "This is a very important year for EU-Armenia relations as we broaden and deepen our cooperation based on mutual interests. The EU is ready to sign the new Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement with Armenia. This, together with the agreed Partnership Priorities will shape our cooperation where we plan to invest, among other areas, in education and innovation, as skills development will be key for Armenia's future. My visit will also prepare for the next Eastern Partnership Summit by discussing our joint progress on the "20 deliverables for 2020", which aim to bring tangible benefits to the daily lives of Armenian citizens.
In the scope of the visit Commissioner Johannes Hahn and Minister for Foreign Affairs Edward Nalbandian will make press statements.