Վիգենինին Մինսկի խմբի կազմի հնարավոր վերանայման մասին հայտարարություններ թույլ չի տվել. ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ ներկայացուցչի գրասենյակը՝ ՌԴ ԱԳՆ-ին
ՌԴ ԱԳՆ Տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտը moscow-baku.ru-ին մեկնաբանել է ԶԼՄ-ներում հրապարաված՝ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինի հայտարարությունը Ղարաբաղյան կարգավորմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կազմի հնարավոր վերանայման մասին, ինչպես նաև անդրադարձել ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի առաջարկին, որը վերաբերվում է Պետդեպի վերակազմավորման շրջանակում մոտ 30 հատուկ դեսպանների կրճատմանն՝ այդ թվում նաև նրանց, ովքեր զբաղվում են սիրիական ճգնաժամով և Մինսկի խմբում Ղարաբաղյան հակամարտությամբ։
«Որքանով մեզ հայտնի է՝ ԵԱՀԿ-ում չեն մշակվում որևէ պլաններ՝ ուղղված Մինսկի խմբի և նրա համանախագության կազմի վերանայմանը։ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինի գրասենյակում, որի հայտարարությանը դուք հղում եք անում, մեզ հաստատել են, որ նա նման հայտարարություններ թույլ չի տվել։
Մենք տեղեկություն չունենք ԱՄՆ-ի «հայտարարությունների» մասին, որոնք վերաբերվում են ԼՂ հարցով հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնի վերացմանը։ Միակ հայտարարությունը, որը մենք տեսել ենք, դա սույն թվականի օգոստոսի 28-ի տեքստ է, որում ասվում է Էնդրու Շեֆերին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նոր ամերիկացի համանախագահ նշանակելու մասին։ Շեֆերն աշխատանքի է անցել։
Անցած ամիս նա ռուս և ֆրանսիացի գործընկերների հետ հանդիպել է Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հետ Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 72-րդ նստաշրջանի շրջանակում։ Օրերս «եռյակը» կլինի Երևանում, որտեղ խորհրդակցություններ կանցկացնի Հայաստանի նախագահի հետ։ Այնուհետև համանախագահները կուղևորվեն Բաքու՝ Ադրբեջանի ղեկավարության հետ հանդիպման համար», - ասվում է ՌԴ ԱԳՆ Տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտում:

Офис спецпредставителя ПА ОБСЕ - МИД России: Вигенин не допускал высказывания о возможном пересмотре состава МГ ОБСЕ по Карабаху
Департамент информации и печати МИД России прокомментировал moscow-baku.ru опубликованное в СМИ заявление спецпредставителя Парламентской Ассамблеи ОБСЕ Кристиана Вигенина о возможном пересмотре состава Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию, а также предложение госсекретаря США Рекса Тиллерсона о ликвидации около 30 специальных послов в рамках реорганизации Госдепа, включая тех, кто занимается сирийским кризисом и карабахским конфликтом в Минской группе.
"Насколько нам известно, в ОБСЕ не разрабатывается каких-либо планов, направленных на пересмотр состава Минской группы и ее сопредседательства. В офисе специального представителя Парламентской Ассамблеи ОБСЕ Кристиана Вигенина, на заявление которого Вы ссылаетесь, нам подтвердили, что он не допускал подобные высказывания.
У нас нет информации о "заявлениях" США, касающихся ликвидации должности спецпредставителя по Нагорному Карабаху. Единственное заявление, которое мы видели, это текст от 28 августа с.г., в котором говорится о назначении Эндрю Шефера новым американским сопредседателем Минской группы ОБСЕ. Г-н Э.Шефер приступил к работе.
В прошлом месяце он вместе с российским и французским коллегами встречался с миниcтрами иностранных дел Азербайджана и Армении в Нью-Йорке "на полях" 72 сессии ГА ООН. На днях "тройка" будет находиться в Ереване, где она проведет консультации с Президентом Армении. Потом сопредседатели вылетают в Баку для встречи с руководством Азербайджана", - говорится в ответе ДИП МИД России.