ՀՀ Աժ-ն վավերացրել է հայ-ռուսական միացյալ զորախմբի մասին համաձայնագիրը
Հոկտեմբերի 5-ին Ազգային ժողովում ձայների մեծամասնությամբ՝ 87 «կողմ», 7 «դեմ» հարաբերակցությամբ, ընդունվել է ՀՀ զինված ուժերի և Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի զորքերի միացյալ խմբավորման մասին համաձայնագիրը վավերացնելու մասին ՀՀ օրենքի նախագիծը, փոխանցում է PanArmenian-ը:
Ըստ փաստաթղթի՝ միացյալ խմբավորման հրամանատարին նշանակում և ազատում է ՀՀ ԶՈւ գերագույն-գլխավոր հրամանատարը՝ համաձայնեցնելով ՌԴ ԶՈւ գերագույն-գլխավոր հրամանատարի հետ: Խաղաղ պայմաններում խմբավորման հրամանատարը ենթարկվում է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետին, ագրեսիայի անմիջական սպառնալիքի և պատերազմի ժամանակաշրջանում՝ Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետին կամ կողմերի զինված ուժերի գերագույն-գլխավոր հրամանատարների որոշմամբ՝ Ռուսաստանի Դաշնության Հարավային ռազմական օկրուգի հրամանատարին:
Ավելի վաղ ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արտակ Զաքարյանն ԱԺ-ում հայտաարրել էր, որ հայ-ռուսական միացյալ զորախմբի մասին համաձայնագիրն Արցախի տարածքին չի վերաբերում: Նա հավելել է, որ համաձայնագիրը նախատեսված է միայն Հայաստանի Հանրապետության տարածքի նկատմամբ ագրեսիայի կամ ռազմական գործողությունների կիրառման դեպքում:

Парламент Армении одобрил законопроект о ратификации соглашения об объединенной с Россией группировке войск
"Сегодня, 5 октября, отмечается День учителя. Давайте поздравим с этим светлым праздником всех учителей, а также всех наших коллег, которые имели честь быть учителем", – с такими словами открыл заседание Национального Собрания Армении спикер парламента Ара Баблоян, передает Panorama.am.
Затем на голосование были вынесены обсуждавшиеся накануне, 4 октября, законопроекты.
В частности, парламент Армении соотношением голосов 88 "за" и 7 "против" в первом чтении принял законопроект о прокуратуре.
Законопроект о ратификации "Соглашения между Республикой Армения и Российской Федерацией об Объединенной группировке войск (сил) Вооруженных Сил Республики Армения и Вооруженных Сил Российской Федерации" принят соотношением голосов 87 "за" и 7 "против".