Վարչապետը միջազգային ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ քննարկել է «Հայկական գյուղ» ծրագրի մանրամասները
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Երևանում «Հայկական գյուղ» ազգագրական թաղամասի կառուցապատման մրցույթին հայտ ներկայացրած միջազգային չորս ընկերությունների ներկայացուցիչների: Հանդիպմանը քննարկվել են թաղամասի կառուցապատմանն առնչվող մի շարք հարցեր, անդրադարձ է կատարվել ներդրումային ծրագրի մանրամասներին և տեսլականին:
Նշվել է, որ ընկերությունների ներկայացուցիչներն արդեն իսկ ծրագիրը մանրամասն քննարկել են ՀՀ մշակույթի նախարարության, Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի հետ, շրջել Հայաստանի տարբեր զբոսաշրջային վայրերով, ծանոթացել հայկական մշակույթին ու ավանդույթներին:
Վարչապետ Կարապետյանը համոզմունք է հայտնել, որ «Հայկական գյուղ»-ը լինելու է տնտեսապես գրավիչ հաջող բիզնես ծրագիր և ավելացրել, որ կառավարությունը պատրաստ է ծրագրի հետ կապված քննարկել ընկերությունների ներկայացրած բոլոր առաջարկությունները: «Այն Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտ կբերի նոր փոփոխություններ: Երևան ժամանողին կկարողանանք համապարփակ ներկայացնել հայկական աշխարհը, այդ թվում՝ սփյուռքը, մեր պատմությունը, միջավայրը՝ ըստ տարածաշրջանների ու քաղաքների: Թաղամասը կարող է դառնալ Հայաստանի այցեքարտը և իր լայն ենթկառուցվածքներով կպատասխանի զբոսաշրջիկների սպասելիքներին»,- ասել է կառավարության ղեկավարը՝ ավելացնելով, որ ծրագրի շուրջ ակտիվ քննարկումներ են ընթանում ներդրողների հետ:
Ակնկալվում է թաղամասի կառուցապատման մրցույթն ամփոփել նոյեմբերի սկզբին: Ծրագրով, որը գնահատվում է 100-150 մլն դոլար, նախատեսվում է ստեղծել Հայաստանի տարբեր տարածաշրջանների քաղաքային և գյուղական բնակավայրերի ազգային ավանդույթներին ու պատմականորեն ձևավորված ճարտարապետական դիմագծին բնորոշ ազգագրական թաղամաս՝ բնակելի տներով, հյուրանոցներով (հյուրատներով), ինչպես նաև նկարչությունն ու ազգային արհեստները (գորգագործություն, դարբնագործություն, կավագործություն, հուշանվերների պատրաստում) ներկայացնող ցուցասրահներով: Նախատեսվում է, որ թաղամասը կունենա կինոթատրոն, այգի, համերգասրահ, թարմ տեղական արտադրանք առաջարկող բացօթյա շուկա և այլ ենթակառուցվածքներ:

Премьер РА обсудил с представителями международных компаний детали программы "Армянское село"
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял представителей четырех международных компаний, представивших заявки для участия в конкурсе на застройку этнографического квартала "Армянское село" в Ереване. На встрече был обсужден ряд вопросов, касающихся застройки квартала, были затронуты детали и видение инвестиционной программы, сообщает пресс-служба правительства РА.
Было отмечено, что представители компаний уже детально обсудили программу с министерством культуры РА, Фондом развития Армении, посмотрели различные туристические достопримечательности Армении, ознакомились с армянскими традициями и культурой.
премьер-министр Карапетян выразил убежденность, что "Армянское село" будет экономически привлекательной, успешной бизнес-программой и добавил, что правительство готово обсудить все предложения, представленные компаниями в связи с программой. "Она внесет в сферу туризма Армении новые изменения. Прибывающим в Ереван мы сможем всеобъемлюще представить армянский мир, в том числе диаспору, нашу историю, среду по регионам и городам. Квартал может стать визитной карточкой Армении и своими широкими инфраструктурами будет отвечать ожиданиям туристов", - сказал глава правительства, добавив, что вокруг программы идут активные обсуждения с инвесторами.
Подведение итогов конкурса ожидается в начале ноября. Программой, которая оценивается в 100-150 млн долларов, планируется создать этнографический квартал с национальными традициями и исторически сформировавшимся архитектурным обликом городских и сельских населенных пунктов различных регионов Армении с жилыми домами, гостиницами (гостевыми домами), а также с выставками, представляющими живопись и национальные ремесла (ковроделие, кузнечное дело, гончарное дело, изготовление сувениров). Планируется, что в квартале будут кинотеатр, сад, концертный зал, предлагающий свежую местную продукцию рынок под открытым небом и другие инфраструктуры.