Վարչապետը միջազգային ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ քննարկել է «Հայկական գյուղ» ծրագրի մանրամասները
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Երևանում «Հայկական գյուղ» ազգագրական թաղամասի կառուցապատման մրցույթին հայտ ներկայացրած միջազգային չորս ընկերությունների ներկայացուցիչների: Հանդիպմանը քննարկվել են թաղամասի կառուցապատմանն առնչվող մի շարք հարցեր, անդրադարձ է կատարվել ներդրումային ծրագրի մանրամասներին և տեսլականին:
Նշվել է, որ ընկերությունների ներկայացուցիչներն արդեն իսկ ծրագիրը մանրամասն քննարկել են ՀՀ մշակույթի նախարարության, Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի հետ, շրջել Հայաստանի տարբեր զբոսաշրջային վայրերով, ծանոթացել հայկական մշակույթին ու ավանդույթներին:
Վարչապետ Կարապետյանը համոզմունք է հայտնել, որ «Հայկական գյուղ»-ը լինելու է տնտեսապես գրավիչ հաջող բիզնես ծրագիր և ավելացրել, որ կառավարությունը պատրաստ է ծրագրի հետ կապված քննարկել ընկերությունների ներկայացրած բոլոր առաջարկությունները: «Այն Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտ կբերի նոր փոփոխություններ: Երևան ժամանողին կկարողանանք համապարփակ ներկայացնել հայկական աշխարհը, այդ թվում՝ սփյուռքը, մեր պատմությունը, միջավայրը՝ ըստ տարածաշրջանների ու քաղաքների: Թաղամասը կարող է դառնալ Հայաստանի այցեքարտը և իր լայն ենթկառուցվածքներով կպատասխանի զբոսաշրջիկների սպասելիքներին»,- ասել է կառավարության ղեկավարը՝ ավելացնելով, որ ծրագրի շուրջ ակտիվ քննարկումներ են ընթանում ներդրողների հետ:
Ակնկալվում է թաղամասի կառուցապատման մրցույթն ամփոփել նոյեմբերի սկզբին: Ծրագրով, որը գնահատվում է 100-150 մլն դոլար, նախատեսվում է ստեղծել Հայաստանի տարբեր տարածաշրջանների քաղաքային և գյուղական բնակավայրերի ազգային ավանդույթներին ու պատմականորեն ձևավորված ճարտարապետական դիմագծին բնորոշ ազգագրական թաղամաս՝ բնակելի տներով, հյուրանոցներով (հյուրատներով), ինչպես նաև նկարչությունն ու ազգային արհեստները (գորգագործություն, դարբնագործություն, կավագործություն, հուշանվերների պատրաստում) ներկայացնող ցուցասրահներով: Նախատեսվում է, որ թաղամասը կունենա կինոթատրոն, այգի, համերգասրահ, թարմ տեղական արտադրանք առաջարկող բացօթյա շուկա և այլ ենթակառուցվածքներ:

Prime Minister Discusses Details of Armenian Village Program with Representatives of International Companies
Prime Minister Karen Karapetyan received today the representatives of four international companies that have applied for the construction of the Armenian Village ethnographic district in Yerevan, official page of RA Government reports.
The meeting discussed issues related to the development of the district. Reference was made to the details and the vision of the program. In this context, the Premier was told that the developers had already discussed the program in all detail with the Ministry of Culture and the Armenian Development Fund. The guests said to have toured various tourist destinations in Armenia and got familiarized with Armenian culture and traditions.
Prime Minister Karapetyan expressed conviction that the Armenian Village will be an exciting and economically successful business program, adding that the Government is ready to discuss any reasonable proposal regarding the project.
“It will bring a breath of fresh air to Armenia’s tourism industry. We will be able to make a comprehensive presentation of the Armenian world, including the Diaspora, our history, the environment by regions and cities for the visitors of Yerevan. The district may serve as Armenia’s visiting card as it will meet tourists’ expectations with its diversified infrastructures,” Prime Minister Karapetyan said, noting that active discussions are underway with investors.
The district development tender is due to be finalized in early November. Estimated at USD100-150 million, the project is meant to reproduce the national traditions of urban and rural areas of Armenia in an ethnographic quarter, residential houses, hotels (guest houses), as well as painting and national crafts (carpet weaving, forging) , pottery, souvenir production). The district is expected to have a cinema, a garden, a concert hall, as well as an outdoor market offering fresh local produce and other infrastructures.