Ադրբեջան - Եվրոպայի խորհուրդ. «կրկին մեղավոր են հայերը»
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը խոսել է Եվրոպայի խորհրդից հնարավոր դուրս գալու մասին: Ալիևը մասնավորապես նշել է, որ վերջին ժամանակներս Եվրոպայի Խորհրդի պաշտոնական ներկայացուցիչները «նոր հարձակումներ են կազմակերպում Ադրբեջանի դեմ» և երկրին սպառնում պատժամիջոցներով, հայտնում է «РИА Новости»-ն: «Նախ թող նրանք ապահովեն 10 հազարից ավել որոշումների կատարումը, որոնք Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը կայացրել է՝ կապված կառույցի անդամ-երկրների հետ: Միայն դրանից հետո կարող են խոսել Ադրբեջանի հեռացման կամ պատժամիջոցների մասին», - ընդգծել է Ալիևը: Նա վստահություն է հայտնել, որ եթե Ադրբեջանը դուրս գա Եվրոպայի խորհրդից, ոչ ոք դրան էական նշանակություն չի տա, քանի որ ադրբեջանցիների կյանքում դրանից ոչինչ չի փոխվի: Ալիևի խոսքերով, Ադրբեջանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ է դարձել հանուն Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, «սակայն Եվրոպայի խորհուրդը հաջողության չի հասել այդ հարցում»: Բացի այդ, Ալիևը համոզված է, որ «ԵԽԽՎ-ում լոբբիստական խմբերը մշտապես հովանավորում են Հայաստանը», իսկ Ադրբեջանը մշտապես հարձակումների է ենթարկվում: Նշենք, որ միայն Ալիևը չի կարծում, որ Հայաստանը, իբր թե, Եվրոպայի խորհրդում հովանավորներ ունի: Միլի Մեջլիսի պատգամավոր Այթեն Մուստաֆազադեն ևս համոզված է, որ հայերը մեծ թվով հովանավորներ ունեն Եվրոպայում, որոնք ոչ ադեկվատ վերաբերմունք են դրսևորում Ադրբեջանի հանդեպ:
Նշենք, որ Ադրբեջանում նմանատիպ քննարկումների պատճառ հանդիսացել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդի հայտարարությունը, ըստ որի՝ Ադրբեջանը կարող է հեռացվել կառույցից, քանի որ Բաքուն հրաժարվում է ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին՝ չնայած Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի որոշումներին: Խոսքը, մասնավորապես, քաղաքացիական ակտիվիստ, «Հանրապետական այլընտրանք» շարժման առաջնորդ Իլգար Մամեդովի գործի մասին է, ով ազատազրկվել է իշխանություններին քննադատելու համար: Յագլանդը կոչ է արել կիրառել մարդու իրավունքների Եվրոպական կոնվենցիայի 46.4 հոդվածը, որն արդյունքում կարող է հանգեցնել Եվրոպայի Խորհրդից Ադրբեջանի հեռացմանը, գրում է Eadaily-ն:
Բացի այդ, կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը պահանջել է հետաքննություն սկսել՝ Կոռուպցիայի և կազմակերպված հանցագործությունների հետազոտության կենտրոնի (OCCRP) զեկույցի հետ կապված, որը վերաբերվում էր եվրոպացի քաղաքական գործիչներին, պաշտոնյաներին, լրագրողներին և հասարակական գործիչներին կաշառելու նպատակով ադրբեջանական իշխանությունների կասկածելի ֆինանսական գործողություններին:
Հիշեցնենք, որ հետազոտության մեջ նշվում էր, որ Ադրբեջանի իշխանությունները շռայլ կաշառքներ են տվել Եվրամիության, ԵԽԽՎ-ի, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի ակնառու գործիչներին, ինչպես նաև լրագրողներին և քաղաքական գործիչներին: Պաշտոնական Բաքուն հերքեց բոլոր մեղադրանքները՝ հայտարարելով, որ «կեղծ մեղադրանքների» ետևում իբր կանգնած են Ջորջ Սորոսը և «հայկական լոբբին»:
Ինչևէ, սա առաջին դեպքը չէ, երբ Եվրոպայի Խորհուրդը մեղադրում է Ադրբեջանին մարդու իրավունքների խախտման մեջ: Ավելի վաղ Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հարցերով հանձնակատար Նիլ Մույժնիեքսը ևս քննադատել էր Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հետ կապված վիճակը: Նա հայտարարել էր, որ ժամանակին իր գործընկերները կեղծ մեղադրանքներով հայտնվել են այդ երկրի բանտերում: Մույժնիեքսը նշել էր, որ ինքն արդեն քննարկել է մարդու իրավունքների հետ կապված հարցերն Ադրբեջանի իշխանությունների հետ, սակայն ապարդյուն: Նա հավելել է, որ չնայած անհերքելի ապացույցներին և փաստաթղթերին, ԵՄ որոշ երկրներ Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու հարցում չդրսևորեցին քաղաքական կամք:
Այս ամենին թերևս կարելի է ավելացնել միայն մեկ բան: Երբ 2001 թվականին Ադրբեջանը միացավ Եվրոպայի խորհրդին, ադրբեջանցիներն ուրախանում էին՝ կարծելով, որ երկրում կսկսեն առաջնորդվել եվրոպական չափանիշներով: Ինչևէ, չնայած Ադրբեջանը հանդիսանում է այնպիսի կազմակերպությունների անդամ, ինչպիսին են Եվրոպայի խորհուրդը և Մարդու իրավունքների խորհուրդը, մի շարք անկախ կազմակերպությունները, որոնց թվում նաև Human Rights Watch-ը, բազմիցս քննադատել են Ադրբեջանի իշխանություններին մարդու իրավունքները ոտնահարելու համար: Ինչպես տեսնում ենք, այդ նույն մեղադրանքով Ադրբեջանին այսօր քննադատում են ոչ միայն անկախ կազմակերպությունները, այլ նույնիսկ Եվրոպայի խորհուրդը:

Азербайджан - Совет Европы: "опять виноваты армяне"
Президент Азербайджана Ильхам Алиев высказался по поводу возможного выхода страны из Совета Европы. Алиев, в частности, отметил, что в последнее время официальные представители Совета Европы "организовали новые нападки на Азербайджан" и угрожают стране санкциями, передает "РИА Новости"
"Во-первых, пусть они обеспечат исполнение более десяти тысяч решений, принятых Европейским судом по правам человека в связи со странами-участницами. Лишь после этого могут говорить об исключении Азербайджана из членов или санкциях", - подчеркнул Алиев. Он уверен, что если Азербайджан покинет Совет Европы, то никто не придаст этому значения, так как ничего в жизни азербайджанцев от этого не изменится. По словам Алиева, Азербайджан вступил в СЕ ради содействия в урегулировании карабахского конфликта, "однако Совет Европы не добился успеха в этом вопросе". Кроме того, Алиев убежден, что "лоббистские группы в Парламентской Ассамблее Совета Европы постоянно покровительствуют Армении", а вот Азербайджан постоянно подвергается нападкам. Отметим, что не один Алиев думает, что у Армении в Совете Европы есть покровители.  Депутат Милли Меджлиса Айтен Мустафазаде также уверена, что  в Европе очень много покровителей армян, которые неадекватно ведут себя по отношению к Азербайджану.
Между тем, причиной подобных обсуждений в Азербайджане стало недавнее заявление генерального секретаря Совета Европы Турбьерна Ягланда, по словам которого Азербайджан может быть исключен из организации. Причиной тому является отказ Баку выпустить политзаключенных на свободу - вопреки решениям Европейского суда по правам человека. Речь, в частности, идет о деле гражданского активиста, лидера движения "Республиканская альтернатива" Ильгара Мамедова, осужденного за критику властей. Ягланд призвал задействовать статью 46.4 Европейской конвенции по правам человека, которая в итоге может привести к исключению Азербайджана из Совета Европы, пишет Eadaily. "Пришло время, чтобы Азербайджан задумался о своих обязательствах как члена Совета Европы и о том, хотят ли они еще исполнять эти обязательства", - заявил Ягланд.
Кроме того, Генсек организации потребовал начать расследование в связи с докладом Центра исследования коррупции и организованной преступности (OCCRP) о сомнительных финансовых операциях азербайджанских властей с целью подкупа европейских политиков, чиновников, журналистов и общественных деятелей.
Напомним: в масштабном расследовании отмечалось, что руководство Азербайджана давало щедрые взятки видным деятелям Евросоюза, Парламентской ассамблеи Совета Европы, ЮНЕСКО, а также журналистам и политикам. Официальный Баку опроверг содержащиеся в расследовании данные, заявив, что за "лживыми обвинениями", якобы, стоят Джордж Сорос и "армянское лобби".
Тем не менее, это не первый случай, когда Совет Европы обвиняет Азербайджан в нарушении прав человека. Ранее комиссар по правам человека Совета Европы Нил Муйжниекс также раскритиковал ситуацию с правами человека в Азербайджане. Он заявил, что было время, когда все его коллеги находились в тюрьме в этой стране по ложным обвинениям. Муйжниекс отметил, что он уже безуспешно пытался обсудить нарушения прав человека с азербайджанскими властями, пишет Panorama.am. Кроме того, несмотря на неоспоримые доказательства и документы, некоторые страны ЕС не проявили политическую волю в вопросе привлечения Азербайджана к ответственности.
После всего вышесказанного остается отметить только одно: когда в 2001 году Азербайджан присоединился к Совету Европы, азербайджанцы радовались, думая, что в стране "заработают" европейские стандарты. Тем не менее, несмотря на то, что Азербайджан является членом таких организаций, как Совет по правам человека и Совет Европы, ряд независимых организаций, таких как Human Rights Watch, неоднократно критиковали правительство Азербайджана из-за нарушений прав человека. Как видим, за неуважение прав человека Азербайджан уже осуждают не только независимые организации, но и сам Совет Европы.