Ադրբեջան - Եվրոպայի խորհուրդ. «կրկին մեղավոր են հայերը»
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը խոսել է Եվրոպայի խորհրդից հնարավոր դուրս գալու մասին: Ալիևը մասնավորապես նշել է, որ վերջին ժամանակներս Եվրոպայի Խորհրդի պաշտոնական ներկայացուցիչները «նոր հարձակումներ են կազմակերպում Ադրբեջանի դեմ» և երկրին սպառնում պատժամիջոցներով, հայտնում է «РИА Новости»-ն: «Նախ թող նրանք ապահովեն 10 հազարից ավել որոշումների կատարումը, որոնք Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը կայացրել է՝ կապված կառույցի անդամ-երկրների հետ: Միայն դրանից հետո կարող են խոսել Ադրբեջանի հեռացման կամ պատժամիջոցների մասին», - ընդգծել է Ալիևը: Նա վստահություն է հայտնել, որ եթե Ադրբեջանը դուրս գա Եվրոպայի խորհրդից, ոչ ոք դրան էական նշանակություն չի տա, քանի որ ադրբեջանցիների կյանքում դրանից ոչինչ չի փոխվի: Ալիևի խոսքերով, Ադրբեջանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ է դարձել հանուն Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, «սակայն Եվրոպայի խորհուրդը հաջողության չի հասել այդ հարցում»: Բացի այդ, Ալիևը համոզված է, որ «ԵԽԽՎ-ում լոբբիստական խմբերը մշտապես հովանավորում են Հայաստանը», իսկ Ադրբեջանը մշտապես հարձակումների է ենթարկվում: Նշենք, որ միայն Ալիևը չի կարծում, որ Հայաստանը, իբր թե, Եվրոպայի խորհրդում հովանավորներ ունի: Միլի Մեջլիսի պատգամավոր Այթեն Մուստաֆազադեն ևս համոզված է, որ հայերը մեծ թվով հովանավորներ ունեն Եվրոպայում, որոնք ոչ ադեկվատ վերաբերմունք են դրսևորում Ադրբեջանի հանդեպ:
Նշենք, որ Ադրբեջանում նմանատիպ քննարկումների պատճառ հանդիսացել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդի հայտարարությունը, ըստ որի՝ Ադրբեջանը կարող է հեռացվել կառույցից, քանի որ Բաքուն հրաժարվում է ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին՝ չնայած Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի որոշումներին: Խոսքը, մասնավորապես, քաղաքացիական ակտիվիստ, «Հանրապետական այլընտրանք» շարժման առաջնորդ Իլգար Մամեդովի գործի մասին է, ով ազատազրկվել է իշխանություններին քննադատելու համար: Յագլանդը կոչ է արել կիրառել մարդու իրավունքների Եվրոպական կոնվենցիայի 46.4 հոդվածը, որն արդյունքում կարող է հանգեցնել Եվրոպայի Խորհրդից Ադրբեջանի հեռացմանը, գրում է Eadaily-ն:
Բացի այդ, կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը պահանջել է հետաքննություն սկսել՝ Կոռուպցիայի և կազմակերպված հանցագործությունների հետազոտության կենտրոնի (OCCRP) զեկույցի հետ կապված, որը վերաբերվում էր եվրոպացի քաղաքական գործիչներին, պաշտոնյաներին, լրագրողներին և հասարակական գործիչներին կաշառելու նպատակով ադրբեջանական իշխանությունների կասկածելի ֆինանսական գործողություններին:
Հիշեցնենք, որ հետազոտության մեջ նշվում էր, որ Ադրբեջանի իշխանությունները շռայլ կաշառքներ են տվել Եվրամիության, ԵԽԽՎ-ի, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի ակնառու գործիչներին, ինչպես նաև լրագրողներին և քաղաքական գործիչներին: Պաշտոնական Բաքուն հերքեց բոլոր մեղադրանքները՝ հայտարարելով, որ «կեղծ մեղադրանքների» ետևում իբր կանգնած են Ջորջ Սորոսը և «հայկական լոբբին»:
Ինչևէ, սա առաջին դեպքը չէ, երբ Եվրոպայի Խորհուրդը մեղադրում է Ադրբեջանին մարդու իրավունքների խախտման մեջ: Ավելի վաղ Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հարցերով հանձնակատար Նիլ Մույժնիեքսը ևս քննադատել էր Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հետ կապված վիճակը: Նա հայտարարել էր, որ ժամանակին իր գործընկերները կեղծ մեղադրանքներով հայտնվել են այդ երկրի բանտերում: Մույժնիեքսը նշել էր, որ ինքն արդեն քննարկել է մարդու իրավունքների հետ կապված հարցերն Ադրբեջանի իշխանությունների հետ, սակայն ապարդյուն: Նա հավելել է, որ չնայած անհերքելի ապացույցներին և փաստաթղթերին, ԵՄ որոշ երկրներ Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու հարցում չդրսևորեցին քաղաքական կամք:
Այս ամենին թերևս կարելի է ավելացնել միայն մեկ բան: Երբ 2001 թվականին Ադրբեջանը միացավ Եվրոպայի խորհրդին, ադրբեջանցիներն ուրախանում էին՝ կարծելով, որ երկրում կսկսեն առաջնորդվել եվրոպական չափանիշներով: Ինչևէ, չնայած Ադրբեջանը հանդիսանում է այնպիսի կազմակերպությունների անդամ, ինչպիսին են Եվրոպայի խորհուրդը և Մարդու իրավունքների խորհուրդը, մի շարք անկախ կազմակերպությունները, որոնց թվում նաև Human Rights Watch-ը, բազմիցս քննադատել են Ադրբեջանի իշխանություններին մարդու իրավունքները ոտնահարելու համար: Ինչպես տեսնում ենք, այդ նույն մեղադրանքով Ադրբեջանին այսօր քննադատում են ոչ միայն անկախ կազմակերպությունները, այլ նույնիսկ Եվրոպայի խորհուրդը:

Azerbaijan - Council of Europe: Armenians are Guilty Again
Azerbaijani President Ilham Aliyev spoke about the possible withdrawal of the country from the Council of Europe. Aliyev in particular noted that recently the official representatives of the Council of Europe "have organized new attacks on Azerbaijan" and threatened the country with sanctions, RIA.ru reports.
"First, they have to provide the implementation of more than ten thousand of decisions taken by the European Court of Human Rights in connection with the participating countries. Only after that they can talk about the withdrawal of Azerbaijan from the organization or sanctions," Aliyev stressed. He is sure that if Azerbaijan leaves the Council of Europe, no one will attach importance to this, as nothing will change in the life of Azerbaijanis. According to Aliyev, Azerbaijan joined the Council of Europe for the sake of assistance in the settlement of the Karabakh conflict, "but the Council of Europe has not succeeded on this issue." In addition, Aliyev is convinced that "lobby groups in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe are constantly sponsoring Armenia," but Azerbaijan is constantly being attacked. It should be noted that not only Aliyev thinks that Armenia has sponsors in the Council of Europe. Milli Mejlis deputy Ayten Mustafazadeh is also sure that in Europe there are a lot of patrons of Armenians who are inadequate towards Azerbaijan.
Meanwhile, the reason for such discussions in Azerbaijan was the recent statement of Secretary General of the Council of Europe Thorbjørn Jagland, who said that Azerbaijan can be excluded from the organization. The reason is Baku's refusal to release political prisoners to freedom despite the decisions of the European Court of Human Rights. In particular, it concerns the case of Ilgar Mammadov, a civil activist, leader of the "Republican Alternative" movement, who has been imprisoned for criticizing the authorities. Jagland called for the inclusion of Article 46.4 of the European Convention on Human Rights, which could ultimately lead to the withdrawal of Azerbaijan from the Council of Europe, Eadaily reports. "It's time for Azerbaijan to think about its obligations as a member of the Council of Europe and about whether they want to fulfill these commitments", - Jagland said.
In addition, the Organization's Secretary General demanded that an investigation should be launched in connection with the report of the Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) on the illegal financial operations of the Azerbaijani authorities with the aim of bribing European politicians, officials, journalists and public figures.
It shoudl be recalled that in a large-scale investigation it was noted that the leadership of Azerbaijan gave generous bribes to prominent figures of the European Union, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, UNESCO, as well as journalists and politicians. Official Baku refuted the data presentedin the investigation, saying that behind the "lying accusations", ostensibly, are standing George Soros and the "Armenian lobby."
Nevertheless, this is not the first time that the Council of Europe accuses Azerbaijan of violating human rights. Earlier the Commissioner for Human Rights of the Council of Europe, Neil Muiznieks, also criticized the human rights situation in Azerbaijan. He said that there was a time when all his colleagues were in prison in this country on false charges. Muiznieks noted that he had unsuccessfully tried to discuss human rights violations with the Azerbaijani authorities, Panorama.am reports. In addition, despite the undeniable evidence and documents, some EU countries have not shown political will in the matter of bringing Azerbaijan to justice.
Аfter all this, it remains only to add one thing - when Azerbaijan joined the Council of Europe in 2001, the Azerbaijanis were happy, thinking that European standards would "work" in the country. Nevertheless, despite the fact that Azerbaijan is a member of such organizations as the Human Rights Council and the Council of Europe, a number of independent organizations, such as Human Rights Watch, have repeatedly criticized the Azerbaijani government for human rights violations. As we see, for disrespect of human rights Azerbaijan is already condemned not only by independent organizations, but also by the Council of Europe.