ԵԱՀԿ ԽՎ հայկական պատվիրակությունն առաջարկել է հայկական և ադրբեջանական դասագրքերի և մամուլի մոնիտորինգ իրականացնել (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Անդորրայում ավարտվեցին ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի աշխատանքները։ Նստաշրջանի երրորդ օրվա քննարկումների վերաբերյալ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հերմինե Նաղդալյանի հետ։
- Տիկի´ն Նաղդալյան, այսօր ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի վերջին օրն էր: Ի՞նչ հարցեր են արծարծվել այսօր և ի՞նչ հարցեր են բարձրացվել հայ պատվիրակների կողմից:
- Այսօր ամփոփվեցին ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի աշխատանքները: Ինչպես նստաշրջանի մնացած երկու օրերի ընթացքում, այնպես էլ այսօր մեր պատվիրակությունը հանդես եկավ բավականին պատրաստված կերպով և բովանդակային ելույթներով: Այսօրվա քննարկման թեմաներն էին մարդկային չափումը, կրթությունը, մշակույթը: Մեր պատվիրակությունից ելույթներով հանդես եկան Արարատ Միրզոյանն ու Կարեն Բեքարյանը: Կարևորելով թեման՝ մեր պատվիրակներն անդրադարձան հետևյալ հիմնական հարցերին՝ կրթություն, կրթություն և հավասարություն, կրթության դերակատարումը հակամարտությունների կարգավորման գործընթացում, կրթության դերը քաղաքացիների դաստիարակության գործում և այլն:
Մեր գործընկերներն իրենց ելույթներում բարձրաձայնեցին նաև ադրբեջանական դասագրքերում հային՝ որպես թշնամի, ներկայացնելու փաստին, այդ երկրի կրթական համակարգում հայատյացության սերմանմանը: Իսկ հնչեցված այս մտահոգությունները հիմնված էին, իհարկե, փաստերի վրա, որոնք հավաքագրվել էին ադրբեջանական դպրոցական դասագրքերի, մի շարք կայքերի, ինչպես նաև տարբեր միջազգային կազմակերպությունների (ԵԽԽՎ, Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ եվրոպական հանձնաժողով (ECRI)) փաստաթղթերի և դրանց մեջ եղած փաստերի և  գնահատականների ուսումնասիրությունների արդյունքում:
Պարոն Միրզոյանն անդրադարձավ ամենափոքր տարիքից ադրբեջանցի երեխաներին հայատյացությամբ դաստիարակելուն, կրթական համակարգում հային թշնամու կերպարով ներկայացնելուն: Պարոն Բեքարյանն էլ անդրադարձավ Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից քարոզվող հայատյացությանը, հայերի նկատմամբ թշնամանք սերմանելուն: Նա շեշտեց, որ ի տարբերություն Ադրբեջանի նախագահի, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքում ադրբեջանցի ժողովուրդը երբեք չի ներկայացվում որպես թշնամի:
Մեզ հետ Անդորրա էինք բերել նաև մի ձեռնարկ, որը կոչվում է «Արմենաֆոբիան Ադրբեջանում» (խմբ.՝ պատրաստված Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի կողմից), որտեղ ներկայացված են բազմաթիվ փաստեր Ադրբեջանում տիրող հայատյացության վերաբերյալ: Այս ձեռնարկը մենք առաջին հերթին ներկայացրեցինք ադրբեջանական պատվիրակությանը՝ որպես փաստ, ապացույց մեր ասածների:
Պետք է նշեմ, որ հայ պատվիրակների ելույթները շատ լուրջ անակնկալի բերեցին ադրբեջանական պատվիրակությանը: Տպավորություն էր, որ նրանք նման ելույթներ չէին սպասում, քանի որ հայկական կողմը գրեթե միշտ հանդես է եկել պաշտպանողական և ոչ թե հարձակողական դիրքերից: Մենք, այնուամենայնիվ, նշեցինք, որ մենք ոչ թե օգտագործում ենք այս հարթակն ադրբեջանցիների հասցեին ինչ-որ բաներ հնչեցնելու համար, այլ իսկապես բարձրաձայնում ենք մեր մտահոգությունը, ներկայացնում ենք փաստեր, որոնց ուղղությամբ անհրաժեշտ է, որ և´ երկու երկրների պատվիրակությունները, և´ հասարակությունները, և´ ԵԱՀԿ մեր գործընկերներն աշխատանք տանեն:
Քննարկումը բավականին աղմկոտ դարձավ: Ադրբեջանցի պատվիրակները փորձում էին հակադարձել, հայերի դեմ ներկայացնել մեղադրանքներ: Հայ ու ադրբեջանցի պատվիրակների խոսքի մեջ, փաստարկներ ներկայացնելու առումով,  տարբերությունն այնքան մեծ էր և այդ ձեռնարկում ներկայացված փաստերն այնքան ծանրակշիռ էին, որ իրենց պատասխանները պարզապես հիստերիկ արձագանքի տպավորություն թողեցին: Անգամ վիճեցին նախագահության հետ, որ իրենց նորից ձայնի իրավունք տան: Ի վերջո, երկու երկրների պատվիրակությունների ղեկավարներին ամփոփիչ նիստի ժամանակ հնարավորություն տրվեց ամփոփելու իրենց մտքերը, և ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավարն իրենց բնորոշ ոճով հանդես եկավ, մինչդեռ մենք ներկայացրեցինք մի շարք կառուցողական առաջարկներ:
Մենք նշեցինք, որ անհրաժեշտ է խոսել փաստարկված և որ մենք հնչեցնում ենք ոչ թե մեղադրանքներ, այլ ներկայացնում ենք փաստեր: Շեշտեցինք, որ մենք պատրաստ ենք և առաջարկում ենք, որ ԵԱՀԿ-ն մեր երկու պատվիրակությունների հետ միասին տարբեր ձևաչափերով իրականացնի քննարկումներ, կրթական գործընթացների, մամուլի, դասագրքերի մոնիթորինգ: Այսինքն այս հարթակը լինի ոչ թե մերկապարանոց մեղադրանքների, ոչ թե բարձրագոչ հայտարարությունների տեղ, այլ կոնկրետ խնդիրներ լուծելու հարթակ:
- Ինչպե՞ս կգնահատեք պատվիրակության աշխատանքն այս նստաշրջանում:
- Պետք է փաստեմ, որ մեր պատվիրակության անդամներն այս ողջ նստաշրջանի ընթացքում բավականին ակտիվ էին: Հանդես եկանք ոչ միայն ելույթներով, ոչ միայն մասնակցեցինք քննարկումներին, այլև ոչ պաշտոնական միջավայրում տարբեր երկրների պատվիրակների, գործընկերների հետ փորձեցինք հաստատել նոր կապեր, էլ ավելի ամրապնդել առկա համագործակցությունը և փորձել հայկական դիրքորոշումները, փաստարկները հասցնել գործընկերներին:

Армянская делегация ПА ОБСЕ предложила провести мониторинг армянских и азербайджанских СМИ и учебников (эксклюзив)
В Андорре завершилась осенняя сессия Парламентской Ассамблеи ОБСЕ. Об итогах третьего дня заседания ИАА "Армедиа" побеседовала с председателем армянской делегации в ПА ОБСЕ Эрмине Нагдалян.
- Сегодня был последний день осенней сессии ПА ОБСЕ. Какие вопросы обсуждались и какие вопросы поднимали члены армянской делегации?
- Сегодня были подведены итоги осенней сессии ПА ОБСЕ. Как в течение первых двух дней, так и сегодня наша делегация была очень подготовлена и выступила с содержательными докладами. Сегодня темой обсуждения были вопросы человеческого измерения, образования и культуры. От нашей делегации выступили Арарат Мирзоян и Карен Бекарян. Придав важность теме, они обратились к вопросам права на образование, роли образования в процессе урегулирования конфликтов, воспитания граждан и так далее.
Был озвучен также вопрос азербайджанских учебников, в частности, формирования образа врага в лице армян, распространения армянофобии посредством образования. Приведенные аргументы были, конечно, основаны на фактах, взятых из азербайджанских учебников, сайтов, а также докладов международных организаций (ПАСЕ, ECRI).
Господин Мирзоян обратился к воспитанию азербайджанцев в духе армянофобии с самых малых лет, к формированию образа врага. Господин Бекарян говорил об армянофобии, наращиваемой властями Азербайджана. Он подчеркнул, что в отличие от президента Азербайджана президент Армении Серж Саргсян в своих выступлениях никогда не называет азербайджанский народ врагом армян.
Мы отвезли с собой в Андорру также книгу, которая называется "Армянофобия в Азербайджане" (составлена Центром общественных связей и информации - ред), в которой представлено множество примеров царящей в Азербайджане армянофобии. Этот сборник мы в первую очередь вручили членам азербайджанской делегации в качестве доказательства наших слов.
Должна отметить, что выступления армянских парламентариев вызвали удивление азербайджанской стороны. Было такое впечатление, что они не ждали таких выступлений, так как армянская сторона всегда выступала с оборонительных позиций, а не наступательных. Мы, тем не менее, подчеркнули, что не пытаемся использовать площадку ОБСЕ для обвинений в адрес азербайджанской стороны, а озвучиваем наши беспокойства, предоставляем факты, показывая необходимость работы в этом направлении.
Обсуждение стало достаточно шумным. Азербайджанские парламентарии пытались отвечать, обвинять армян. В качестве выступлений армянской и азербайджанской делегаций была огромная разница, наши выступления были аргументированы и звучали убедительно, а ответы азербайджанской стороны больше походили на истерику. Они даже начали спорить с президиумом, требуя дополнительное время. Главам азербайджанской и армянской делегаций дали возможность сказать заключительное слово. Азербайджанский коллега выступил в характерном для них стиле, а мы выступили с конструктивными предложениями.
Мы отметили, что необходимо говорить фактами. Мы предложили вместе с нашими двумя делегациями в ПА ОБСЕ провести обсуждения, провести мониторинг образовательного процесса, учебников и прессы наших стран. То есть - использовать площадку ОБСЕ не для голых обвинений, а для решения конкретных вопросов.
- Как Вы оцените работу армянской делегации?
- Должна отметить, что члены нашей делегации были очень активны. Они не только выступали на сессиях и участвовали в обсуждениях, но и активно налаживали отношения с делегатами других стран, устанавливая новые связи.