ԵԱՀԿ ԽՎ հայկական պատվիրակությունն առաջարկել է հայկական և ադրբեջանական դասագրքերի և մամուլի մոնիտորինգ իրականացնել (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Անդորրայում ավարտվեցին ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի աշխատանքները։ Նստաշրջանի երրորդ օրվա քննարկումների վերաբերյալ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հերմինե Նաղդալյանի հետ։
- Տիկի´ն Նաղդալյան, այսօր ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի վերջին օրն էր: Ի՞նչ հարցեր են արծարծվել այսօր և ի՞նչ հարցեր են բարձրացվել հայ պատվիրակների կողմից:
- Այսօր ամփոփվեցին ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի աշխատանքները: Ինչպես նստաշրջանի մնացած երկու օրերի ընթացքում, այնպես էլ այսօր մեր պատվիրակությունը հանդես եկավ բավականին պատրաստված կերպով և բովանդակային ելույթներով: Այսօրվա քննարկման թեմաներն էին մարդկային չափումը, կրթությունը, մշակույթը: Մեր պատվիրակությունից ելույթներով հանդես եկան Արարատ Միրզոյանն ու Կարեն Բեքարյանը: Կարևորելով թեման՝ մեր պատվիրակներն անդրադարձան հետևյալ հիմնական հարցերին՝ կրթություն, կրթություն և հավասարություն, կրթության դերակատարումը հակամարտությունների կարգավորման գործընթացում, կրթության դերը քաղաքացիների դաստիարակության գործում և այլն:
Մեր գործընկերներն իրենց ելույթներում բարձրաձայնեցին նաև ադրբեջանական դասագրքերում հային՝ որպես թշնամի, ներկայացնելու փաստին, այդ երկրի կրթական համակարգում հայատյացության սերմանմանը: Իսկ հնչեցված այս մտահոգությունները հիմնված էին, իհարկե, փաստերի վրա, որոնք հավաքագրվել էին ադրբեջանական դպրոցական դասագրքերի, մի շարք կայքերի, ինչպես նաև տարբեր միջազգային կազմակերպությունների (ԵԽԽՎ, Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ եվրոպական հանձնաժողով (ECRI)) փաստաթղթերի և դրանց մեջ եղած փաստերի և  գնահատականների ուսումնասիրությունների արդյունքում:
Պարոն Միրզոյանն անդրադարձավ ամենափոքր տարիքից ադրբեջանցի երեխաներին հայատյացությամբ դաստիարակելուն, կրթական համակարգում հային թշնամու կերպարով ներկայացնելուն: Պարոն Բեքարյանն էլ անդրադարձավ Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից քարոզվող հայատյացությանը, հայերի նկատմամբ թշնամանք սերմանելուն: Նա շեշտեց, որ ի տարբերություն Ադրբեջանի նախագահի, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքում ադրբեջանցի ժողովուրդը երբեք չի ներկայացվում որպես թշնամի:
Մեզ հետ Անդորրա էինք բերել նաև մի ձեռնարկ, որը կոչվում է «Արմենաֆոբիան Ադրբեջանում» (խմբ.՝ պատրաստված Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի կողմից), որտեղ ներկայացված են բազմաթիվ փաստեր Ադրբեջանում տիրող հայատյացության վերաբերյալ: Այս ձեռնարկը մենք առաջին հերթին ներկայացրեցինք ադրբեջանական պատվիրակությանը՝ որպես փաստ, ապացույց մեր ասածների:
Պետք է նշեմ, որ հայ պատվիրակների ելույթները շատ լուրջ անակնկալի բերեցին ադրբեջանական պատվիրակությանը: Տպավորություն էր, որ նրանք նման ելույթներ չէին սպասում, քանի որ հայկական կողմը գրեթե միշտ հանդես է եկել պաշտպանողական և ոչ թե հարձակողական դիրքերից: Մենք, այնուամենայնիվ, նշեցինք, որ մենք ոչ թե օգտագործում ենք այս հարթակն ադրբեջանցիների հասցեին ինչ-որ բաներ հնչեցնելու համար, այլ իսկապես բարձրաձայնում ենք մեր մտահոգությունը, ներկայացնում ենք փաստեր, որոնց ուղղությամբ անհրաժեշտ է, որ և´ երկու երկրների պատվիրակությունները, և´ հասարակությունները, և´ ԵԱՀԿ մեր գործընկերներն աշխատանք տանեն:
Քննարկումը բավականին աղմկոտ դարձավ: Ադրբեջանցի պատվիրակները փորձում էին հակադարձել, հայերի դեմ ներկայացնել մեղադրանքներ: Հայ ու ադրբեջանցի պատվիրակների խոսքի մեջ, փաստարկներ ներկայացնելու առումով,  տարբերությունն այնքան մեծ էր և այդ ձեռնարկում ներկայացված փաստերն այնքան ծանրակշիռ էին, որ իրենց պատասխանները պարզապես հիստերիկ արձագանքի տպավորություն թողեցին: Անգամ վիճեցին նախագահության հետ, որ իրենց նորից ձայնի իրավունք տան: Ի վերջո, երկու երկրների պատվիրակությունների ղեկավարներին ամփոփիչ նիստի ժամանակ հնարավորություն տրվեց ամփոփելու իրենց մտքերը, և ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավարն իրենց բնորոշ ոճով հանդես եկավ, մինչդեռ մենք ներկայացրեցինք մի շարք կառուցողական առաջարկներ:
Մենք նշեցինք, որ անհրաժեշտ է խոսել փաստարկված և որ մենք հնչեցնում ենք ոչ թե մեղադրանքներ, այլ ներկայացնում ենք փաստեր: Շեշտեցինք, որ մենք պատրաստ ենք և առաջարկում ենք, որ ԵԱՀԿ-ն մեր երկու պատվիրակությունների հետ միասին տարբեր ձևաչափերով իրականացնի քննարկումներ, կրթական գործընթացների, մամուլի, դասագրքերի մոնիթորինգ: Այսինքն այս հարթակը լինի ոչ թե մերկապարանոց մեղադրանքների, ոչ թե բարձրագոչ հայտարարությունների տեղ, այլ կոնկրետ խնդիրներ լուծելու հարթակ:
- Ինչպե՞ս կգնահատեք պատվիրակության աշխատանքն այս նստաշրջանում:
- Պետք է փաստեմ, որ մեր պատվիրակության անդամներն այս ողջ նստաշրջանի ընթացքում բավականին ակտիվ էին: Հանդես եկանք ոչ միայն ելույթներով, ոչ միայն մասնակցեցինք քննարկումներին, այլև ոչ պաշտոնական միջավայրում տարբեր երկրների պատվիրակների, գործընկերների հետ փորձեցինք հաստատել նոր կապեր, էլ ավելի ամրապնդել առկա համագործակցությունը և փորձել հայկական դիրքորոշումները, փաստարկները հասցնել գործընկերներին:

The Armenian Delegation to the OSCE PA Proposed to Monitor the Armenian and Azerbaijani Textbooks and Media (EXCLUSIVE)
The works of the OSCE PA autumn meeting ended in Andorra. To sum up the results of the third day of the meeting, "Armedia" IAA talked with the head of the Armenian delegation to the OSCE PA, the RA National Assembly Deputy Hermine Naghdalyan.
- Mrs. Naghdalyan, today was the last day of the OSCE autumn meeting. What issues were discussed today and what questions the Armenian delegates raised?
- Today we summarized the works of the OSCE PA autumn meeting. Like the first two days of the meeting, our delegation today was also well-prepared and our delegates came up with in-depth speeches. Topics of today's discussion were human measurement, education and culture. Ararat Mirzoyan and Karen Bekaryan from our delegation delivered speeches. Attaching importance to the topic, our delegates touched upon the following key issues: education, education and equality, the role of education in the conflict resolution process, the role of education in the upbringing of citizens.
In their speeches our delegates also voiced about the fact that in the Azerbaijani textbooks the Armenians are introduced in an image of enemy, that the education system in Azerbaijan propagates Armenophobia. It should be mentioned that these concerns were based on facts, which were collected from the Azerbaijani school textbooks, a number of websites, and the documents of various international organizations (PACE, the European Commission on Racism and Intolerance (ECRI)).
Mr. Mirzoyan stressed that from very early age Azebaijani children are being injected with Armenophobia, that the education system presents Armenians as enemies. Mr. Bekaryan in his turn touched upon the hate speech of Azerbaijani high-ranking officials, to the incitement of the feeling of enmity towards Armenians. He stressed that in contrast to the Azerbaijani President, the RA President Serzh Sargsyan has never presented the Azerbaijani nation as an enemy.
We also brought with us to Andorra a book entitled "Armenophobia in Azerbaijan" (prepared by Information and Public Relations Center), where numerous facts are presented about Armenophobia in Azerbaijan. This handbook was first of all presented to the Azerbaijani delegation as a proof of what we said during our speeches.
I should mentioned that the speeches of the Armenian delegates surprised the Azerbaijani delegation a lot. There was an impression that they did not expect such speeches, as the Armenian side almost always came up from defensive and not offensive positions. Nevertheless, we mentioned that we did not use this platform to say something against Azerbaijan, but we really raise our concerns, present facts, in which direction the delegations of the two countries, the societies, and our OSCE partners should work.
The discussion was quite noisy. The Azerbaijani delegates tried to counter the Armenian side, to accuse us. In the words of the Armenian and Azerbaijani delegates, in terms of bringing facts, the difference was so great, and the facts presented in that book were so convincing that their answers simply made an impression of a hysteric response. They even quarreled with the presidency, saying they want additional time to speak. Finally, during the final session the heads of the delegations of the two countries were given an opportunity to sum up what they wanted to say and the head of the Azerbaijani delegation talked in a manner peculiar to them, while we presented a number of constructive proposals.
We mentioned that it is necessary to speak with facts and that we do not voice accusations but present facts. We emphasized that we are ready and we suggest that the OSCE, together with our two delegations, carry out discussions in different formats, implement monitoring of educational processes, the media and the textbooks. In other words, this platform is not a place for unfounded accusations, but a platform to solve concrete problems.
- How would you assess the work of the Armenian delegation during this autumn meeting?
- I should state that the members of our delegation were quite active during this whole meeting. We not only participated in the discussions, but also in informal meetings we tried to establish new contacts with delegates from different countries, strengthen our existing cooperation and to present the Armenian positions on this or that issue to our colleagues.