Նախագահն ընդունել է ԵՄ Խորհրդի Քաղաքական և անվտանգության հարցերով կոմիտեի պատվիրակությանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ԵՄ Խորհրդի Քաղաքական և անվտանգության հարցերով կոմիտեի պատվիրակությանը՝ կոմիտեի նախագահ Վալտեր Սթիվենսի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում են Բրյուսելում հավատարմագրված ԵՄ քսանութ երկրներից դեսպաններ և կոմիտեի ներկայացուցիչներ:
Այցի նպատակն է՝ քննարկել ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների ընթացքն ու հեռանկարները՝ նոր շրջանակային համաձայնագրի բանակցությունների ավարտի լույսի ներքո, տեղում ծանոթանալ իրավիճակին, ինչպես նաև անդրադառնալ Արևելյան գործընկերության առաջիկա գագաթնաժողովի օրակարգային հարցերին, մտքեր փոխանակել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի ընդհանուր քաղաքական և անվտանգության խնդիրների ու մարտահրավերների շուրջ:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրերին Հայաստանում և կարևորել նման ձևաչափով հանդիպումներն ու քննարկումները, որոնք, Նախագահի համոզմամբ, լավ հնարավորություն են անմիջականորեն քննարկելու երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր հարցերը:
Նշելով, որ ընդամենը երեք օր առաջ Հայաստանում էր Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը, իսկ դրանից մեկ օր առաջ ՀՀ-ում ԵՄ ներկայացուցչության ղեկավար, դեսպան Սվիտալսկիի մասնակցությամբ բացվեց ԵՄ օժանդակությամբ կառուցված Հայաստանի հյուսիսային սահմանների արդիականացված վերջին անցակետը, որը բարեփոխումների հերթական փուլի ավարտն էր ՀՀ մաքսային համակարգում, Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ շփումների այսպիսի ինտենսիվությունը խոսում է այն մասին, որ ԵՄ-ն ՀՀ արտաքին հարաբերություններում ունի կարևոր դերակատարում:
ԵՄ Խորհրդի Քաղաքական և անվտանգության հարցերով կոմիտեի նախագահն ընդգծել է, որ ԵՄ-ն մեծ կարևորություն է տալիս Արևելյան գործընկերների, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ հարաբերություններին և ուրախ է, որ Հայաստանը նախաստորագրել է ԵՄ-ի հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, ինչը, ըստ նրա, ցույց է տալիս, որ միանգամայն հնարավոր է ԵՄ-ի հետ կնքել համաձայնագիր և զարգացնել փոխգործակցություն՝ լինելով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ: Նա շեշտել է, որ ԵՄ կողմից Արևելյան գործընկերության շրջանակներում իրականացվող քաղաքականությունն ուղղված չէ որևէ մեկի դեմ:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը՝ Վալտեր Սթիվենսն ընդգծել է, որ ԵՄ-ն աջակցում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ջանքերին:
Կոմիտեի նախագահը նշել է նաև, որ ԵՄ-ն հետաքրքրված է և աջակցում է Հայաստանում բարեփոխումների, այդ թվում՝ տնտեսական բարեփոխումների շարունակականությանը, կարևորում է սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում առավել արդյունավետ կառավարման իրականացումը, արդարադատության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:
Վալտեր Սթիվենսը հանդիպման ժամանակ նաև երախտագիտություն է հայտնել սիրիական ճգնաժամի պատճառով Հայաստանում 20 հազարից ավելի սիրիացի փախստականների ապաստան տալու համար:

President of Armenia Received EU Council’s Political and Security Affairs Committee Delegation
President Serzh Sargsyan received a delegation from the EU Council’s Political and Security Committee (PSC), led by Committee Chairman Walter Stevens, official page of RA President reports.
The delegation was comprised of ambassadors from twenty-eight EU countries accredited in Brussels and members of the Committee. The aim of the visit is to discuss the current status and the prospects of EU-Armenia relations in the light of the new EU-Armenia framework agreement, get a first-hand view of the situation on the spot, as well as address issues on the agenda of the upcoming Eastern Partnership Summit, exchange views on common political and security issues and challenges in the South Caucasus region.
Greeting the guests, the President of Armenia highlighted the importance of meetings and discussions held in the given format, which, to the President’s conviction, provide a good opportunity for taking up issues of mutual interest.
Noting that 3 days ago European Commissioner for Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn was in Armenia, and a day prior to that the last modernized border checkpoint as refurbished with the assistance of the European Union was commissioned in the north of Armenia, attended by Head of EU Delegation to Armenia, Ambassador Peter Switalski, President Sargsyan underlined that the intensity of contacts testifies that the EU is playing an important role in Armenia’s foreign policy.
Stressing that the EU attaches great importance to the relations with Eastern Partnership-member countries, including Armenia, the PSC Chairman said to be glad that Armenia has initialed the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement with the EU, which in fact shows that it is possible to sign an agreement and develop partnership with the European Union being a member of the Eurasian Economic Union. He emphasized that European Union’s policy within the framework of the Eastern Partnership initiative is not directed against anyone.
With reference to the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, Walter Stevens stressed that the EU supports the efforts of the OSCE Minsk Group Co-chairs.
The PSC Chairman said the EU keen to ensure the continuity of Armenian reforms, including that of economic transformations, the implementation of a more efficient management following the Constitutional reform, as well as the efforts made to strengthen justice, human rights and democratic institutions.
During the meeting, Walter Stevens expressed gratitude for giving shelter to over 20 thousand Syrian refugees in Armenia.