Boeing-ը պատրաստվում է թռչող տաքսիներ ստեղծել
Ամերիկյան օդատիեզերական Boeing կոնցերնը հայտարարել է ավտոմատացված դրոնների և ավիացիոն ճյուղի համար բաղադրատարրերի արտադրող Aurora Flight Sciences-ը գնելու մասին, հայտնում է «Интерфакс»-ը: Գործարքի մանրամասները ընկերության հայտարարության մեջ չեն նշվում:
Հայտնի է միայն, որ Boeing-ն այդ քայլով պատրաստվում է ավելացնել սեփական ինքնաթիռների ավտոմատացումը, կատարելագործել ռազմական անօդաչու սարքերը և մասնակցել թռչող տաքսիների մշակմանը:
«Մենք չենք կարող ասել, ինչպիսին է ապագան: Սակայն մենք ցանկանում ենք առաջատար լինել օդային ճամփորդությունների բոլոր ձևերում», - հայտարարել է Boeing-ի տեխնիկական տնօրեն Գրեգ Հիսլոփը:
1989 թվականին ստեղծված Aurora Flight Sciences-ը հանդիսանում է այն ընկերություններից մեկը, որոնք Uber-ի հետ համագործակցելով աշխատում են թռչող տաքսիների ստեղծման վրա:

Boeing планирует создать летающие такси
Американский аэрокосмический концерн Boeing объявил о покупке Aurora Flight Sciences - производителя автоматизированных дронов и компонентов для авиационной отрасли, передает "Интерфакс". Условия сделки в сообщении компаний не раскрываются.
Известно только, что тем самым Boeing собирается увеличить автоматизацию собственных самолетов, усовершенствовать беспилотные летательные аппараты для военных и поучаствовать в разработке персональных воздушных такси.
"Мы не можем сказать, как выглядит будущее. Но мы хотим быть лидером во всех формах воздушных путешествий", - заявил техдиректор Boeing Грег Хислоп.
Aurora Flight Sciences, созданная в 1989 году, является одной из компаний, которые в партнерстве с Uber работают над созданием сети летающих такси.