Արցախում բերքի տոն է (լուսանկարներ)
Այսօր՝ հոկտեմբերի 8-ին, Արցախում նշվող Գյուղատնտեսության աշխատողի մասնագիտական օրվա կապակցությամբ, Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում կազմակերպվել է ավանդական դարձած «Բերքի տոնը»:
ԱՀ գյուղատնտեսության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը Artsakh Press-ի հետ զրույցում ասել է, որ արդեն յոթերորդ տարին է, ինչ Արցախում մեծ շուքով կազմակերպվում է «Բերքի տոնը» և այս տարվա առանձնահատկությունն այն է, որ ավելացել է մասնակիցների թիվը:
«Նախորդ տարվա համեմատ՝ այս տարի շուրջ 250 նոր տաղավար է ավելացվել: Տոնավաճառին՝ Արցախի բոլոր շրջանների 167 համայնքներից մասնակցում են շուրջ 1000 դիմորդներ, հատկապես, հաճելի է տեսնել Թալիշի տաղավարը»,- մասնավորապես ասել է Ժ. Միրզոյանը:

Artsakh Celebrates Harvest Day (Photos)
Today, on October 8, on the day of Agricultural Worker celebrated in Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic), the traditional Harvest Day exibition-fair is organized at Stepanakert (capital of Nagorno-Karabakh Republic) Renaissance Square.
The Minister of Agriculture of Artsakh, Zhirayr Mirzoyan, in a talk to Artsakh Press, noted that it is the seventh year, that the Harvest Day is celebrated in Artsakh. According to the Artsakh official, this year is unique by the highest number of participants in the event.
"As compared to the previous year, this year more 250 new pavilions participated in the exibition-fair. From 167 communities of all regions of Artsakh, around 1000 applicants participated in the exibition-fair. Especially it was pleasure to see the pavilion of Talish village," the Minister noted (Talish, a village in Artsakh, was mostly damaged during the 2016 April War launched by Azerbaijan against Artsakh).