Կարեն Կարապետյանը և Ալի Լարիջանին բարձր են գնահատել հայ-իրանական քաղաքական երկխոսությունը
Իրան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանդիպում է ունեցել Իրանի Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի հետ: Կարեն Կարապետյանը նախ փոխանցել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի ջերմագին ողջույնները և ավելացրել, որ Հայաստանը մշտապես կարևորում է Իրանի հետ բարեկամական հարաբերությունները, որոնք շարունակում են զարգանալ փոխըմբռնման մթնոլորտում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային խնդիրներին և երկկողմ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։
Ալի Լարիջանին անհրաժեշտ է համարել տնտեսական համագործակցության շարունակական ամրապնդումը և այդ գործում կարևորել է նաև երկու երկրների խորհրդարանների միջև կապերի ընդլայնումը: Այդ առումով զրուցակիցները ընդգծել են երկու երկրների խորհրդարանների բարեկամության խմբերի գործունեության, փոխադարձ այցելությունների, խորհրդարանների հանձնաժողովների մակարդակով հարաբերությունների զարգացման փաստը և նշել, որ հայ-իրանական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն իր նպաստն է բերում նաև օրենսդիր մարմինների համագործակցությունը: «Իրանն ու Հայաստանը միմյանց հետ կապված են բարեկամական խորը արմատներով և մեր նպատակն է, որպեսզի երկկողմ քաղաքական ու տնտեսական համագործակցությունը շարունակի զարգանալ: Առկա ճգնաժամերի պայմաններում միմյանց հետ ավելի շատ խորհրդակցելու անհրաժեշտություն կա, և այդ առումով ցանկանում եմ գոհունակություն հայտնել մեր խորհրդարանական համագործակցության մակարդակից: Լիահույս եմ, որ Ձեր այցը նոր լիցք կհաղորդի երկկողմ հարաբերություններին», -նշել է նա:
Կարեն Կարապետյանն ասել է, որ շատ բովանդակալից հանդիպում է ունեցել ԻԻՀ առաջին փոխնախագահի հետ՝ ընդգծելով, որ հայկական կողմը շատ վճռական է տրամադրված իրականացնելու ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, մասնավորապես՝ տնտեսական ոլորտում, ինչը նոր լիցք կհաղորդի երկկողմ հարաբերություններին: Ալի Լարիջանին իր հերթին ընդգծել է, որ հայ-իրանական տնտեսական փոխգործակցության հարցում որևէ սահմանափակում կամ խոչընդոտ գոյություն չունի, և Իրանի խորհրդարանը շատ դրական է տրամադրված հարաբերություններն էլ ավելի ընդլայնելու հարցում: Նրա խոսքով՝ երկկողմ տնտեսական օրակարգը շատ հագեցած է, և առկա են փոխգործակցությունը զարգացնելու մեծ հնարավորություններ՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում:
Կարեն Կարապետյանն իր գործընկերոջը ներկայացրել է Սյունիքում ազատ տնտեսական գոտու գործարկման ծրագիրը՝ կարևորելով դրանում իրանական ընկերությունների ակտիվ մասնակցությունը: «Համոզված եմ, որ շատ մեծ հնարավորություններ ունենք կրկնապատկելու և անգամ եռապատկելու մեր հարաբերությունները տնտեսական ոլորտում», - ասել է ՀՀ վարչապետը:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին՝ երկուստեք ընդգծելով, որ այն պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ բանակցային ճանապարհով:

Карен Карапетян и Али Лариджани высоко оценили армяно-иранский политический диалог
В рамках официального визита в Иран премьер-министр РА Карен Карапетян встретился с председателем Меджлиса Ирана Али Лариджани. В начале встречи Карен Карапетян передал теплые приветствия председателя НС РА Ара Баблояна и добавил, что Армения всегда придает важное значение дружественным отношениям с Ираном, которые продолжают развиваться в атмосфере взаимопонимания, сообщает пресс-служба правительства Армении.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся региональных проблем и двустороннего сотрудничества.
Али Лариджани счел необходимым постоянное укрепление экономического сотрудничества и в этом деле указал на важность расширения связей между парламентами двух стран. В этом плане собеседники подчеркнули факт деятельности в парламентах двух стран групп дружбы, взаимных визитов, развития отношений на уровне комиссий парламентов и отметили, что сотрудничество законодательных органов вносит свой вклад в дальнейшее развитие армяно-иранских отношений. "Иран и Армения связаны друг с другом глубокими корнями дружбы и наша цель – продолжение развития двустороннего политического и экономического сотрудничества. В условиях существующих кризисов есть необходимость в дальнейшем углублении отношений друг с другом, и в этом плане хочу выразить удовлетворение уровнем нашего парламентского сотрудничества. Надеюсь, что Ваш визит придаст новый импульс двусторонним отношениям", - отметил он.
Карен Карапетян сказал, что провел очень содержательную встречу с первым вице-президентом ИРИ, подчеркнув, что армянская сторона очень решительно настроена в деле реализации достигнутых договоренностей, в частности, в экономической сфере, что придаст новый импульс двустронним отношениям. Али Лариджани в свою очередь подчеркнул, что в вопросе армяно-иранского экономического сотрудничества нет каких-либо ограничений или препятствий, и парламент Ирана очень позитивно настроен в вопросе расширения отношений. По его словам, двусторонняя экономическая повестка дня очень насыщена, есть большие возможности для развития взаимодействия как в двустороннем, так и многостороннем форматах.
Карен Карапетян представил Али Лариджани программу задействования свободной экономической зоны в Сюнике, указав на важность активного участия в ней иранских компаний. "Убежден, что у нас есть очень большие возможности, чтобы удвоить и даже утроить наши отношения в экономической сфере", - сказал премьер-министр РА.
Стороны коснулись также нагорно-карабахской проблемы, подчеркнув, что она должна быть решена исключительно мирным переговорным путем.