Կայացել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավարի ընտրությունների առաջին փուլը. Ադրբեջանի ներկայացուցչի շանսերը նվազում են
Ruskino.ru
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի՝ Փարիզում անցկացված ընտրությունների առաջին փուլն արդյունք չի տվել. թեկնածուներից ոչ մեկը հաղթանակի համար անհրաժեշտ ձայների բացարձակ մեծամասնություն չի ստացել, հայտնում է РИА Новости-ն:
Գործակալության տեղեկացված աղբյուրի փոխանցմամբ օրվա արդյունքներով՝ ֆավորիտների եռյակում են Կատարի ներկայացուցիչ Համադ բին Աբդուլազիզ Ալ-Քավարին, Ֆրանսիայի մշակույթի նախկին նախարար Օդրի Ազուլեն և Եգիպտոսի ընտանիքի և հասարակության հարցերով նախկին նախարար Մուշիրա Հաթթաբը:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնին հավակնում են 7 երկրների ներկայացուցիչներ՝ այդ թվում նաև Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլ օղլուն:
Քվեարկության հաջորդ փուլը տեղի կունենա այսօր՝ հոկտեմբերի 10-ին: Սպասվում է, որ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի նոր ղեկավարի անունը հայտնի կդառնա մինչև հոկտեմբերի 13-ը:

Бюльбюль-оглы в фаворитах не значится: прошел первый тур выборов гендиректора ЮНЕСКО
Первый тур выборов нового генерального директора ЮНЕСКО, прошедший в понедельник в Париже, не принес результатов: ни один из кандидатов не получил абсолютного большинства голосов, необходимых для победы, передает РИА Новости.
На пост нового руководителя ЮНЕСКО претендуют представители семи стран. В их числе - посол Азербайджана в РФ Полад Бюльбюль-оглы, глава национальной комиссии Вьетнама по делам ЮНЕСКО Суан Шон Фам и экс-министр по вопросам семьи и общества Египта Мушира Хаттаб.
Также за высокую должность борются дипломат из Катара Хамад бин Абдулазиз Аль-Кавари, представляющий Китай заместитель генерального директора ЮНЕСКО Цянь Тан, советник министерства культуры Ливана Вера Эль-Хури Лакей и экс-министр культуры Франции Одри Азуле.
По сведениям информированного источника РИА Новости, в тройку фаворитов первого дня голосования вошли кандидаты от Катара, Франции и Египта.
Следующий этап голосования пройдет во вторник. Ожидается, что имя нового руководителя будет названо до 13 октября.