Քվեարկություն ՅՈւՆԵՍԿՕ-ում. ինչո՞ւ տապալվեց Ադրբեջանի թեկնածուն
ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր գրասենյակում կառույցի Գործադիր խորհրդի 58 անդամների մասնակցությամբ ընթանում է 202-րդ նստաշրջանը, որը շարունակվելու է մինչև հոկտեմբերի 18-ը: Նստաշրջանը նախագահում է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ում Գերմանիայի դեսպան և մշտական ներկայացուցիչ Մայքլ Վորբսը: Այս մասին ասվում է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի պաշտոնական էջում
Նշենք, որ 202-րդ նստաշրջանի առանցքային կետերից մեկը կազմակերպության նոր գլխավոր տնօրենի թեկնածության առաջադրումն է: Ընտրված թեկնածուն կներկայացվի կազմակերպության 195 անդամ-պետությունների ընտրությանը նոյեմբերի 10-ին՝ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի 39-րդ Գլխավոր կոնֆերանսի ընթացքում: Սպասվում է, որ նոր գլխավոր տնօրենը կստանձնի իր պաշտոնը նոյեմբերի 15-ին:
Թեկնածուների քվեարկությունն իրականացվում է գաղտնի: Իսկզբանե նշվում էր, որ հնարավոր է՝ թեկնածուների ընտրությունն անցկացվի մի քանի փուլով: Թույլատրվում է անհրաժեշտության դեպքում անցակցնել մինչև 5 փուլ: Այսպես, առաջին փուլը տեղի է ունեցել երկուշաբթի, որը, սակայն, ոչ մի արդյունք չի տվել, քանի որ թեկնածուներից ոչ ոք չի հավաքել ձայների անհրաժեշտ բացարձակ մեծամասնությունը: Սպասվում է, որ ընտրված թեկնածուի անունը հայտնի կդառնա ամենաուշը հոկտեմբերի 13-ին:
ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնի համար առաջադրվել էր 9 թեկնածու, սակայն, ավելի ուշ  Գվատեմալան և Իրաքը հետ վերցրին իրենց դիմումները: Արդյունքում, այժմ ընտրություններին մասնակցում են Ադրբեջանը (ՌԴ-ում Ադրբեջանի դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլ օղլի), Չինաստանը (Կրթության հարցերով ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, դիվանագետ Ցյան Տան), Եգիպտոսը (իրավապաշտպան և ընտանիքի հարցերով նախկին նախարար Մուշիրա Խատտաբ), Լիբանանը (մշակույթի նախարարի խորհրդական Վերա ալ-Հուրի), Վիետնամը (ԱԳ փոխնախարար Ֆամ Սուան Շոն), Կատարը (մշակույթի, արվեստի և ժառանգության նախկին նախարար Համադ իբն Աբդուլազիզ ալ-Քաուարի), Ֆրանսիան (մշակույթի և հաղորդակցության նախկին նախարար Օդրի Ազուլե):
Առաջին փուլի արդյուքներով՝ առաջատար հանդիսանում է Կատարի թեկնածուն, որին, սակայն, ևս չի հաջողվել հավաքել ընտրվելու համար անհրաժեշտ ձայների քանակ: Առաջատարների եռյակում են նաև Ֆրանսիան և Եգիպտոսը, նշում է ՏԱՍՍ-ը:
Ադրբեջանից թեկնածու Փոլադ Բյուլբյուլ օղլիի օգտին քվեարկել է ընդամենը 2 երկիր: Բյուլբյուլ օղլին մշտապես աչքի է ընկել իր հակահայկական դիրքորոշմամբ՝ հանդես գալով նույնիսկ հայերի դեմ պատերազմելու կոչերով:  Դատելով քվեարկության արդյունքներից, չի բացառվում, որ «Ադրբեջանական լվացքատունն» այս անգամ այնքան էլ լավ չի գործել: Գուցե պատճառը վերջին շրջանում դրա բացահայտումն ու բարձրաձայնումն էր: Ինչպես հայտնի դարձավ, Ադրբեջանի իշխանությունները տարիներ շարունակ կաշառել են տարբեր երկրներում և միջազգային կազմակերպություններում բազմաթիվ պաշտոնյաների ու լրագրողների: Ընդ որում,  ըստ որոշ տվյալների, Ադրբեջանից գումարներ են փոխանցվել անգամ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գործող տնօրեն Իրինա Բոկովայի ամուսնու՝ Կալին Միտրևի հաշվեհամարին: Որպես փոխանցման նպատակ նշվել է՝ «կառավարչական ծառայություններ»: Հիշեցնենք, որ դրանից ընդամենը մի քանի օր առաջ Իրինա Բոկովան լուսանկարչական ցուցահանդես էր կազմակերպել «Ադրբեջան. հանդուրժողականության տարածք» խորագրով: Ընդ որում, սա միակ միջոցառումը չէ, որ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գործող տնօրենը կազմակերպել է՝ Ադրբեջանի հեղինակությունը բարձրացնելու նպատակով: Ուստի, Իրինա Բոկովայի հեռացումը նույնքան դրական կարելի է գնահատել, որքան նրա հաջորդի քվեարկության ընթացքում Փոլադ Բյուլբյուլ օղլիի տապալումը:
ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն, որն ստեղծվել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո, այժմ ունի ավելի քան 200 մասնակից, որոնց 195-ն անդամ պետություններ են, 2-ը՝ դիտորդ, և 10-ը՝ ասոցացված անդամներ: ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն հանդիսանում է համաշխարհային մշակութային ժառանգության պահպանման գլխավոր դերակատար, որի ծրագրերն ուղղված են կրթության, գիտության և մշակույթի զարգացմանը: Կազմակերպության աշխատանքային լեզուներն են՝ անգլերենը, ֆրանսերենը, ռուսերենը, չինարենը, իսպաներենը և արաբերենը:
ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի թեկնածությունը ներկայացնում է Գործադիր խորհուրդը, որը հաստատվում է Գլխավոր կոնֆերանսի կողմից:  Գլխավոր տնօրենը հանդիսանում է կազմակերպության գլխավոր պաշտոնյան: Վերջինս նշանակվում է 4 տարի ժամկետով և կարող է վերընտրվել ընդամենը մեկ անգամ: Գործող գլխավոր տնօրենի պաշտոնավարման ավարտից 6 ամիս առաջ երկրները ներկայացնում են իրենց թեկնածուներին:

The 58 members of the Executive Board of UNESCO are holding the 202nd session at UNESCO's Headquarters. The session will continue until October 18. It is presided by Michael Worbs (Germany), Chairperson of the Executive Board, UNESCO's official page reports.
It should be noted that one of the important events of the session is the election of the Director-General. The winner is expected to be announced no later than Friday, 13 October.
The voting on a candidate is being carried out by secret ballot in private meetings. A majority is required to win the nomination.
Initially, it was noted that the election can be conducted in several stages. It is allowed to hold up to 5 rounds if necessary. So, the first round took place on Monday, which, however, did not produce any results because none of the candidates collected the absolute majority of the votes. However, the winner is expected to be announced no later than Friday, October 13.
9 candidates were nominated for the post of UNESCO Director-General, but later Guatemala and Iraq withdrew their applications. As a result, now in the elections Azerbaijan, (Azerbaijani Ambassador to Russia Polad Bülbüloglu), China (Qian Tang), Egypt (Moushira Khattab), Lebanon (Vera El-Khoury Lacoeuilhe), Viet Nam (Pham Sanh Chau), Qatar (Hamad bin Abdulaziz Al-Kawari) and France (Audrey Azoulay) are taking part.
With the results of the first round, Qatar's candidate is the leading one, however, he also failed to collect the number of votes needed to be elected. France and Egypt are in top three too, TASS reports.
Only 2 countries voted for Azerbaijan's candidate Polad Bülbül oglu, who has always had an anti-Armenian stance, and even called for war against Armenians. It should be noted that official Moscow earlier stated that it supports the nomination of the representative of Azerbaijan. However, according to the results of the voting, we can say that the "Azerbaijani laundry" did not work well this time. May be the reason is that it was recently discovered and voiced. As it turned out, the Azerbaijani authorities have bribed many officials and journalists for years in different countries and international organizations. Moreover, according to some sources, money from Azerbaijan was also transferred to the account of UNESCO Director-General, Irina Bokova's husband, Kalinin Mitrov. Let's just recall that only a few days before that Irina Bokova organized a photo exhibition "Azerbaijan: Tolerance Area". Moreover, it is not the only event organized by the UNESCO Director-General to raise Azerbaijan's reputation. So, the removal of Irina Bokova can be as positive as the collapse of Polad Bülbüloglu.
UNESCO, which was founded after Second World War, now has more than 200 participants, 195 of which are member states, 2 are observers, and 10 are associate members. UNESCO is the main actor in the field of preservation of world cultural heritage, whose programs are aimed at the development of education, science and culture. Working languages of the organization are: English, French, Russian, Chinese, Spanish and Arabic.
The Director-General is nominated by the Executive Board and appointed by the General Conference. The Director-General of UNESCO is the Organization's Chief Administrative Officer. The Director-General may be appointed initially for a period of four years, and may be appointed for a further term of four years, but shall not be eligible for reappointment for a subsequent term. Countries present their candidates six months before the end of the term of the Director-General.