Թեհրանում կայացել է Հայաստանի վարչապետի և Իրանի նախագահի հանդիպումը
Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի նստավայրում այսօր կայացել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի և ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանիի հանդիպումը։
Կարեն Կարապետյանը շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալության համար և փոխանցել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույններն ու բարեմաղթանքները: «Հայաստանը մեծապես կարևորում է հարևան Իրանի հետ ունեցած ջերմ և բարեկամական հարաբերությունները, որոնք ունեն դարավոր պատմական լուրջ հիմքեր և հիմնված են փոխադարձ շահերի վրա: Կարող եմ ուրախությամբ նշել, որ այդ հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, և երկկողմ համագործակցությունը շարունակում է զարգանալ փոխըմբռնման մթնոլորտում»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Հասան Ռոհանին, ողջունելով Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանի այցն Իրան, համոզմունք է հայտնել, որ այն կնպաստի հայ-իրանական բարեկամական հարաբերությունների հետագա խորացմանը տարբեր բնագավառներում: ԻԻՀ նախագահն ընդգծել է, որ պատրաստակամ է օժանդակել երկու երկրների կառավարությունների նախաձեռնություններին, ինչպես նաև համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
Զրուցակիցները կարևորել են մի շարք ոլորտներում, մասնավորապես, էներգետիկ բնագավառի, գյուղատնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, «Սյունիք» և «Արաս» ազատ տնտեսական գոտիների համագործակցության խորացումն ու ընդլայնումը, երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացումը:
ՀՀ կառավարության ղեկավարն ընդգծել է հայ-իրանական քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը: Կողմերն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ու տարածաշրջանային խնդիրներին առնչվող հարցերի: Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Իրանի հավասարակշռված վերաբերմունքը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցում, ինչը տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության ապահովման կարևոր երաշխիքներից է:
Իրանի նախագահը ՀՀ նախագահին ու հայ ժողովրդին է փոխանցել իր ջերմ բարեմաղթանքներն ու բարձր գնահատել հայ համայնքի դերը երկրի տարբեր ոլորտների զարգացման գործում:

В Тегеране состоялась встреча премьера Армении и президента Ирана
В резиденции президента Исламской Республики Иран 10 октября состоялась встреча премьер-министра РА Карена Карапетяна и президента ИРИ Хасана Роухани.
Карен Карапетян поблагодарил президента ИРИ за прием и передал ему приветствия и добрые пожелания президента РА Сержа Саргсяна. "Армения придает большую важность имеющимся теплым и дружественным отношениям с Ираном, которые имеют серьезный многовековой фундамент и основаны на взаимных интересах. Могу с радостью отметить, что эти отношения находятся на высоком уровне, и двустороннее сотрудничество продолжает развиваться в атмосфере взаимопонимания", - сказал премьер-министр РА.
Приветствуя визит премьер-министра Армении Карена Карапетяна в Иран, Хасан Роухани выразил убежденность, что он будет способствовать дальнейшему углублению дружественных армяно-иранских отношений в разных сферах. Президент ИРИ подчеркнул, что готов содействовать инициативам правительств двух стран, а также реализации совместных программ.
Собеседники отметили важность углубления и расширения сотрудничества в сферах энергетики, сельского хозяйства, информационных технологий, туризма, свободных экономических зон "Сюник" и "Арас", роста объемов торгового оборота между двумя странами.
Глава правительства РА подчеркнул высокий уровень армяно-иранского политического диалога.
Стороны коснулись вопросов, касающихся урегулирования нагорно-карабахского конфликта и региональных проблем. Карен Карапетян отметил, что Армения высоко ценит сбалансированное отношение Ирана к карабахской проблеме, которое является важной гарантией обеспечения мира и безопасности в регионе.
Президент ИРИ передал президенту РА и армянскому народу свои теплые, добрые пожелания и высоко оценил роль армянской общины Ирана в деле развития различных сфер страны.