Թուրքիայի հետ հարաբերությունների բարելավումը հարցականի տակ Է. Պետդեպ
Միացյալ Նահանգները կցանկանար Թուրքիայի հետ կարգավորել հարաբերությունները վիզային վեճի ֆոնին, սակայն այժմ որոշակի հարցեր են ծագում Անկարայի գործողությունների պատճառով, հայտարարել է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Հեզեր Նաուերթը:
«Պետքարտուղարը կցանկանար բարելավել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ… բայց այժմ դա հարցականի տակ Է դրվում այն գործողությունների պատճառով, որոնք ձեռնարկել Է Թուրքիան», - ասել Է նա:
ԱՄՆ-ը հոկտեմբերի 8-ին Թուրքիայի տարածքում կասեցրել է ոչ միգրացիոն այցագրերի տրամադրումը: Որոշումն ընդունվել է Ստամբուլում ԱՄՆ-ի հյուպատոսարանի աշխատակից Մեթին Թոփուզի ձերբակալումից հետո:

Госдеп: улучшение отношений с Турцией под вопросом
Соединенные Штаты хотели бы наладить отношения с Турцией на фоне визового спора между государствами, однако сейчас возникают определенные вопросы из-за действий Анкары, заявила руководитель пресс-службы Госдепартамента Хезер Науэрт.
"Госсекретарь хотел бы видеть улучшение отношений с Турцией, как и с любой другой страной. Посмотрите на Россию, вот другая страна, с которой мы бы хотели наладить отношения. Но прямо сейчас это ставится под вопрос из-за тех действий, которые предприняла Турция", - ее слова передает ТАСС.
США приостановили выдачу неиммиграционных виз во всех дипмиссиях на территории Турции 8 октября. Решение принято после ареста сотрудника генконсульства США в Стамбуле Метина Топуза. Он обвиняется в "нарушении конституции" и "попытке сместить правительство Турецкой Республики".