Սոչիում Սերժ Սարգսյանը նշել է ԵԱՏՄ ամրապնդման հստակ ուղիները
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 11-ին ելույթ է ունեցել Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին։ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից ներկայացնում են նախագահի ելույթն ամբողաջությամբ։
«Եվրասիական տնտեսական խորհրդի հարգելի՛ անդամներ,
Նիստի հարգելի՛ մասնակիցներ,
Նախ և առաջ կցանկանայի ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել Վլադիմիր Պուտինին այսօրվա գագաթնաժողովի կազմակերպման և ջերմ ընդունելության համար: Ցանկանում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել ղրղզ գործընկերներին Եվրասիական միությունում Ղրղզստանի  նախագահության համար:
Եվրասիական միության գրեթե եռամյա գործունեության ընթացքում բավականին մեծ ծավալի աշխատանքի է իրականացվել ընդհանուր շուկայում ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի ազատ տեղաշարժի սկզբունքների գործնական իրականացման մասով: Մշտապես լրացվում է իրավապայմանագրային բազան, արդեն իսկ սահմանված են Միության առաջնահերթությունները, իրականացվում է տնտեսության կարևորագույն ոլորտներում քաղաքականության համատեղ կոորդինացիա, հետևողականորեն ընդլայնվում է ԵԱՏՄ բազմակողմ համագործակցության ընդգրկումը:
Ընթացիկ տարվա առաջին 7 ամիսներին փոխադարձ առևտրի ծավալի շուրջ 28 տոկոս աճ ունենք՝ համեմատած նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ: 2017թ-ի հունվար-հուլիս ամիսներին, 2016թ-ի համապատասխան ժամանակահատվածի հետ համեմատ, Հայաստանի Հանրապետությունից ԵԱՏՄ երկրների շուկա ապրանքների արտահանման 29 տոկոս աճ է գրանցվել: Երրորդ երկրների հետ անդամ պետությունների արտաքին առևտրի ընդհանուր ծավալն աճել է ավելի քան 26 տոկոսով, և Վլադիմիր Պուտինը ներկայացրեց շատ թվեր, որոնք հաստատում են մեր ընդունած որոշման ճշմարտացիությունը: Այս միտումը պետք է ամրապնդել, ապահովել նրա կայուն բնույթը:
Դրա համար, մեր պատկերացմամբ, անհրաժեշտ է.
Առաջին հերթին շարունակել համատեղ աշխատանքը ոչ միայն առկա խոչընդոտներն ի հայտ բերելու, այլև վերացնելու ուղղությամբ, ապահովել առողջ մրցակցության միասնական կանոնների պայմաններում բիզնես վարելու համար անհրաժեշտ նախադրյալները: Պայմանագրային բազայի ընդլայնման ուղղությամբ աշխատանք տանելով՝ անհրաժեշտ է շեշտը դնել այն նորմատիվ ակտերի վրա, որոնց ընդունումից հետո մեր երկրների տնտեսվարող սուբյեկտները գործնականում կզգան դրանց ընդունման հիմնավորվածությունը:
Երկրորդ հերթին ակնկալում ենք, որ թվային օրակարգը պետք է նպաստի համագործակցության թափանցիկության առաջխաղացմանը, արտադրողականության բարձրացմանը, ծառայությունների որակի բարելավմանը: Կիսում ենք հարցի արդիականության մասին տեսակետը և կարծում ենք, որ այն պետք է լուծել՝ հաշվի առնելով հետևյալ հանգամանքները. ծրագրերի տնտեսական հիմնավորվածության գնահատականները, մեր երկրների տնտեսությունների համար դրանց նշանակությունը և ինտեգրացիոն բաղադրիչները, Միության անդամ պետություններում նմանատիպ ծրագրերի իրականացման դրական փորձը, համաձայնեցված չափանիշների հավաքագրումը, որի հիման վրա կարելի է գնահատել ծրագրերի համապատասխանությունը անդամ պետությունների և, ընդհանուր առմամբ, Միության շահերին:
Կարծում եմ, որ թվային որոշումների մշակումը կարելի է սկսել էլեկտրոնային հաշիվ-ապրանքագրերի փոխադարձ ճանաչումից: Քանզի հաշիվ-ապրանքագրերի փոխադարձ ճանաչումը առանցքային է մի շարք թվային նախաձեռնությունների համար, այդ թվում՝ վերահսկողության և էլեկտրոնային առևտրի համար, առաջարկում եմ, որ պետությունների կառավարությունները Հանձնաժողովի հետ համատեղ հնարավորինս սեղմ ժամկետներում մշակեն այդ հարցը: Կարևոր է նաև, որ թվային օրակարգով հետագա գործողությունները բիզնեսը զերծ պահեն վարչական և նոր ֆինանսական անհամաչափ հնարավոր ծանրաբեռնվածության աճից:
ԵԱՏՄ ամրապնդման ևս մեկ քայլը, և դա արդեն երրորդն է, միջազգային մակարդակում համագործակցությունն է: Ելնում ենք նրանից, որ ինչպես Միության, այնպես էլ առանձին պետությունների մակարդակներում, տարբեր ինտեգրացիոն կառույցների միջև համագործակցությունը, բնականաբար, մեր ստանձնած պարտավորությունների պահպանմամբ, կարող է իր կարևոր ներդրումն ունենալ փոխլրացնող և փոխշահավետ, առանց բաժանարար գծերի տարածքի ձևավորման գործում՝ ի շահ բոլոր պետությունների:
Գոհունակությամբ ենք նշում ԵԱՏՄ-Չինաստան առևտրատնտեսական համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների սկզբունքային ավարտը: Դա հնարավոր դարձավ նաև Չինաստանի հետ մեր երկրների երկկողմ համագործակցության կուտակած փորձի շնորհիվ: Կարծում ենք, որ փոխգործակցության տվյալ ձևաչափը պետք է նպաստի ամբողջ ԵԱՏՄ-ի հետ համագործակցության զարգացմանը, ինչպես նաև հավասարապես ԵԱՏՄ համագործակցությունն այս կամ այն ուղղությամբ պետք է հարստացնի մեր պետությունների երկկողմ հարաբերությունները:
Կարծում ենք, որ միասնական եվրասիական առևտրատնտեսական տարածքի և տրանսպորտային միջանցքի ստեղծումը հնարավոր է խոշոր ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացման միջոցով՝ միավորելով ԵԱՏՄ-ն «Մեկ գոտի, մեկ ուղի» նախաձեռնության հետ՝ Միության բոլոր երկրների ներգրավմամբ: Դա թույլ կտա նվազագույնի հասցնել ինտեգրացիայի համար առկա ենթակառուցվածքային բոլոր սահմանափակումները, և, որպես հետևանք, ձևավորել տրանսպորտային ուղիների փոխկապակցված ցանց:
Կցանկանայի նաև հաստատել Իրանի հետ առաջիկայում համաձայնագրի ստորագրման տրամադրվածությունը, և ես վստահ եմ, որ դա մեր ընդհանուր մոտեցումն է: Հայաստանի վարչապետի կողմից՝ երեկ Իրան կատարած այցի ընթացքում, այս հարցին անդրադարձ է կատարվել Իրանի Իսլամական Հանրապետության ղեկավարության հետ: Ես կարծում եմ, որ նրանք պատրաստ են շարունակել և ավարտել բանակցությունները առաջիկայում:
Վերջում կցանկանայի ձեզ տեղեկացնել, որ երեկ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը քննարկել է ԵԱՏՄ Մաքսային օրենսգրքի մասին պայմանագիրը, և առաջիկայում փաստաթուղթը կուղարկվի խորհրդարան վավերացման: Հուսով ենք, որ հետագայում ևս մեր երկրներում բոլոր հարցերը լուծվելու են կառուցողական հունով՝ ի շահ մեր ժողովուրդների և ի բարգավաճում մեր երկրների:

RA President: We Need to Continue Making Joint Efforts to Not Only Identify, But Also Eliminate the Existing Barriers
At the meeting of the Supreme Eurasian Economic Council that took place in Sochi on October 11, the RA President Serzh Sargsyan made a speech, which, as the press service of the RA President informs, reads as follows:
"Dear members of the Supreme Eurasian Economic Council,
Dear participants of the meeting!
First of all, I wish to once again thank Vladimir Putin for inviting and organizing today’s summit. I also want to thank our Kyrgyz colleagues for Kyrgyzstan’s chairmanship in the Eurasian Union.
Dear colleagues!
For almost three years of the Eurasian Union’s functioning, a considerable amount of work has been done to implement the principles of freedom of movement of goods, services, capital and labor in the common market. The contractual and legal framework is constantly being replenished, the priorities of the Union have already been determined, joint coordination of policies in the most important sectors of the economy is being provided and the coverage of multilateral cooperation in the EAEU is consistently expanding.
For the first 7 months of this year, we have had an increase in the volume of mutual trade by about 28% as compared to the same period last year. In January-July 2017, Armenia’s exports to EAEU member countries’ markets grew by 29%. The total volume of foreign trade of member States with third countries increased by more than 26%, and Vladimir Putin cited many figures that confirm the correctness of our decision. This trend needs to be strengthened to ensure its sustainable character.
In our opinion, this calls for the following:
Firstly, we need to continue making joint efforts to not only identify, but also eliminate the existing barriers, provide the necessary prerequisites for doing business under uniform rules and regulations to ensure healthy competition.
While making efforts aimed at expanding the applicable contractual framework, we need to focus on those normative acts, which as adopted might make economic entities feel in practice the rationale behind their adoption.
Secondly, we expect that the digital agenda should help promote transparency of cooperation, increase productivity, and improve the quality of services. We share the view that matter is of paramount relevance, and we believe that it must be addressed based on the following considerations: assessing projects’ economic feasibility, their significance for the economies of our countries and the integration component; taking into account the positive experience of implementing similar projects in EAEU member States; the identification of such mutually agreed criteria as would help us assess the conformity of projects to the interests of member States and the Union, as a whole.
I believe that the processing of digital decisions can begin with the mutual recognition of electronic invoices. Since the issue of mutual recognition of invoices is cross-cutting for a number of digital initiatives, including tracking and electronic commerce, I suggest our governments work on this issue as soon as possible in cooperation with the Commission.
It is also important that all subsequent actions on the digital agenda could shield the business from potential increase in disproportionate administration and new financial burdens.
Another step towards EAEU consolidation, and this is the third consideration, is the cooperation at the international level. We proceed from the assumption that at the level of both the Union and individual nations, the interaction between various integration structures with the observance of our commitments, of course, can make an important contribution to the formation of a complementary and mutually beneficial space without dividing lines to the benefit of all States.
We are pleased to state that the EAEU-China talks on trade and economic agreement are complete in principle. This became possible thanks to our countries’ long experience of bilateral cooperation with China. We believe that this format of cooperation should contribute to the development of cooperation within the EAEU, as a whole. In the same way, the Union’s cooperation in one or another direction should enrich our countries’ bilateral relations.
We believe that the creation of a single Eurasian trade and economic space and transport corridor is possible through the implementation of large-scale infrastructure projects that would promote the merger of the EAEU with the One-Zone, One-Way initiative, involving all countries of the Union. This will minimize all available infrastructural restrictions for integration, and, as a result, form a system of associated transport routes.
I would also like to confirm, and I believe it to be our common position, our drive to sign an agreement with Iran in the near future. This issue was touched upon yesterday with the leadership of the Islamic Republic of Iran by the Prime Minister of Armenia during his official visit to Iran, and I understand that they are ready to continue the negotiations and conclude it in the near future.
In conclusion, I wish to inform you that yesterday the Constitutional Court of Armenia considered the Agreement on EAEU Customs Code, and the document will soon be sent to Parliament for ratification. We are hopeful that in the future as well all issues will be dealt with in a constructive manner in our countries to the benefit of our peoples and for the prosperity of our countries.