Հայաստանում մինչև 30 տարեկան երիտասարդ մայրերին մասնագիտություն ձեռք բերելու համար վերապատրաստման կուրսեր կառաջարկեն
Հայաստանում մինչև 30 տարեկան երիտասարդ մայրերին գործատուների մոտ վերապատրաստման կուրսեր կառաջարկեն։ Այս մասին համապատասխան որոշումն ընդունվել է հոկտեմբերի 12-ին կառավարության նիստում, փոխանցում է News.am-ը:
Ապագայում մասնագիտություն ունենալու համար նրանց ոչ միայն կուղարկեն սովորելու, այլ նաև 6-ամսյա կրթաթոշակ կառաջարկեն։ Պետությունը կվճարի նաև այն ձեռնարկությունների աշխատակիցներին, որոնք կհամաձայնեն ստանձնել այդ գործը։ Նրանք աշխատավարձի 20 տոկոսի չափով հավելավճար կստանան։
Ծրագիրը պլանավորվում է սկսել 2018 թվականին։ Առաջին խմբում կընդգրկվի 100 կին։ Նրանց ամսական կվճարեն 78 հազար դրամ, որպեսզի գումարը հերիքի երեխայի խնամքի համար։

В Армении мамам до 30 лет предложат профессиональную стажировку
Молодым матерям до 30 лет в Армении предложат курсы стажировки у работодателей. Постановление об этом принято на заседании Правительства 12 октября, передает News.am.
Чтобы те овладели профессией на будущее, их не только направят учиться, но и поддержат 6-месячной стипендией. Платить государство станет и сотрудникам предприятий, которые за это возьмутся. Получать они будут надбавку к зарплате в 20%, но не выше минимальной зарплаты. Программу планируется начать в 2018 году, на первый раз – для 100 женщин. Платить им будут в среднем по 78 тыс. драмов ($160) в месяц (чтобы хватило и на уход за малышом).