Քննարկումների արդյունքում Ադրբեջանի վերաբերյալ 2 զեկույցներն էլ ավելի կոշտ դարձան. Արփինե Հովհաննիսյան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Հոկտեմբերի 12-ին ավարտվեցին ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանի աշխատանքները։  «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանի հետ՝ ամփոփելու ԵԽԽՎ այս նստաշրջանում տեղի ունեցած հիմնական զարգացումները:
-  Տիկի՛ն Հովհաննիսյան, ԵԽԽՎ աշնանային այս նստաշրջանը բավականին բուռն ընթացավ: Ինչպիսի՞ մասնակցություն ունեցավ այդ ամենին Հայաստանի պատվիրակությունը:
- Հայաստանի պատվիրակությունը շատ ակտիվ մասնակցություն է ունեցել ինչպես հրապարակային ելույթներով, այնպես էլ խմբերում և հանձնաժողովներում աշխատանքների տեսքով: Իրականում, կարծում եմ, բավականին արդյունավետ նստաշրջան էր, տեղի ունեցան բավականին հետաքրքիր զարգացումներ: Աշնանային այս նստաշրջանին հայկական պատվիրակության աշխատանքներն, ընդհանուր առմամբ, գնահատում եմ բավարար:
- Երեկ՝ հոկտեմբերի 11-ին, Ադրբեջանի վերաբերյալ 2 բանաձև ընդունվեց: Որքանո՞վ է կարևոր այդ բանաձևերի ընդունումը և ինչպիսի՞ն էր ադրբեջանական պատվիրակության արձագանքը:
- Սկսեմ ադրբեջանական պատվիրակության արձագանքից: Այն, ինչպես և ենթադրվում էր, պետք է լիներ քննադատական՝ վերաբերող այդ բանաձևերում առկա տարբեր ձևակերպումներին, արված եզրահանգումներին, հնչած կարծիքներին և նաև արված առաջարկներին:
Իսկ զեկույցների քննարկումն ու բանաձևերի ընդունումը ԵԽԽՎ աշխատանքի բաղկացուցիչ մասն էին և տրամաբանական շարունակությունը, որովհետև Ադրբեջանը մոնիտորինգի տակ գտնվող երկիր է և առաջին զեկույցը, որն ընդունվեց, վերաբերում էր Ադրբեջանի մոնիտորինգային պատմագրությանը: Վեհաժողովը պարբերաբար նման բանաձևեր ընդունում է: Այս անգամ էլ այն Ադրբեջանի վերաբերյալ էր: Մյուս զեկույցը վերաբերում էր 2014թ-ին Ադրբեջանի նախագահությանը:
Չափազանց շատ կարևորում եմ այն հանգամանքը, որ Վեհաժողովի տարբեր պատվիրակների կողմից արված առաջարկների արդյունքում երկու զեկույցներն էլ, հատկապես վերջինը, բավականին ուժեղացվեցին: Ձևակերպումները խստացվեցին թե՛ լվացքատան սկանդալի, թե՛ Իլգար Մամեդովի ազատ արձակման և թե՛ առհասարակ այդ երկրում տիրող իրավիճակի հետ կապված, գնահատականները շատ ավելի կոշտ դարձան:
- Ո՞րն էր այս նստաշրջանում հայկական պատվիրակության հիմնական մեսիջը և անելիքը, և արդյո՞ք հաջողվեց մեզ դրանք իրականացնել:
- Չէի ցանկանա առանձնացնել ինչ-որ առաքելություն: Պատվիրակությունը միշտ փորձում է աշխատել Խորհրդարանական Վեհաժողովի օրակարգի համաձայն՝ բնականաբար ունենալով նաև իր օրակարգը: Այդ օրակարգում ընդգրկված էին մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ թե՛ ակտիվ մասնակցությունը քննարկվող հարցերին, թե՛ հնարավոր հակահայկական բանաձևերի չեզոքացումը: Կարծում եմ՝ մեզ դա հաջողվեց անել: Այդ առումով էլ մեր աշխատանքներն այս նստաշրջանին գնահատում եմ բավարար, որովհետև կարծում եմ միշտ էլ ուժերի և ջանքերի կենտրոնացում է անհրաժեշտ աշխատանքն արդյունավետ կազմակերպելու համար: Խորհրդարանական Վեհաժողովում երբեք էլ հեշտ չի եղել, հիմա էլ հեշտ չէ, և այդպիսի ակնկալիքներ չպետք է երբևէ ունենալ:

Арпинэ Ованнисян: в результате обсуждений оба доклада об Азербайджане стали более жесткими (эксклюзив)
12-го октября завершилась работа осенней сессии ПАСЕ. ИАА "Армедиа" побеседовала с руководителем армянской делегации в ПАСЕ, заместителем председателя НС РА Арпине Ованнисян, которая обобщила результаты основных событий на последней сессии ПАСЕ.
- Госпожа Ованнисян, осенняя сессия ПАСЕ прошла достаточно бурно. Как Вы оцените участие делегации Армении в работе сессии?
- Делегация Армении принимала весьма активное участие как во время публичных выступлений, так и в работах групп и подкомиссий. И в самом деле, думаю, это была довольно-таки плодотворная сессия, имели место достаточно интересные процессы. На этой осенней сессии работу армянской делегации, в общей сложности, оцениваю удовлетворительно.
- 11-го октября были приняты два доклада, касающиеся Азербайджана. Насколько было важным принятие этих резолюций и какова была реакция азербайджанской делегации?
- Начну с реакции азербайджанской делегации. Она, как и предполагалось, должна была быть критической - касательно различных формулировок, заключений в докладах, так и прозвучавших мнений и предложений.
Обсуждение докладов и принятие резолюций - составные части и логическое продолжение работы ПАСЕ, поскольку Азербайджан находится под мониторингом, и первый доклад, который был принят, касался мониторинговой историографии Азербайджана. Ассамблея периодически принимает подобные резолюции. На этот раз она касалась Азербайджана. Другой доклад касался председательства Азербайджана в 2014-ом году.
Считаю очень важным то обстоятельство, что в результате предложений, поступивших со стороны различных делегаций Ассамблеи, оба доклада, в особенности – второй, были достаточно усилены. Формулировки были ужесточены как по скандалу с "Прачечной", как по требованию освобождения Ильгара Мамедова, так и вообще в связи с ситуацией, царящей в этой стране, оценки по которой стали более жесткими.
- Каковы были основные мессиджи и миссия армянской делегации на этой сессии, удалось ли осуществить ее?
- Не хотелось бы выделять какую-либо миссию. Делегация постоянно пытается работать согласно повестке Ассамблеи, естественно, имея и собственную повестку. В эту повестку был включен ряд вопросов, в том числе и активное участие в обсуждаемых вопросах, и нейтрализация возможных антиармянских формулировок. Думаю, нам удалось сделать это. В смысле сказанного нашу работу на этой сессии оцениваю удовлетворительно, поскольку считаю, что для успешной организации работы всегда необходима концентрация сил и действий. Никогда ранее, как и сейчас, не было легко на Парламентской Ассамблее, и никогда не надо иметь подобных ожиданий.