Քրդերը կոչ են անում միջազգային հանրությանը միջամտել ճգնաժամին. ի՞նչ է կատարվում Իրաքում
Իրաքյան Քրդստանի փոխնախագահ Քոսրաթ Ռասուլը կարգադրել է Քիրքուկ ուղարկել փեշմերգայի հավելյալ 6 զինված խմբավորում, հայտնում է РИА Новости-ն: «Սպառնալիքներ կան իրաքյան բանակի կողմից, որը զորքեր է տեղակայել Քիրքուկի մոտ, ամենայն հավանականությամբ, այն գրոհելու համար: Սակայն ես չեմ հավատում, որ դա նրանց հեշտությամբ կհաջողվի», - հայտարարել է Ռասուլը: Բացի այդ, փոխնախագահը կոչ է արել միջազգային հանրությանը միջամտել ճգնաժամին՝ կանխելու պատերազմն իրաքյան զորքերի և քրդական ուժերի միջև:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Իրաքյան Քրդստանի անվտանգության խորհուրդը մեղադրել էր Բաղդադին Քիրքուկի նկատմամբ վերահսկողությունը վերականգնելու նպատակով ռազմական գործողություններ նախապատրաստելու մեջ: Իրաքի կառավարության ղեկավար Հեյդար ալ-Աբադին իր հերթին հերքել էր քրդական իշխնությունների հայտարարությունները և ասել, որ Իրաքը չի օգտագործելու իր բանակը քրդերի դեմ:  Սակայն, հոկտեմբերի 13-ին որոշ ԶԼՄ-ներ, լուրեր տարածեցին, որ Իրաքի զինված ուժերը ռազմական գործողություններ են սկսում  Քիրքուքի շրջանի նկատմամբ Բաղդադի վերահսկողությունը վերականգնելու նպատակով:
Չնայած այս ամենին, Իրաքյան Քրդստանի ղեկավարությունն ավելի վաղ կոչ էր արել Բաղդադին բանակցություններ սկսել սեպտեմբերի 25-ին անկախության մասին Իրաքյան Քրդստանի հանրաքվեին ի պատասխան Բաղդադի կողմից հայտարարված պատժամիջոցների վերացման մասին: Այդ հայտարարության մեջ նաև նշվում էր, որ Էրբիլը պատրաստ է քննարկել սահմանային անցակետերի, Իրաքյան Քրդստանի օդանավակայանների ղեկավարման, ինչպես նաև բանկերի աշխատանքի հետ կապված հարցեր: Բաղդադի հետ բանակցելու պատրաստակամության մասին հայտնել էր նաև Իրաքյան Քրդստանի նախագահ Մասուդ Բարզանին Իրաքում Գերմանիայի դեսպան Կիրիլ Նաննայի հետ հանդիպման ժամանակ: Դիվանագետն իր հերթին հայտարարել էր, որ Քրդստանում կայունության հաստատումը կարևոր է Գերմանիայի համար: Նա կոչ էր արել Էրբիլին  և Բաղդադին խուսափել լարվածությունից և իրավիճակի սրումից: Բարզանին իր հերթին շնորհակալություն էր հայտնել Գերմանիային մշտապես ցուցաբերվող աջակցության համար: Նշենք, որ Իրաքյան Քրդստանի իշխանություններն ավելի վաղ հայտարարել էին, որ գնահատում են նաև Ռուսաստանի հավասարակշիռ դիրքորոշումը: Եվ, չնայած այն հանգամանքին, որ ամերիկացի դիվանագետ Փիթեր Գելբրեյթը հայտարարել էր, որ Իրաքյան Քրդստանը վաղ թե ուշ անկախություն ձեռք կբերի, քրդական իշխանություններն այս հարցում պաշտոնական Վաշինգտոնի դիրքորոշումը համարում են ռազմավարական սխալ, որը բխում է Բաղդադի շահերից: Այս ամենի պատճառն այն է, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը հայտարարել էր, որ Իրաքյան Քրդստանում տեղի ունեցած հանրաքվեն միակողմանի և ոչ սահմանադրական է:
Նշենք, որ քրդերի վրա ճնշում գործադրելու համար պաշտոնական Բաղդադը դեռևս նախքան հանրաքվեի արդյունքների հրապարակումը մի շարք քայլեր էր ձեռնարկել, ընդ որում, ոչ միայն երկրի ներսում, այլև փորձելով ներգրավել արտաքին ուժեր՝ հատկապես հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ոչ մի երկիր, բացի Իսրայելից, չի աջակցել քրդական հանրաքվեն: Այսպես, Իրաքի վարչապետ Հեյդար ալ-Աբադին բազմիցս հայտարարել է, որ Էրբիլի հետ երկխոսությունը հնարավոր կլինի միայն հանրաքվեի արդյունքները չեղյալ հատարարելուց հետո: Սկսած սեպտեմբերի 27-ից՝ Էրբիլի և Սուլեյմանիայի օդանավակայաններում Իրաքի իշխանությունների կողմից արգելվել են միջազգային թռիչքները: Իսկ Իրաքի ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ դիմել է Իրանի և Թուրքիայի դեսպանություններ՝ խնդրելով փակել սահմանն Իրաքյան Քրդստանի հետ, ինչպես նաև դադարեցնել բոլոր առևտրային, նախևառաջ նավթային գործարքները:
Ավելի վաղ Անկարան, Բաղդադը և Թեհրանը հայտարարել էին, որ պատրաստ են նոր պատժամիջոցներ սահմանել Իրաքի քրդական ինքնավարության դեմ, եթե վերջինիս իշխանությունները չեղյալ չհայտարարեն հանրաքվեի արդյունքները: Իրանի հոգևոր առաջնորդ Այաթոլլա Ալի Խոմեյնին հայտարարել էր, որ Իրանը և Թուրքիան պետք է կանխեն Իրաքյան Քրդստանի անկախացումը:
Թերևս Իրաքի և իրենց տարածքում մեծ թվով քրդեր ունեցող նրա հարևան երկրների անհանգստությունը, կապված Իրաքյան Քրդստանում տեղի ունեցած հանրաքվեի և դրա արդյունքների հետ, պատահական չէ, քանի որ այն կարող է դառնալ նախադեպ, ընդ որում, ոչ միայն անկախության ձգտող մյուս քրդերի համար: Այսպես, Իրաքի կենտրոնական և հյուսիսային նահանգներում բնակվող սունի արաբներն արդեն հայտարարել են հանրաքվե անցկացնելու ցանկության մասին: Որպես այդ հանրաքվեի նպատակ հայտարարվում է Իրաքի տարածքում սեփական ինքնավարության ստեղծումը, ինչն էապես կթուլացնի Իրաքի պետականությունը՝ հատկապես հաշվի առնելով այն իրավիճակը, որն այժմ տիրում է այդ երկրում:

Курды призывают международное сообщество "вмешаться" в кризис: что происходит в Ираке?
Вице-президент Иракского Курдистана Косрат Расул распорядился направить в Киркук дополнительно 6 тысяч членов курдских военизированных формирований пешмерга, передает РИА Новости. "Есть угрозы со стороны иракской армии, которая разместила войска рядом с Киркуком, предположительно, чтобы атаковать Киркук. Но я не верю, что им легко удастся сделать это", - заявил Расул. Вице-президент также призвал международное сообщество "вмешаться" в кризис, чтобы не допустить войны между иракской армией и курдскими силами.
Напомним, ранее Совет безопасности Иракского Курдистана обвинил Багдад в подготовке крупной военной операции по восстановлению контроля над провинцией Киркук. Также, по его данным, иракская армия планирует ввод войск и на территорию севернее города Мосул, которая, как и Киркук, контролируется курдскими вооруженными формированиями пешмерга. Глава иракского правительства Хайдер аль-Абади в свою очередь опроверг заявления курдский властей и подчеркнул, что Ирак не будет использовать свою армию против населения курдской автономии.
Несмотря на все это, руководство курдской автономии Ирака ранее призвало федеральное правительство начать переговоры для отмены санкций, введенных Багдадом в ответ на референдум о независимости Иракского Курдистана, который проводился 25 сентября. В заявлении региональных властей отмечалось, что Эрбиль готов обсудить вопросы, касающиеся пограничных пунктов, управления аэропортами в Иракском Курдистане, а также работу банков, передает ТАСС. О готовности вести диалог с Багдадом сообщил также президент Иракского Курдистана Масуд Барзани во время встречи с послом Германии в Ираке Кириллом Нанна. Дипломат в свою очередь заявил, что стабильность в Курдистане важна для Германии, призывая Эрбиль и Багдад избегать напряженности и усугубления ситуации. Барзани в свою очередь поблагодарил Германию за постоянную поддержку, передает Kurdistan.ru. Отметим, что политическое руководство Иракского Курдистана ранее заявило, что ценит также сбалансированную позицию России. И, несмотря на то, что влиятельный американский дипломат Питер Гэлбрейт заявил, что Иракский Курдистан так или иначе, но обретет независимость, Иракский Курдистан считает позицию официального Вашингтона относительно референдума о независимости региона стратегической ошибкой, выгодной властям в Багдаде. Это связано с тем, что госсекретарь США Рекс Тиллерсон заявил, что референдум, который прошел в Иракском Курдистане, является односторонним и нелегитимным.
Отметим, что для того, чтобы оказать давление на курдов, официальный Багдад еще до обнародования официальных результатов референдума принял ряд контрмер, предпринимая меры не только внутри страны, но и пытаясь привлечь внешние силы, особенно учитывая тот факт, что ни одна страна, кроме Израиля, не поддержала курдский референдум. Так, премьер-министр Ирака Хейдар аль-Абади неоднократно заявлял, что диалог с Эрбилем будет возможен только после отмены итогов референдума. Законодатели потребовали от правительства, в частности, отправить в спорные районы, подконтрольные курдам, иракские войска, закрыть погрантерминалы, которые выходят за рамки контроля федерального правительства, вернуть нефтяные месторождения под юрисдикцию министерства нефти, закрыть иностранные диппредставительства в Эрбиле. В аэропортах Эрбиля и Сулеймании с 27 сентября действует запрет на международное авиасообщение, введенное авиационными властями Ирака. А в минувшие выходные МИД Ирака сообщил, что направил запрос в посольства Ирана и Турции с просьбой закрыть границу с Иракским Курдистаном до передачи пограничных постов федеральному правительству, а также заморозить все торговые операции, в первую очередь, по нефти.
Ранее Анкара, Багдад и Тегеран заявили, что готовы ввести новые санкции против курдской автономии Ирака, если ее власти не отменят итоги прошедшего в регионе референдума о независимости, пишет РИА Новости. Руководитель и духовный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи заявил, что Иран и Турция должны не допустить отделения курдской автономии Ирака после прошедшего там 25 сентября референдума.
Беспокойство как соседних с Ираком стран, в которых также живет большое число курдов, так и самого Ирака совсем не удивительно, так как референдум в Иракском Курдистане может стать прецедентом. Так, арабы-сунниты из центральных и северных провинций Ирака уже высказали желание провести референдум. Цель референдума - претензия на создание собственной автономии на территории Ирака, что значительно уменьшит централизацию государства, особенно учитывая ситуацию, которая уже создалась в этой стране.