Նախագահների հանդիպումը դրական էր, բայց ոչ արդյունավետ
Ավելի քան մեկ տարի տևած դադարից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները հանդիպել են Ժնևում: Շվեյցարիայում հանդիպումը կազմակերպվել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների նախաձեռնությամբ: Այն կայացավ երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամեդյարովի, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Էնդրյու Շեֆերի (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա) ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի մասնակցությամբ: Հանդիպումից հետո նախագահներն ունեցան նաև առանձնազրույց:
Երկու երկրների ղեկավարների հանդիպման արդյունքները համատեղ հայտարարությամբ ամփոփել են Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները: Հայտարարության մեջ ասվում է, որ հանդիպումն ընթացել է կառուցողական մթնոլորտում, և նախագահները համաձայնվել են միջոցներ ձեռնարկել բանակցային գործընթացն ակտիվացնելու ուղղությամբ, ինչպես նաև հավելյալ քայլեր ձեռնարկել՝ նվազեցնելու լարվածությունը շփման գծում:
Տվյալ հայտարարությունից կարելի է կատարել երկու եզրակացություն: Առաջին՝ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները շարունակում են մնալ օրակարգում (չնայած Բաքուն փորձում է ամեն կերպ համոզել հակառակում), և երկրորդ՝ հակամարտության կարգավորման քաղաքական ասպեկտը և լարվածության թուլացմանն ուղղված քայլերը (այսինքն՝ պայմանավորվածությունների իրականացումը) հանդիսանում են զուգահեռ գործընթացներ:
Նախագահների հանդիպումն ընդհանուր առմամբ կարելի է համարել դրական՝ մասնավորապես հետապրիլյան լարվածության ֆոնին, որը մինչև այժմ պահպանվում է, քանզի Բաքուն ամեն կերպ փորձում է խուսանավել իր ստանձնած պարտավորությունների կատարումից: Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրմանը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացմանը և փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորմանն առնչվող այլ հարցերի:
Այնուամենայնիվ, ինչպես և սպասելի էր, տվյալ հանդիպումն անարդյունավետ էր հակամարտության քաղաքական կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու համար անհրաժեշտ նոր պայմանավորվածությունների ձեռքբերման տեսանկյունից (դրա համար որևէ նախադրյալ չկար): Ինչպես արդեն հայտարարել է նախագահ Սարգսյանը Շվեյցարիայի հայկական համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ, որևէ կոնկրետ պայմանավորվածություն խնդրի լուծման տարբերակների մասին չկա: Ըստ էության, բանակցային գործընթացի երկու կողմերն էլ ունեն հակամարտության կարգավորման իրենց տեսլականը, ավելին՝ մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ անփոփոխ՝ Ղարաբաղը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում: Սա թերևս, բանակցություններում մեր դիրքորոշման այն կարմիր գիծն է, որը չի կարող հատել որևէ հայ ղեկավար:
Նշենք նաև, որ սոցիալական ցանցերում բավական ակտիվ քննարկումների առիթ դարձավ նախագահների առանձնազրույցը: Նման ձևաչափը բնավ նոր չէ և նախկինում ևս կիրառվել է: Իսկ հանրային շրջանակների նման ակտիվ արձագանքը թերևս կարելի է պայմանավորել  հակամարտության լարվածությամբ և կիրառվող հռետորաբանությամբ:

Sargsyan-Aliyev Meeting Was Positive But Not Productive
After the break that lasted more than a year, the Presidents of Armenia and Azerbaijan met in Geneva. The meeting in Switzerland was organized on the initiative of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group and was attended by the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan, the co-chairs of the OSCE Minsk Group, as well as the personal representative of the OSCE Chairman-in-Office. Then the meeting between Armenian President Serzh Sargsyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev continued in a tete-a-tete format.
The meeting was followed by a joint statement by the Armenian and Azerbaijani FMs and the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group. The statement notes that the meeting was held in a constructive atmosphere, and the presidents agreed to take measures to intensify the negotiation process, as well as take additional steps to reduce tensions on the contact line.
From the statement, one can draw two conclusions. The first - the Vienna and St. Petersburg agreements remain on the agenda (no matter how hard Aliyev tried to convince in the opposite), and the second - the political aspect of the conflict settlement and the steps aimed at reducing tensions (ie, the implementation of agreements) are parallel processes.
The meeting of the Presidents as a whole can be assessed as positive against the backdrop of the post-April tension, which is still going on, as Baku tries in every possible way to refuse the implementation of the agreements it has undertaken. In particular, we are talking about the introduction of investigation mechanisms on NKR-Azerbaijan border, expansion of the office of the special representative of the OSCE Chairman-in-Office and other issues related to the formation of an atmosphere of mutual trust.
Nevertheless, as one would expect, this meeting was not productive in terms of reaching new agreements on the political settlement of the conflict (since there are no prerequisites for this). As President Sargsyan stated during the meeting with representatives of the Armenian community in Switzerland, there is no concrete agreement on options for solving the problem. Both sides of the negotiation process have their own vision of solution, and our position remains unchanged - Karabakh cannot be part of Azerbaijan. This is the red line of our negotiating position, which cannot be stepped by any Armenian leader.