Նախագահների հանդիպումը դրական էր, բայց ոչ արդյունավետ
Ավելի քան մեկ տարի տևած դադարից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները հանդիպել են Ժնևում: Շվեյցարիայում հանդիպումը կազմակերպվել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների նախաձեռնությամբ: Այն կայացավ երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամեդյարովի, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Էնդրյու Շեֆերի (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա) ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի մասնակցությամբ: Հանդիպումից հետո նախագահներն ունեցան նաև առանձնազրույց:
Երկու երկրների ղեկավարների հանդիպման արդյունքները համատեղ հայտարարությամբ ամփոփել են Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները: Հայտարարության մեջ ասվում է, որ հանդիպումն ընթացել է կառուցողական մթնոլորտում, և նախագահները համաձայնվել են միջոցներ ձեռնարկել բանակցային գործընթացն ակտիվացնելու ուղղությամբ, ինչպես նաև հավելյալ քայլեր ձեռնարկել՝ նվազեցնելու լարվածությունը շփման գծում:
Տվյալ հայտարարությունից կարելի է կատարել երկու եզրակացություն: Առաջին՝ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները շարունակում են մնալ օրակարգում (չնայած Բաքուն փորձում է ամեն կերպ համոզել հակառակում), և երկրորդ՝ հակամարտության կարգավորման քաղաքական ասպեկտը և լարվածության թուլացմանն ուղղված քայլերը (այսինքն՝ պայմանավորվածությունների իրականացումը) հանդիսանում են զուգահեռ գործընթացներ:
Նախագահների հանդիպումն ընդհանուր առմամբ կարելի է համարել դրական՝ մասնավորապես հետապրիլյան լարվածության ֆոնին, որը մինչև այժմ պահպանվում է, քանզի Բաքուն ամեն կերպ փորձում է խուսանավել իր ստանձնած պարտավորությունների կատարումից: Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրմանը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացմանը և փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորմանն առնչվող այլ հարցերի:
Այնուամենայնիվ, ինչպես և սպասելի էր, տվյալ հանդիպումն անարդյունավետ էր հակամարտության քաղաքական կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու համար անհրաժեշտ նոր պայմանավորվածությունների ձեռքբերման տեսանկյունից (դրա համար որևէ նախադրյալ չկար): Ինչպես արդեն հայտարարել է նախագահ Սարգսյանը Շվեյցարիայի հայկական համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ, որևէ կոնկրետ պայմանավորվածություն խնդրի լուծման տարբերակների մասին չկա: Ըստ էության, բանակցային գործընթացի երկու կողմերն էլ ունեն հակամարտության կարգավորման իրենց տեսլականը, ավելին՝ մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ անփոփոխ՝ Ղարաբաղը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում: Սա թերևս, բանակցություններում մեր դիրքորոշման այն կարմիր գիծն է, որը չի կարող հատել որևէ հայ ղեկավար:
Նշենք նաև, որ սոցիալական ցանցերում բավական ակտիվ քննարկումների առիթ դարձավ նախագահների առանձնազրույցը: Նման ձևաչափը բնավ նոր չէ և նախկինում ևս կիրառվել է: Իսկ հանրային շրջանակների նման ակտիվ արձագանքը թերևս կարելի է պայմանավորել  հակամարտության լարվածությամբ և կիրառվող հռետորաբանությամբ:

Встреча президентов была позитивной, но непродуктивной
После перерыва, растянувшегося более чем на год, президенты Армении и Азербайджана встретились в Женеве. Встреча в Швейцарии была организована по инициативе сопредседателей Минской Группы ОБСЕ и прошла при участии министров иностранных дел Армении и Азербайджана Эдварда Налбандяна и Эльмара Мамедъярова, сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова (РФ), Стефана Висконти (Франция) и Эндрю Шофера (США). На встрече присутствовал также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик. Затем встреча президента Армении Сержа Саргсяна и президента Азербайджана Ильхама Алиева продолжилась в формате тет-а-тет.
По итогам встречи глав двух стран с совместным заявлением выступили главы МИД Армении и Азербайджана и сопредседатели Минской группы ОБСЕ. В заявлении отмечается, что встреча прошла в конструктивной атмосфере, и президенты согласились принять меры для активизации переговорного процесса, а также предпринять дополнительные шаги для снижения напряженности на линии соприкосновения.
Из заявления можно сделать два вывода. Первое - венские и санкт-петербургские договоренности остаются в повестке (как ни старается в обратном убедить всех Баку), и второе - политический аспект урегулирования конфликта и шаги, направленные на снижение напряженности (т.е. выполнение договоренностей), являются параллельными процессами.
Встречу президентов в целом можно рассматривать позитивно на фоне постапрельской напряженности, которая до сих пор продолжается, поскольку Баку всячески пытается уклониться от исполнения взятых на себя договоренностей. В частности, речь идет о внедрении механизма расследования инцидентов на линии соприкосновения войск, увеличении ресурсов офиса специального представителя действующего председателя ОБСЕ и о других вопросах, связанных с формированием атмосферы взаимного доверия.
Тем не менее, как и можно было ожидать, данная встреча не была продуктивной в плане достижения новых договоренностей по политическому урегулированию конфликта (поскольку нет никаких предпосылок для этого). Как уже заявил президент Саргсян во время встречи с представителями швейцарской армянской общины, какой-либо конкретной договоренности о вариантах решения проблемы не имеется. У обеих сторон переговорного процесса есть свое видение разрешения, и наша позиция остается неизменной - Карабах не может быть в составе Азербайджана. Это - та красная линия нашей переговорной позиции, которую не может пресечь ни один армянский лидер.
В заключении отметим, что в социальных сетях стала активно обсуждаться встреча президентов тет-а-тет. Такие встречи - не новость, но, учитывая существующую напряженность и риторику, можно понять такую реакцию общественных кругов.