Իռլանդիայի խորհրդարանի ղեկավար. Հայաստանն ու Իռլանդիան բազմաթիվ նմանություններ ունեն
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպել է Իռլանդիայի Հանրապետության խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Շոն Օ Ֆարիլի հետ: Այս մասին ասվում է ՀՀ Ազգային Ժողովի պաշտոնական կայքում:
Արա Բաբլոյանը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգիռ է ընդլայնելու Իռլանդիայի հետ հարաբերությունները թե՛ երկկողմ և թե՛ բազմակողմ ձևաչափերում: Նրա կարծիքով՝ Հայաստանի և Իռլանդիայի միջև քաղաքական երկխոսության ակտիվացման և հարաբերությունների զարգացման համար առկա է մեծ ներուժ:
Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս ԵՄ անդամ երկրների, այդ թվում Իռլանդիայի հետ հարաբերությունների զարգացմանը:
Անդրադառնալով ՀՀ արտաքին քաղաքականության օրակարգի խնդիրներից Ղարաբաղյան հակամարտությանը՝ Արա Բաբլոյանը կարևորել է հիմնախնդրի կարգավորման հարցում Իռլանդիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը: «Հայաստանը հավատարիմ է հակամարտության` բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորմանը և բարձր է գնահատում այս ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահների հետևողական ջանքերը», - ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Կողմերը միջպետական հարաբերությունների զարգացման համատեքստում կարևորել են խորհրդարանական դիվանագիտության դերը. այն երկրների միջև քաղաքական երկխոսությունն առաջ մղելու կարևոր լծակներից է: Զրուցակիցներն անհրաժեշտ են համարել բարեկամական խմբերի միջև կապերի ամրապնդումը:
Իռլանդիայի խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ երկու երկրները բազմաթիվ նմանություններ ունեն: Նա բարձր է գնահատել Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանն ուղղված քայլերը:
Անդրադառնալով հակամարտությունների կարգավորմանը՝ Իռլանդիայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ այդ հարցում միակ ճանապարհը խաղաղ բանակցություններն են:
Շոն Օ Ֆարիլը նշել է, որ Իռլանդիայում ապրող հայերը մեծ ներդրում ունեն երկրի զարգացման գործում:  ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը Իռլանդիայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահին հրավիրել է Հայաստան:

Глава парламента Ирландии: Армения и Ирландия схожи во многом
Председатель НС А.Баблоян встретился в Санкт-Петербурге с председателем Палаты Представителей парламента Ирландской Республики Шоном О’Фарилем. Об этом сообщается на сайте Национального Собрания РА.
А. Баблоян отметил, что Армения заинтересована в расширении отношений с Ирландией и в двустороннем, и в многостороннем форматах. По его мнению, есть большой потенциал для активизации политического диалога и развития отношений.
Глава парламента подчеркнул, что Армения придает большое значение развитию отношений со странами-членами ЕС, в том числе с Ирландией.
Обратившись к вопросам внешнеполитической повестки РА, Карабахскому конфликту, А. Баблоян подчеркнул важность взвешенной позиции Ирландии в урегулировании проблемы. "Армения привержена урегулированию конфликта исключительно мирным путем и высоко ценит последовательные усилия сопредседателей МГ ОБСЕ в этом направлении", - сказал Председатель НС РА.
Стороны в контексте развития межгосударственных отношений особо выделили роль парламентской дипломатии – это один из важных рычагов продвижения политического диалога между странами. Собеседники сочли необходимым укрепление связей между группами дружбы.
Глава парламента Ирландии подчеркнул, что обе страны схожи во многом. Он высоко оценил шаги по развитию демократии в Армении.
Обратившись к урегулированию НК-конфликта, председатель Палаты Представителей парламента Ирландии выразил уверенность, что в данном вопросе единственный путь – мирные переговоры.
Шон О’Фарил отметил, что живущие в Ирландии армяне вносят большой вклад в развитие страны. Председатель НС А.Баблоян пригласил председателя Палаты Представителей парламента Ирландии в Армению.