Իռլանդիայի խորհրդարանի ղեկավար. Հայաստանն ու Իռլանդիան բազմաթիվ նմանություններ ունեն
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպել է Իռլանդիայի Հանրապետության խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Շոն Օ Ֆարիլի հետ: Այս մասին ասվում է ՀՀ Ազգային Ժողովի պաշտոնական կայքում:
Արա Բաբլոյանը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգիռ է ընդլայնելու Իռլանդիայի հետ հարաբերությունները թե՛ երկկողմ և թե՛ բազմակողմ ձևաչափերում: Նրա կարծիքով՝ Հայաստանի և Իռլանդիայի միջև քաղաքական երկխոսության ակտիվացման և հարաբերությունների զարգացման համար առկա է մեծ ներուժ:
Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս ԵՄ անդամ երկրների, այդ թվում Իռլանդիայի հետ հարաբերությունների զարգացմանը:
Անդրադառնալով ՀՀ արտաքին քաղաքականության օրակարգի խնդիրներից Ղարաբաղյան հակամարտությանը՝ Արա Բաբլոյանը կարևորել է հիմնախնդրի կարգավորման հարցում Իռլանդիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը: «Հայաստանը հավատարիմ է հակամարտության` բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորմանը և բարձր է գնահատում այս ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահների հետևողական ջանքերը», - ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Կողմերը միջպետական հարաբերությունների զարգացման համատեքստում կարևորել են խորհրդարանական դիվանագիտության դերը. այն երկրների միջև քաղաքական երկխոսությունն առաջ մղելու կարևոր լծակներից է: Զրուցակիցներն անհրաժեշտ են համարել բարեկամական խմբերի միջև կապերի ամրապնդումը:
Իռլանդիայի խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ երկու երկրները բազմաթիվ նմանություններ ունեն: Նա բարձր է գնահատել Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանն ուղղված քայլերը:
Անդրադառնալով հակամարտությունների կարգավորմանը՝ Իռլանդիայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ այդ հարցում միակ ճանապարհը խաղաղ բանակցություններն են:
Շոն Օ Ֆարիլը նշել է, որ Իռլանդիայում ապրող հայերը մեծ ներդրում ունեն երկրի զարգացման գործում:  ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը Իռլանդիայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահին հրավիրել է Հայաստան:

Speaker of the House of Representatives of Ireland: Armenia and Ireland Have Numerous Similarities
On October 16, the RA NA Speaker Ara Babloyan met with the Speaker of the House of Representatives of the Parliament of the Republic of Ireland Seán Ó Fearghaíl, the press service of the RA NA informs.
Ara Babloyan noted that Armenia is interested in expanding its relations with Ireland in bilateral and multilateral formats. In his opinion, a great potential exists for the activation of the political dialogue and the development of relations between Armenia and Ireland.
The Head of the Parliament underlined that Armenia gives great importance to the development of the relations with the EU member countries, including Ireland.
Touching upon one of the problems of the RA foreign policy agenda, the Karabakh conflict, Ara Babloyan highlighted the balanced position of Ireland in the problem settlement. "Armenia adheres to the exclusively peaceful settlement of the conflict and highly assesses the consistent efforts of the OSCE Minsk Troup Co-Chairs," the RA NA Speaker said.
In the context of the development of the inter-state relations the sides emphasized the role of the parliamentary diplomacy: it is one of the important levers of advancing the political dialogue between the countries. The interlocutors considered necessary the strengthening of the ties between the Friendship Groups.
The Head of the Parliament of Ireland underlined that the two countries have numerous similarities. He highly assessed the steps taken for the development of democracy in Armenia.
Regarding the settlement of the conflicts, the Speaker of the House of Representatives of the Irish Parliament expressed conviction that in that issue the only way is the peaceful negotiations.
Seán Ó Fearghaíl noted that the Armenians living in Ireland have great contribution to the development of the country.
The RA NA Speaker Ara Babloyan invited the Speaker of the House of Representatives of the Irish Parliament to Armenia.