Ռուս բլոգերի արկածներն ադրբեջանական սահմանին. նրան կասկածում էին հայ լինելու մեջ
LiveJournal-ում վերջին գրառման մեջ maximus101 մականունով ռուս ճանապարհորդ–բլոգերը ռուս–ադրբեջանական սահմանը հատելու գործընթացը «ուրախ» է անվանում :
«Ռուս–ադրբեջանական սահմանի հատումը, ինչպես ընդունված է, «ուրախ» անցավ, ես որոշել էի Դաղստանից Բաքու մեկնել գնացքով, որպեսզի գոնե պառկած մասնակցեմ «զվարճալի» ծրագրին, որն այստեղ կազմակերպում են ռուս և ադրբեջանցի սահմանապահները, ոչ թե ընդհանուր հերթի մեջ կանգնած սպասել սահմանային անցակետում։
Ինչպես հայտնի է, և՛ նրանք, և՛ սրանք ակտիվ կերպով տարբեր ձևի ահաբեկիչներ են փնտրում։ Մերոնք` իսլամական, ադրբեջանցիները` հայկական, իմ «բախտը բերեց», որ ես, միաժամանակ, բոլորին էլ նման էի:
Թուրքիայի և Ուզբեկստանի կնիքների առկայությամբ ես դարձա ռուս սահմանապահների հաճախորդը, իսկ վաղուց Հայաստան այցելելու փաստիը խոստովանելով՝ ես գնացքը կանգնեցրեց ամբողջ մեկ ժամով, արդեն՝ Ադրբեջանի տարածքում։ Ընդ որում, անձնագրիս մեջ հայկական հետքի իսպառ բացակայությունը չհանգստացրեց ադրբեջանցի սահմանապահներին, նրանք ստիպում էին ինձ նորից ու նորից լրացնել միևնույն թուղթը, որտեղ ամենակարևորը «ազգություն» տողն էր։ Նրանք, չգիտես ինչու, կարծում էին, որ եթե մի քանի անգամ նույն հարցը տան,հայությունս որևէ կերպ կարտահայտվի», - պատմում է maximus101–ը։
Նրա խոսքով` ադրբեջանցի սահմանապահները ասել են, որ արտաքնապես նա նման է Երևանի բնակչի, սակայն համառորեն շարունակում էր իրեն ներկայացնել որպես ռուս։
«Որոշ ժամանակ անց ես ադրբեջանցիներին սկսեցի մեղմ ակնարկել, որ նրանք ինձնից ավելի շատ են արտաքնապես հայի նման, ինչը հենց այդպես էլ կա, և այդ դեպքում, ինչո՞ւ ենք մենք այստեղ ժամանակ կորցնում։ Արդյունքում առողջ դատողությունը խոսեց, վերադարձրեցին անձնագիրս, և մեր գնացքը Բաքու մեկնեց։ Չի կարելի ասել, որ ադրբեջանական սահմանի հատումը ինձ որևէ կերպ ձանձրացրեց, սակայն հաճելի բան էլ չկար այդտեղ, էլ չենք խոսում նման հարցաքննությունների նպատակահարմարության մասին»,– գրել է բլոգերը։

Приключения российского блогера на азербайджанской границе: в нем искали "армянскость"
Российский блогер maximus101 в своем посте в LiveJournal, рассказывая о переходе через российско-азербайджанскую границу, назвал этот переход "веселым".
"Переход российско-азербайджанской границы, как это здесь принято, прошел "весело", я решил ехать в Баку из Дербента на поезде, чтобы можно было бы хотя бы лежа участвовать в "развлекательной" программе, которую устраивают здесь российские и азербайджанские пограничники, а не стоять в общей очереди на КПП.
Как известно, и те, и эти активно изыскивают разного рода террористов. Наши - исламских, азербайджанцы - армянских: мне "повезло", что я оказался похож на всех разом.
С печатями Турции, Узбекистана я стал клиентом российских особистов, а с признанием факта моего давнего пребывания в Армении - я задержал поезд наверно на целый час уже на азербайджанской территории, причем полное отсутствие хоть каких-либо отметок в моем паспорте о какой-либо армянскости не остудило пыл азербайджанских пограничников, они раз за разом заставляли заполнять меня одну и ту же анкету, где самой главной была графа "национальность", они почему-то думали, что если вопрос задавать много раз, то моя армянскость как-то и проявится, тем более мне сказали, что внешне я похож на жителя Еревана, но я почему-то упрямо писал себя русским.
Через какое-то время я начал азербайджанцам очень мягко намекать, что они внешне на армян похожи много больше меня, что собственно так и есть, и тогда зачем мы здесь теряем время? В итоге, здравый смысл возобладал, мне отдали паспорт и наш поезд двинулся в Баку. Нельзя сказать, что прохождение азербайджанской границы меня как-то утомило, но приятного в этом естественно было мало, это не говоря о целесообразности подобных допросов", - написал блогер.