Ականատես լինելով Հայոց ցեղասպանությանը՝ Սառա Աարոնսոնը լրտես է դառնում և օգնում բրիտանացիներին տապալել Օսմանյան կայսրությունը
Իսրայելա-ամերիկյան լրագրող, մեդիա քննադատ Լիլ Լայբովիցը Tabletmag.com-ի իր բլոգում անդրադարձել է հայերի Ցեղասպանությանն ու  Օսմանյան կայսրության տապալման գործում հրեա հերոսուհու ունեցած դերին:
Հոդվածում նա մասնավորապես գրում է.
«Երբ ես չորրորդ դասարանում էի սովորում, դասարանս Զիխրոն Յաակով (քաղաք Իսրայելում, որը եղել է Օսմանյան կայսրության տարածքում-խմբ.) էքսկուրսիայի տարան, որպեսզի այցելենք Սառա Աարոնսոն անունով մի կնոջ տուն։ Մեզ պատմել էին, որ նա հրեա հայտնի հերոսուհի է, սակայն մանրամասները դիտավորյալ կերպով անորոշ էին թողել։ «Նա լրտես է եղել,-խորհրդավոր կերպով ասաց մեզ մեր ուսուցիչը,-և զոհվել է` հանուն մեր երկրի»։
Այն, ինչ արել է նա, եղել է հարյուր տարի առաջ: Սակայն նրա հերոսությունը մնում է եզակի, որի մասին, ցավոք, շատ հազվադեպ է պատմվում։ Աարոնսոն եղել է նվիրյալ ֆեմինիստ, հպարտ սիոնիստ, և Ցեղասպանության վկաներից, ով համարձակվել է խոսել կատարված վայրագությունների մասին։
Նա ծնվել է 1890 թ․ ռումինացի ներգաղթյալների ընտանիքում, ովքեր, որպես սիոնիզմի ամենավաղ կողմնակիցներ, օգնել են հիմնադրել Զիխրոն Յաակովը։ Աարոնսոն պատանի հասակից սովորել է գյուղատնտեսությամբ զբաղվել, ձի քշել ու կրակել։ 1914 -ին ամուսնանում է հարուստ առևտրական Հաիմ Ավրահամի հետ ու նրա հետ միասին գնում Թուրքիա, որտեղ Հաիմը զբաղվում էր առևտրով։ Սակայն չբավարարվելով լոկ որևէ մեկի կինը լինելու կարգավիճակով՝ նա լքում է ամուսնուն և ճանապարհ ընկնում դեպի տուն՝ իր հայրական ագարակ։ Այն, ինչ նա տեսնում է  իր ճանապարհին, փոխում է  կյանքը։
«Հենց իր աչքի առջև տեսնում է թուրքերի կողմից կտտանքների ենթարկվող հայերին»,-  նրա եղբայր Աարոնը գրում է իր օրագրում: «Նա տեսնում է հայերի հազարավոր դիակներ՝ գետնին ընկած, չթաղված, շների կողմից հոշոտված»։
Այս տեսարաններն ամբողջությամբ ցնցում են նրան, որից հետո երդվում է պայքարել թուրքերի դեմ` անհրաժեշտ բոլոր միջոցներով։ Նա սկսում է օգնել բրիտանացիներին Օսմանյան կայսրության դեմ պայքարում։
Այդ շրջանը կատարյալ էր նրա գործունեության համար․ եղբայրը և եղբոր ընկերները դեռ նոր էին հիմնադրել ընդհատակյա մի շարժում, որի նպատակը ևս Օսմանյան կայսրության դեմ պայքարն էր: ՆԻԼԻ (հրեական հապավում՝ NILY Netzach Israel Lo Yeshaker, կամ Իսրայելի Հավերժությունը չի խաբի) անունը կրող շարժումը լրտեսների ցանց էր, որը տեղեկություն էր հավաքում Պաղեստինում օսմանյան զորքերի տեղաշարժման մասին և  դրանք տրամադրում բրիտանացիներին։
Սկզբնական շրջանում տեղեկությունները փոխանցվում էին ձեռքից ձեռք․ խմբի անդամներից մեկը լողում էր դեպի Ատլիտ քաղաքի ծովափին գտնվող մի փոքր զբոսանավ, այնտեղ տրամադրում էր իր տեղեկությունները, ապա վերցնում էր գումարը, որը Ամերիկայում ապրող հրեաները հավաքում էին, որպեսզի օգնեն Մեծ Իսրայելի (Eretz Yisrael) պաշարման մեջ գտնվող ու սովի մատնված հրեաներին։
Շուտով, այնուամենայնիվ, թուրքերը սկսում են կասկածել, որ ինչ-որ բան է տեղի ունենում, և զգուշացնում են Պաղեստինի հրեաներին՝ չմիջամտել պատերազմին, թե չէ նրանք էլ կարժանանան նույն ճակատագրին, ինչ՝ հայերը։ Շատերը վախենում են սպառնալիքներից, բայց ոչ` Աարոնսոնն ու նրա զինակից ընկերները։ Մանրամասն ուսումնասիրված ջրափնյա գծով նրանք փոստատար աղավնիներ էին բաց թողնում։ Այս համակարգն էլ է լավ աշխատում, մինչև այն պահը, երբ 1917-ի սեպտեմբերին թուրքերը  բռնում են թռչուններից մեկին։
ՆԻԼԻ-ի անդամներից մեկը ձերբակալվում է և դաժանորեն ծեծի ենթարկվում։ Աարոնսոնի հետ կապի մեջ եղած բրիտանացիները նրան  խորհուրդ են տալիս  անհապաղ լքել Պաղեստինը և առաջարկում են նավով ճանապարհ ընկնել։ Սակայն  Աարոնսոնը մերժում է այդ առաջարկը՝ ասելով, որ չի լքի Պաղեստինը, մինչև իր ընկերների համար ապահով տեղափոխություն չիրականացնի այնտեղից ։
Մի քանի շաբաթ անց՝ Սուկոտի նախօրեին (հրեաների հիմնական տոներից-խմբ.) թուրք զինվորները գրոհում են Զիխրոն Յաակովը։ Նրանք ձերբակալում են Աարոնսոնին և չորս օր շարունակ դաժանորեն տանջում։ Սակայն նա ոչինչ չի ասում՝ չմատնելով իր ընկերներից և ոչ մեկին։ Վերջիվերջո, թուրքերը դադարում են նրան  տանջանքների ենթարկել և  տեղեկացնում, որ նա տեղափոխվելու է Դամասկոս, որտեղ և անհապաղ կախաղան է բարձրացվելու։ Աարոնսոնն հանդարտ կերպով  խնդրում է կանգ առնել իր տան մոտ, և թույլ տալ իրեն ճամփորդությունից առաջ լոգանք ընդունել, մաքուր շորեր հագնել։ Թուրքերը, ոչինչ չկասկածելով, թույլ են տալիս։ Աարոնսոնը լոգարանի դռան վերևում զենք է թաքցրած լինում։ Հենց որ մենակ է մնում, արագորեն վերցնում է զենքն ու ինքնասպան լինում։
Նա միանգամից  չի մահանում։ Երեք օր  մահամերձ պառկած է մնում հիվանդանոցի մահճակալին։ Իր վերջին նամակում,որը գրել է հապշտապ կերպով,  քանի որ թուրք զինվորները նրա դուռը ջարդելիս են եղել, պարզապես խնդրում է վրեժ լուծել իր մահվան համար։ Նա մահանում է 1917 –ի հոկտեմբերի 9-ին,  27 տարեկան հասակում»:

Witnessing the Armenian Genocide, Sarah Aaronsohn Became a Spy and Helped the British Defeat the Ottoman Empire
An Israeli-American journalist, author, media critic and video game scholar Liel Leibovitz  in his blog of Tabletmag.com spoke about the Armenian Genocide and the Jewish heroine's role in overthrowing the Ottoman Empire.
In particular, he writes:
''When I was in the fourth grade, my class went on a field trip to Zichron Ya’akov, to visit the home of a woman named Sarah Aaronsohn. She, we were told, was a great Jewish heroine, although the particulars were left deliberately vague. She was some sort of spy, our teacher told us cryptically, and she died for our country.
That she did, exactly one hundred years ago this week. But her bravery remains singular, and her story, sadly, too rarely told: Aaronsohn was a committed feminist, a proud Zionist, and a witness to genocide who refused to remain silent in the face of atrocity.
She was born in 1890 to Romanian immigrants who, as Zionism’s earliest adherents, helped found Zichron Ya’akov. Growing up, she learned how to farm, how to ride horses, and how to shoot guns. In 1914, she married a wealthy merchant named Haim Avraham and followed him to Turkey, where he did business. But, unsatisfied with merely being someone’s wife, she left him and set out to return home to her parents’ farm. What she saw on the way changed her life.
"In front of her very eyes, she saw the Armenians being tortured by the Turks," her brother, Aaron, wrote in his diary. "She saw hundreds of dead Armenians, lying on the ground, unburied, devoured by wild dogs."
These sights shook her to the core. She vowed to fight the Turks by whatever means necessary, and sought to aid the British in their war against the Ottoman Empire. Her timing was perfect: Her brother and his friends had just started an underground movement dedicated to this very idea. Entitled NILY-Hebrew acronyms for Netzach Israel Lo Yeshaker, or The Eternal One of Israel Will Not Lie—the group was a spy ring that collected information on Ottoman military movements in Palestine and delivered them to the Brits. At first the handoff was done by hand, with one of the group’s members swimming to a small yacht off the coast of Atlit, delivering his information, and receiving funds collected by American Jews to help the starving and embattled Jews in the Eretz Yisrael. Soon, however, the Turks began to suspect that something was afoot, and warned Palestine’s Jews not to meddle in the war lest they meet the same fate as the Armenians. Most were cowered by the threat, but not Aaronsohn and her fellow fighters. With the coastline now closely watched, they switched to homing pigeons. The system worked well, until it didn’t: In September of 1917, one of their birds was intercepted.
A NILY member was arrested and badly beat. Aaronsohn’s British contacts advised her to leave Palestine immediately, and offered her a ride on a boat. She refused, saying she wouldn’t leave until she could guarantee safe passage for all of her friends. A few weeks later, on the eve of Sukkot, Turkish soldiers stormed Zichron Ya’akov. They arrested Aaronsohn, and, for four days, severely tortured her. She said nothing, betraying none of her friends. Finally, the Turks had had enough, and they informed Aaronsohn that she would be transferred to Damascus and promptly hanged there. Calmly, she asked for permission to stop by her house, bathe, and put on fresh clothes for the journey. The Turks, suspecting nothing, allowed it. Hidden above the door in her bathroom was a gun; as soon as she was alone, Aaronsohn grabbed it and shot herself.
She didn’t die immediately. For three days, she bled to death in a hospital bed. Her final letter, written hastily as the Turkish soldiers were breaking down her door, asks simply that her death be avenged. On October 9, 1917, she passed away at 27.''